|
Varför dricker man? |
|
|
|
26-11-2010, 18:32
|

Medlem
Antal inlägg: 712
Medlem sedan: 03-10-2010
Medlem nr: 34 377

|
Hej kära odlaiter! Hoppas att ni har det fint i era julgransdoftande hem ute i stugorna nu under vinterrusket. Det är ett ämne som jag har undrat om. Och till er tur, eller otur, tänkte jag ta upp det här på odla, för det passar allra bäst! Det handlar om alkohol. Tro det eller ej, men jag har aldrig druckit, trots att det är väldigt radikalt för en fjortis. Jag är inte så gammal heller, men ändå. Och det är inte så att jag ångrar att jag aldrig har smakat. Men alla jag känner har i alla fall mer än smakat på alkohol några gånger. Men inte jag som sagt. Anledningar: har bara sagt nej, kanske inte vågat vissa tillfällen och dylikt. Det jag är rädd för är att spy. Jag vet inget värre än spya som kommer ut ur människans orala del under spontana tillfällen. Dessutom skulle jag medvetet inte få mig att få kraftig huvudvärk dagen efter, jag avskyr det. Jag har tagit hand om några vänner som har varit riktigt bakfulla med kraftig huvudvärk så att man känner att huvudet spricker. Dagen efter med de jag har varit på krogen med har gjort att jag känner i alla fall att jag inte har missat något när jag har druckit, tvärtom så känner man att man har gjort bra med att slippa bli bakfull. Men frågan är... Vad får man ut av att dricka alkohol? Får man en skön känsla? Hur mycket dricker man och vad är det som styr det? Spyr man alltid? Och hur blir det med huvudvärken? Men mest av allt undrar jag, är jag den enda som aldrig druckit? Och Fjortispower vill skicka en liten rosa kram  till er unika nykterister, om det finns några. Glöm inte, att rosa är färgen.
Redigerat av Fjortispower: 26-11-2010, 18:33
--------------------
Även ett rosa monster kan ha gröna fingrar!
|
|
|
|
3 sidor
1 2 3 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
26-11-2010, 18:44
|

Medlem
Antal inlägg: 4 131
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 51

|
Det är bra att du inte dricker, själv så dricker jag nästan ingen alkohol(två tre folköl om året) men tror att det är svårare för ungdomar pga kompis tryck och nyfikenhet att låta bli alkohol, men jag tror inte att du går miste om så mycket om du väljer bort alkohol, jag ser på min dotters kompisgäng där dom flesta inte dricker och dom har roligt och hittar på massa saker utan alkohol.
Redigerat av andersen: 26-11-2010, 18:45
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King. Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T. Att inte cykla är att gå för långt.
Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
|
|
|
|
|
26-11-2010, 18:47
|

Medlem
Antal inlägg: 18 595
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 31

|
Nej man spyr inte eller mår dåligt ifall man utnyttjar alkohol på rätt sätt, mår man dåligt och spyr har man druckit för mycket. Hur mycket man kan dricka och ändå må bra är individuellt. Själv är jag kvinna ca 50kg ca 2glas vin är fullt tillräckligt för mig på en kväll. Vin ihop med vissa maträtter kan förstärka smaken och ge en härlig smakupplevelse + i lagom mängd är alkohol avkopplande.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|
|
|
|
|
26-11-2010, 19:55
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
Jag har fortfarande, vid 29 års ålder, inte varit full. Lite småberusad ett par gånger, efter att ha druckit ett par starköl, men aldrig mer än så. Sist jag drack alkohol var inför semestern när jag var ute med ett par arbetskamrater och firade årets höjdpunkt. Inte helt nykterist, men dricker väldigt sällan och saknar det inte.
|
|
|
|
|
26-11-2010, 19:57
|

Medlem
Antal inlägg: 3 778
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 894

|
De senaste 20 åren har jag inte druckit alkohol så ofta. Nu är det nog flera år sedan sist. När jag var yngre gjorde jag det ibland för att det blev lite mer fniss och glam.
Som tonåring blev det väl 3-4 flaskor mellanöl eller så. Jag har aldrig druckit så jag mått illa. Jag är lika rädd för att spy som du fjortis. Jag kunde inte förstå att en del drack så mycket att det blev dåliga varenda helg.
Det blev lite för mycket på en Danmarksresa när jag gick på gymnasiet och sedan tog jag inte en droppe på ett helt år.
Jag har varit nykter på många fester men man märker ju att stämningen stiger när det finns alkohol. Folk blir lite mindre blyga men det räcker ju att en del har druckit för att få den effekten.
Det är ingen principfråga att jag sällan dricker alkohol nu men det blir inte av. Jag känner flera som blivit nykterister för att slippa tjat. När andra dricker tjatar dom ofta på den som är nykter och då upplevde de jag känner att de slapp tjatet om de sa att de var nykterister.
Jag tror att många dricker alkohol just för att kunna slappna av och släppa loss lite.
|
|
|
|
netha
|
26-11-2010, 22:37
|
Gäster

|
Friska människor dricker sig aldrig fulla ... Bakis = Har inte kontroll över sitt drickande!
|
|
|
|
|
26-11-2010, 23:22
|

Medlem
Antal inlägg: 346
Medlem sedan: 11-08-2007
Medlem nr: 11 979

|
det är klokt att hålla sig från sprit,speciellt när man är ung och man växer än jag var en sådan som gick min egen väg, tonåren är den tiden då man väljer sida.. att stå på sig eller att anpassa sig till stora massan - inte alltid så lätt! det du ska göra, är att följa ditt hjärta och din intuition jag började dricka alkohol först i 18-20 års ålder- det händer allt mer sällan nu, är 29 och när det sker är det till god mat allt som oftast  ) lycka till där borta
Redigerat av vildvittra: 26-11-2010, 23:23
|
|
|
|
|
26-11-2010, 23:39
|

Medlem
Antal inlägg: 11 272
Medlem sedan: 27-02-2004
Medlem nr: 2 892

|
CITAT (netha @ 26-11-2010, 22:37)  Friska människor dricker sig aldrig fulla ... Bakis = Har inte kontroll över sitt drickande! Det är bland det dummaste jag hört från dig. Helt i stil med att Brolle Junior är sveriges svar på Freddie Mercury... Mvh Fenja Edit, fel namn
Redigerat av Fenja: 27-11-2010, 00:16
--------------------
"För länge sen dyrkade Egyptierna katten som en gud. Det har katten aldrig glömt."
|
|
|
|
|
26-11-2010, 23:51
|

Medlem
Antal inlägg: 3 471
Medlem sedan: 23-09-2005
Medlem nr: 6 573

|
När jag var tonåring hade jag ännu inte druckit alkohol. smakat? Jo, jag tillhör den kategorin som fått smaka hemma, dvs, en tesked, för att man som liten skulle få känna att det de vuxna drack faktiskt smakade apa.
När jag var sexton, hade kompisen lovat mej att jag skulle få dricka mej full nån gång med honom som vakt, på ett avskilt ställe, liksom, ett experiment. Jag gick då på gymnasiet i en kul klass, men uj vad det söps En klasskompis hade supit hårt på helgerna sen hon var 13, en annan blev medvetslös mer än en gång på klassffester, slagsmål utbröt..
Så jag tog ett drastiskt steg när UNF kom till skolan och gick med, för jag var så himla less på supkulturen, det att det aldrig dracks för smakens skulle, eller för gemenskapens, utan det dracks för att man SKULLE dricka och alla fester skapades med just detta som avsikt.
Jag har idag en nykterhetsmedalj, en 25-årsutmärkelse och jag har lovat att aldrig dricka starkare än lättöl.
Och, vet ni, jag har aldrig ångrat beslutet!
Jag fascineras av smak och lukt av vin, jag kan utklassa många i att identifiera de olika bismakerna genom en droppe på tungan, jag älskar att lukta mej till det som kan stå om ett vin i katalogerna. Jag kan en hel del om drinkars blandning och svarar alltid rätt om sånt i frågesporter.
Men jag dricker inte själv, jag behöver inte. Idag umgås jag istället, dvs VÄNNERNA styr en fest, inte alkoholen. Man träffas av en orsak, inte med vem som helst bara för att få supa skallen i bitar, utan för att umgås med bra vänner.
Där, FP, tror jag nyckeln ligger! Umgås med goda vänner, de man tycker mycket om och skulle dö för, så behövs varken alkohol, tobak eller andra krav om man inte vill
Redigerat av Farbror Blå: 26-11-2010, 23:54
--------------------

|
|
|
|
|
27-11-2010, 00:16
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 02-01-2006
Medlem nr: 6 891

|
Med ökad ålder brukar folk sluta dricka för det är kul att bli full oavsett vad eller hur man dricker och istället dricka under kontrollerade former för att det är gott att dricka väl utvalda viner, wiskey, öl etc. Det är ganska patetiskt med personer på 25+ som dricker som svampar.
Själv dricker jag väldigt sällan nu pga jobb och annat som gör att man inte kan riskera att vara lite seg dagen efter. Men ett gott rödvin är inte fel till mat men jag är ingen "grogg-typ" som måste häva i mig rom & cola varje fredag framför Idol för att varva ned.
--------------------
|
|
|
|
|
27-11-2010, 05:35
|
Medlem
Antal inlägg: 5 162
Medlem sedan: 20-11-2006
Medlem nr: 8 833

|
CITAT (Markus_H @ 27-11-2010, 00:16)  Med ökad ålder brukar folk sluta dricka för det är kul att bli full oavsett vad eller hur man dricker och istället dricka under kontrollerade former för att det är gott att dricka väl utvalda viner, wiskey, öl etc. Det är ganska patetiskt med personer på 25+ som dricker som svampar.
Själv dricker jag väldigt sällan nu pga jobb och annat som gör att man inte kan riskera att vara lite seg dagen efter. Men ett gott rödvin är inte fel till mat men jag är ingen "grogg-typ" som måste häva i mig rom & cola varje fredag framför Idol för att varva ned. Jag delar din syn på akohol, ett eller ett par glas gott vin till maten, en liten wiskeypinne eller en god konjak till kaffet (obs! inte allt detta vid samma tillfälle) skänker guldkant åt tillvaron. Men att dricka sig full eller bakfull, ja överhuvudtget så man är påverkad dagen efter, det gör jag aldrig. Det hände väl någon enstaka gång när jag var tonåring så jag vet hur vedervärdig bakfylla är. Tycker att man kan jämföra alkoholbruk med att t.ex. äta tårta, en liten lagom bit är ju gott och bra för välbefinnandet medan att vräka i sig en hel tårta bara är äckligt. Gita
|
|
|
|
|
27-11-2010, 05:45
|
Medlem
Antal inlägg: 588
Medlem sedan: 12-07-2008
Medlem nr: 17 454

|
CITAT (netha @ 26-11-2010, 22:37)  Friska människor dricker sig aldrig fulla ... Bakis = Har inte kontroll över sitt drickande! Jaså? Märkligt. Ibland kan man dricka massvis utan att bli bakis, andra gånger kan man känna av två starköl dagen efter. Tycker det är lite väl präktigt i denna tråden, var är alla fyllepostare? Jag kan dra min egen inställning till saken iaf. Alkoholen är en klar stämningshöjare oavsett sällskap, oavsett om det är midsommarfirande eller en hemmakväll med vänner. Det är få saker som är så trevliga som att sitta lugnt tillbakalutad med en bra vän och lösa världsproblem över några öl. Svenskar är inte så spontana så de klarar av att handskas obesvärat med folk, förutom ni i tråden då. Skål på er.
|
|
|
|
|
27-11-2010, 08:51
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (AndersKbg @ 27-11-2010, 05:45)  Jaså? Märkligt. Ibland kan man dricka massvis utan att bli bakis, andra gånger kan man känna av två starköl dagen efter. Beroende på hur uttorkad man blivit. Dricker man vatten innan man går och lägger sig efter att ha druckit alkohol, så slipper man i princip baksmällan. Har jag hört, men jag har ju aldrig druckit tillräckligt mycket sprit för att själv kunna få någon bakfylla.
|
|
|
|
|
27-11-2010, 09:00
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
CITAT (Fjortispower @ 26-11-2010, 18:32)  --- Tro det eller ej, men jag har aldrig druckit, trots att det är väldigt radikalt för en fjortis. Jag är inte så gammal heller, men ändå.
---Dagen efter med de jag har varit på krogen med --- Blir verkligen fjortonåringar insläppta på krogen?
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
|
27-11-2010, 09:12
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (AndersKbg @ 27-11-2010, 05:45)  Jaså? Märkligt. Ibland kan man dricka massvis utan att bli bakis, andra gånger kan man känna av två starköl dagen efter. Tycker det är lite väl präktigt i denna tråden, var är alla fyllepostare? Jag kan dra min egen inställning till saken iaf. Alkoholen är en klar stämningshöjare oavsett sällskap, oavsett om det är midsommarfirande eller en hemmakväll med vänner. Det är få saker som är så trevliga som att sitta lugnt tillbakalutad med en bra vän och lösa världsproblem över några öl. Svenskar är inte så spontana så de klarar av att handskas obesvärat med folk, förutom ni i tråden då. Skål på er. det trista när folk dricker är ju att den där förhöjda stämningen oftast bara varar en stund, sen snear folk till när de blir för berusade, eller så somnar de. vi svenskar försöker att annamma något slags kontinentalt förhållande till alkohol men är dåliga på det - ut på stan en lördagskväll så ser ni, folk super som svin, är de inte ute och gör det så sitter de hemma och beter sig som riktiga dumskallar, medan ungarna tittar på. skrämmande. där spriten går in går vettet ut så håll dig du från alkohol - det är ganska klokt
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
27-11-2010, 09:42
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Berith @ 27-11-2010, 09:00)  Blir verkligen fjortonåringar insläppta på krogen? Det är skillnad på en fjortis och en fjortonåring
|
|
|
|
|
27-11-2010, 10:11
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
CITAT (Huggorm @ 27-11-2010, 09:42)  Det är skillnad på en fjortis och en fjortonåring Aha. Jag trodde att fjortis betydde nån som var i tonåren, till och med dom första tonåren...  Kan man alltså vara en bit över 20 och ändå fjortis?
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
|
27-11-2010, 10:49
|

Medlem
Antal inlägg: 785
Medlem sedan: 16-03-2010
Medlem nr: 28 483

|
CITAT (Huggorm @ 27-11-2010, 09:51)  Beroende på hur uttorkad man blivit. Dricker man vatten innan man går och lägger sig efter att ha druckit alkohol, så slipper man i princip baksmällan. Har jag hört, men jag har ju aldrig druckit tillräckligt mycket sprit för att själv kunna få någon bakfylla. Nej, det stämmer inte alltid. I mitt fall kan det dock hjälpa om jag äter nåt innan jag går och lägger mig. Jag håller med AndersKbg, känns lite präktigt. Jag kan också uppskatta att vara full ibland, på en lagom nivå såklart. Och påståendet "bakis = kan ej kontrollera sitt drickande" är bara korkat.
--------------------
|
|
|
|
|
27-11-2010, 11:10
|

Medlem
Antal inlägg: 3 631
Medlem sedan: 31-05-2010
Medlem nr: 30 760

|
Har svårt för att se el. umgås med alkoholpåverkade personer. Dricker inte själv mer än ev. vitt vin el. schampange 1-2 ggr per år, och det vid ett speciellt tillfälle. Jag har sett för mycket elände med spriten, så vi umgås inte med dom som man måste lyfta ut till taxi vid hemdags. Jag har inte heller tyckt att det smakar gott, så då låter man bli. Alltid i festerna är vi nyktra, både hemma och borta hos vänner. Jag går dock inte med pekpinnar, för det är inte min sak. Var och en får ha det som de vill, men nu vet dom flesta att det gäller "icke rök" för våran del, och de undviker det när vi är med. Uppskattar det.
Det är helt uteslutet med alkohol och starkare eller lugnande mediciner i det jag sysslar med. ..Fuchsian...
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|