CITAT (flouee @ 26-02-2010, 21:41)

Hmm, jag är ju lite rädd för att alla rosorna ska dö för mig nu när det varit så kallt... De är ju i princip allihopa nyplanterade sedan i oktober.
Men det finns ingen nackdel med juteväv? Tänkte att den drar åt sig fukt och blir kall och tung mot grenarna?
För många år sedan hade jag en del säckar i garaget som jag täckte med och vad jag minns så blev dom tunga i blött väder men det tror jag rosgrenarna klarar, säckarna torkar säkert snabbt i blåst. Vinterväven är lättare och fastnar inte så mycket i grenarna, den är enklare att hantera med taggiga rosor.
Som Bassam skrev all denna snö vi haft i vinter har varit ett utmärkt skydd och här i min zon 3 - 4 har det inte töat på över två månader. Jag satte själv en massa rosor i oktober, visserligen rugosa rosor och tre Nostalgie/rabattros men dom har haft ett bra skydd där under snön.