Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V   1 2 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > till Finlands vita ros
          Tottes matte
          Inlägg 20-05-2010, 18:39
          Länk hit: #1


          Gäster






          Hej, rolleyes.gif
          Jag blev lyrisk över barndomsminnen när någon visade bilden av den. Den är enkelblommig, om den är äkta.
          I min barndom i östra Finland hörde det till vid varje sluga en vit ros och en tigerlilja. Dessa tog man med sig när man flyttade till ett annat ställe. På sommarkvällarna doftade rosen så underbart och när min mormor var hemma hos oss, så brukade hon berätta historier och olika traditioner till mig. Hon hade det svårt att gå, så hon brukade använda min hjälp att samla växter till sitt hemma-apotek. Hon hade botemedel för nästan allt.
          En kväll satt jag hos henne vid ladan och hon verkade lite orolig, dimman smög sig till låglandet och då sade hon till mig att ikväll ska älvorna dansa. Jovisst, sade jag, de håller till där borta och jag får inte gå dit. Inget mer blev sagt, men jag hörde mormor prata med min mor att flickan har gåvan. Det grunnade jag på vad det skulle vara, men det dröjde länge innan jag fullt förstod vad hon syftade på. Rosornas doft var inte som vanligt när dimman och älvorna kom. Där växte jag upp ihop med naturen och allt jag såg som jag inte begrep just då. Jag accepterade att sådan är man innan jag kunde fatta den hela vidden av mormors ord.
          Jag hade flyttat till Sverige när mormor blev dålig och jag ville träffa henne igen. Hon var gul i huden, men hon lade sin hand ovanpå mitt huvud och såg på mig en lång stund innan hon sade att nu är hennes värv gjort och jag skulle föra det vidare. Strax efteråt dog min mormor och jag hade ingen möjlighet att åka dit. hon kom till mig i drömmen och påminde mig igen att ta vara på det jag blev född till och hon skulle följa mig under min tid på jorden. Numera är hon en kär läromästare från den andra sidan. Jag kan känna den välbekanta doften av de vita rosorna när som helst och då brukar jag le ... jooo, mormor jag gör mitt bästa. angel_not.gif
          ja, hur kan en ros väcka minnen till livs. fr. Tottes matte.
           
          Citera
          Ezereht
          Inlägg 21-05-2010, 19:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 481
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 514



          Vad fint skrivet smile.gif


          --------------------
          Temptations come, as a general rule, when they are sought.
          -Margaret Oliphant
          --------------------
          zon 5
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 21-05-2010, 20:03
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          så fint! det är en av mina mest förtjusande rosor!


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          RitRat
          Inlägg 21-05-2010, 21:48
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 153
          Medlem sedan:
          22-04-2009
          Medlem nr: 22 570



          Väldigt fint skrivet, Tottes matte!!
          Jag älskar Finlands vita ros jag med. Den ger alltid bilder av mormors underbara trädgård i min barndoms Finland. Nu har jag hela garageväggen full av den, och jag har nästan svårt att beskära den varje år.

          Här får ni en bild av min vildvuxna ros och oändligt oklippta gräs!!!
          :-)

          Redigerat av RitRat: 21-05-2010, 21:51
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  b_nk_rosor_fsid2.jpg ( 241.07k ) Antal nedladdningar: 39
           


          --------------------
          /// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika.
          Och mitt kostval är vegg.
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 22-05-2010, 16:07
          Länk hit: #5


          Gäster






          CITAT (RitRat @ 21-05-2010, 22:48) *
          Väldigt fint skrivet, Tottes matte!!
          Jag älskar Finlands vita ros jag med. Den ger alltid bilder av mormors underbara trädgård i min barndoms Finland. Nu har jag hela garageväggen full av den, och jag har nästan svårt att beskära den varje år.

          Här får ni en bild av min vildvuxna ros och oändligt oklippta gräs!!!
          :-)

          Hej RitRat, thanks.gif
          Jag vet hur risigt det kan bli. Som tur var, flyttade vi ofta under mina första 10 åren, så de hann inte bli så stora. Det var nog i början av -90-talet som jag sökte efter den rosen. mor och far var skilda och mamma bodde i en lägenhet, Annars hade jag grävt upp en stam från mammas ros. Vid tidigare besök bodde vi i en lägenhet, så det var inte aktuellt. Nu har den rosen hittat hit och jag ska ha en planta, om inte i år, men nästa år för platsen är inte färdigplanterad ännu. Tigerliljan har jag. Det är märkligt hur vissa saker följer en genom hela livet, som jag skrev om min kära mormor. Hon fick 13 barn och hade inte eget boende utan reste runt hos sina barn. Det var intressant att lyssna på henne om allt mellan himmel och jord, det blev ett band mellan oss som fungerar fortfarande och hon kommer att finnas vid min sida tills vi möts igen. Jag kunde inte låta bli att berätta om rosen och vad den har betytt i mitt liv. bravo.gif fr. Tottes matte
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 22-05-2010, 16:13
          Länk hit: #6


          Gäster






          CITAT (Ezereht @ 21-05-2010, 20:21) *
          Vad fint skrivet smile.gif


          Hej Ezereht,
          Tack att du läste min historia, men tänk hur en växt kan följa med under hela livet! Fantastisk! Jag har lovat mormor att skaffa den rosen för nu fick jag äntligen en täppa över för den i min trädgård. Jag sökte efter den på 90-talet men hittade inte rätta sorten och min mamma hade flyttat till en lägenhet, så jag kunde inte ta en bit av hennes ros.
          Om jag inte har möjlighet i år så blir det nästa år som rosen kommer att köpas in. smiley_small_hug.gif fr. Tottes matte
           
          Citera
          Dag
          Inlägg 23-05-2010, 07:20
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 194
          Medlem sedan:
          12-10-2007
          Medlem nr: 12 827



          Men, Tottes matte - Finlands vita har vel fyllte blomster? Den heter jo også Rosa pinpinellifolia plena, og plena betyr fyllt.
          I Norge har vi en klon av den som heter Totenvikrosen, men den er også fyllt.
          Finlands vita er en av mine favoritter, og jeg kan forstå dine minner fra den gang. En virkleig nydelig historie!
          Dag
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 23-05-2010, 16:58
          Länk hit: #8


          Gäster






          CITAT (Dag @ 23-05-2010, 08:20) *
          Men, Tottes matte - Finlands vita har vel fyllte blomster? Den heter jo også Rosa pinpinellifolia plena, og plena betyr fyllt.
          I Norge har vi en klon av den som heter Totenvikrosen, men den er også fyllt.
          Finlands vita er en av mine favoritter, og jeg kan forstå dine minner fra den gang. En virkleig nydelig historie!
          Dag


          Hej dag,

          där har du fel. Jag borde veta det som har vuxit upp med dom. de är någor fylligare än en nyponros, men bara 2-3 blader mer i blomman. den är inte så lätt att känna igen om man inte känner till det.
          När jag läste om andras inlägg just om den rosen, kunde jag inte hålla minnen tillbaka. den betyder mycket för mig genom min bästemor. Tänk, hon födde 13 barn till världen. Nu är det bara 4 kvar. Men det var dåliga tider och de fick klara sig bäst de kunde. Min mor tillhörde rysska adeln men vid 1;a världskriget suddades allt bort, även från gravsttenarna. vi har fortf. en privat kyrkogård för släkten från den storhetstid på 1800-talet de levde i sina stora gårdar och hade torpare som hjälpte till med allt för att få mat. Det kan kallas tjänstefolk, men under tvång. Ryska Tzaren fick betalt vad dessa tjänstefolk kunde göra åt adeln. adeln betalade ingen skatt. Jag vet ikke så mycket om den tiden för alla papper brändes och en av mine moster hade fått tag i en präst som plockade fram den info som han hittade. stax efter det blev den prästen förflyttad av min släkt till Lappland och han anklagades för incest, viket han inte hade begått. Han var gift man.
          I början av 2000-talet fick jag ett brev där jag var arvinge (som äldsta barnet) till den ryska delen av släkten, men de fick inte med alla för det fanns många i Ryssland som de inte hittade, men jag fick en slant som arv.
          jag hade aldrig träffat personen i fråga som ville ge mig en del av sitt arv. Jag har mött honom senare i andevärlden och fått en del förklarat till mig. Han var också medial, fick jag veta. rätt nyderligt det hela, tycker jag. OK. tack för ditt intresse och hade! (min dotter gift med norsk gutt)... smiley_small_hug.gif fr Tottes matte.
           
          Citera
          Ezereht
          Inlägg 23-05-2010, 19:03
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 2 481
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 514



          Fylld och fylld... Den är ju inte enkel, lite fylld är den, men inte superproppad med blad. Lagom biggrin.gif


          --------------------
          Temptations come, as a general rule, when they are sought.
          -Margaret Oliphant
          --------------------
          zon 5
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 23-05-2010, 19:06
          Länk hit: #10


          Gäster






          CITAT (Ezereht @ 23-05-2010, 20:03) *
          Fylld och fylld... Den är ju inte enkel, lite fylld är den, men inte superproppad med blad. Lagom biggrin.gif


          Hej, du träffade rätt. så är den äkta rosen ut. det finns ju så många olika sorter så der är en ljungel att hitta rätt. tummenupp.gif fr. Tottes matte
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 24-05-2010, 09:00
          Länk hit: #11


          Gäster






          CITAT (Ezereht @ 23-05-2010, 20:03) *
          Fylld och fylld... Den är ju inte enkel, lite fylld är den, men inte superproppad med blad. Lagom biggrin.gif


          Hej Ezereht tummenupp.gif Där träffade du helt rätt. Den är varken eller, om man skulle kunna förklara den så. Den underbara doften är så ljuvlig ... inte tung som "huvudvärksdoft", om man har normal luktsinne, alltså inte är allergisk på nåt vis. Fattar du min beskrivning? confused.gif
          Den är trolsk på något vis. Man behöver inte ha rötter fr. Finland el. vara lite "psykedelisk" som jag är för att den ger ifån sig ro, skulle min mormor säga. Därför satt hon på en sten där den rosen växte villt. Mamma hade fått den som en inflyttningsgåva av byns äldre tanter, för det skulle föra med sig lycka och mamma var i ett välsignad tillstånd när mina föräldrar flyttade fr. Helsingfors för att komma närmare släkten. Det var jag som var det "tillståndet" som de äldre menade. Det var höst och rätt långt kommet, stax innan det fryste på och snön kom. En av dessa äldre tanter lovade skaffa Tigerliljan till våren och bad att bli min gudmor om mamma födde en dotter. Sedan rullade det på med tiden..... blomma.gif fr. Tottes matte.
           
          Citera
          titti49zon6
          Inlägg 24-05-2010, 14:39
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 2 009
          Medlem sedan:
          15-03-2005
          Medlem nr: 5 169



          Jag gillar denna ros väldigt mycket men min man anser att den är ett ogräs ohmy.gif




          Finlands vita ros


          Finlands vita ros-Rosa plena Denna är den andra rosen som blommar hos mig ca 3m vid och drygt 2 m hög, luktar gott



          --------------------
          Glad fd. amatörodlare vid Norrbottenskusten zon 5-6
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 24-05-2010, 15:19
          Länk hit: #13


          Gäster






          CITAT (titti49zon6 @ 24-05-2010, 15:39) *
          Jag gillar denna ros väldigt mycket men min man anser att den är ett ogräs ohmy.gif

          Finlands vita ros


          Finlands vita ros-Rosa plena Denna är den andra rosen som blommar hos mig ca 3m vid och drygt 2 m hög, luktar gott


          Hej titti49zon6
          Roligt att höra, och vilka fina bilder då! Precis som se in i min barndoms rosenbuskar .... blomma.gif Tack för dina bilder, undrar hur jag kunde spara dem, om du inte tycker att det är dumt eller så... Om du läste detta om min mormor så förstår du varför jag är extra intresserad.
          Den kommer till min trädgård vad vi hinner med ... har gjort en plats åt den redan, men min make är inte klar med mina blomlådor, han målade dem och de är inte torra ännu att kunna lyftas på plats. Jag jäklades med en Funchia som hade blivit alldeles för stor, men den rackarn satt fast ordentligt. till slut fick jag hjälp och har delat dom i flera ställen.
          Din man ser inte skönheten i den rosen och att se bilderna, är de inget ogräs. Se karlar, min känner den minsta blomdoften och det blir härrans liv, men han känner inte om hunden har skitit i badrummet även om det stinker i hela huset. Jag har för husfridens skull rätt normala växter och blommor i växthuset, där vi brukar lösa korsord eller mest jag som blockar rent i blommorna. ... thanks.gif för att fått se dina bilder. fr. Tottes matte
           
          Citera
          titti49zon6
          Inlägg 24-05-2010, 16:01
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 2 009
          Medlem sedan:
          15-03-2005
          Medlem nr: 5 169



          Så kul att du gillar mina bilder, som du ser så kom min man inte åt att måla bakom rosen när vi skulle
          bättra på färgen på huset giggle.gif
          Om du vill spara mina bilder så är det bara att klicka på bilderna och spara


          --------------------
          Glad fd. amatörodlare vid Norrbottenskusten zon 5-6
           
          Citera
          Ezereht
          Inlägg 24-05-2010, 19:56
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 2 481
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 514



          Hehe man får hoppas rosen håller sig på samma höjd då eller över genom åren så det inte syns så bra (blekare färg). laugh.gif


          --------------------
          Temptations come, as a general rule, when they are sought.
          -Margaret Oliphant
          --------------------
          zon 5
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 29-05-2010, 14:08
          Länk hit: #16


          Gäster






          CITAT (Ezereht @ 24-05-2010, 20:56) *
          Hehe man får hoppas rosen håller sig på samma höjd då eller över genom åren så det inte syns så bra (blekare färg). laugh.gif

          Hej Ezereht, skulle det vara nån rolig kommentar?! confused.gif jag gillar den rosen och de fina bilderna. blomma.gif fr, Tottes matte
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 29-05-2010, 16:18
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          CITAT (Tottes matte @ 29-05-2010, 15:08) *
          Hej Ezereht, skulle det vara nån rolig kommentar?! confused.gif jag gillar den rosen och de fina bilderna. blomma.gif fr, Tottes matte


          ja den var bra Ezereht giggle.gif Rosen må vara fin men den är ett taggmonster så krypa bakom o måla låter inte kul


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Tottes matte
          Inlägg 29-05-2010, 17:59
          Länk hit: #18


          Gäster






          CITAT (kerstin z5-6 @ 29-05-2010, 17:18) *
          ja den var bra Ezereht giggle.gif Rosen må vara fin men den är ett taggmonster så krypa bakom o måla låter inte kul


          hej kerstin, det är väl deras sak hur de tänker ha rosen, men den var väldigt fin på bilderna och skämmer inte sin plats trots att man inte kom åt att måla. Jag är uppvuxen med den rosen, som jag skrev mera om i början av tråden, så ger den mig så mycket ...... bravo.gif Tottes matte
           
          Citera
          Ezereht
          Inlägg 29-05-2010, 18:11
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 2 481
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 514



          Jag tror du missförstår oss Tottes Matte, kommentaren är menad som så att vi (jag och Kerstin) förstår hur det var (för Tittis man) för vi har också den rosen, dvs. vi skulle inte heller ha orkat krypa bakom alla taggarna, rivit oss på alla taggarna, bara för att få det jämnt målat. Det var också skriver humoristiskt från början, titti hade också en fnittrande smiley när hon skrev det. smile.gif


          --------------------
          Temptations come, as a general rule, when they are sought.
          -Margaret Oliphant
          --------------------
          zon 5
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 29-05-2010, 19:05
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          precis nu har vi språkförbistring......


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 01:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon