Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur noga är det med förankring?
          Davidoff
          Inlägg 03-08-2010, 16:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 162
          Medlem sedan:
          12-06-2010
          Medlem nr: 31 154



          Jag har monterat mitt 5 kvm:s hus från Hobbyväxthus och ska nu gräva och gjuta plintarna för förankring av sockeln. Nu har jag stött på en massa sten och undrar hur kinkigt det är. Måste man komma ner till 50 cm? Eftersom sockeln sitter fast i plintarna i hörnen och huset står på sockeln, så tänker jag att det inte är så noga. Tungt blir det ju även om det bara blir 20 cm i nåt hörn, så det blåser ju inte bort. Måste det vara "frostfritt djup"?
          Vad tror ni?
          /D
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          Rohan
          Inlägg 05-08-2010, 22:39
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          21-07-2010
          Medlem nr: 32 325



          Nej, det blåser inte bort men risken är att det börjar lyfta eller flytta sig i något av hörnen. Risken är väl att växthuset börjar skeva. Men med bara 5 kvm vet jag inte om jag egentligen skulle oroa mig.

          Jag har själv gjort om en altan som stått ovanpå marken och det hade sjunkit mer än 5 cm per meter. I föräldrarnas grusvägen upp till huset brukar det dyka upp stenar. Kan vara 5-10 cm stigning per säsong. Det finns mycket kraft i naturen.

          Har växthuset en plint i varje hörn så skulle jag inte svettas för mycket. Men, du svettas bara en gång och växthuset ska förhoppningsvis användas många år.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 23:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon