Medlem
Antal inlägg: 2 328
Medlem sedan: 26-06-2007
Medlem nr: 11 218
Hej! Som vanligt har jag en liten "kurs" i att föröka rhododendron och ljung. Den infaller alltid andra söndagen i augusti. Vi håller med allt material och bjuder självklart på kaffe med tilltugg. Inga kostnader. De går utmärkt att ta med växter för att sälja. "Kursen" består av en kort teoretisk genomgång och sedan är det eget arbete.
Plats: Hemma hos oss i Osby ( Norra Skåne ) Tid: 8 augusti kl 14 00. Vi börjar servera fika kl 13 00 och håller på tills den sista åker.
Vi har en del djur så många barn brukar tycka det är kul att följa med. Det går också bra att bada i bevattningsdammen.
Medlem
Antal inlägg: 1 683
Medlem sedan: 14-07-2007
Medlem nr: 11 521
Eftersom det krockar med Tusen Trädgårdar måste jag hålla mig hemma i min egen trädgård i år. Trist, för det var väldigt trevligt sist! Hoppas kunna återkomma nästa år istället.