CITAT (luzen @ 21-03-2011, 19:07)

Ja precis, en sån jäkel är det! Menar ni alltså att jag kan kapa rubb och stubb längs marken? Går det att få häcken smalare på något vis?
Dom är väldigt vanliga runt hus ute på landsbygden, och jag har även ett väldigt snår runt min stuga. Jag har gjort vad jag kunnat för att bli av med dom, men det är lönlöst. Att kapa dom går inte, inte ens om man gör om det fyra gånger om året tröttnar dom. Gräver man bort rötterna går det i teorin, men i praktiken missar man alltid någon rotstump och sedan växer den med extra hög fart i den nygrävda och luckra jorden. Antingen får man stängsla runt och släppa dit getter eller grisar, eller så får man använda roundup.
Edit: Gå över häcken med röjsåg, det är enklast och snabbast. Efter en odlingssäsong är de en meter höga igen och fräscht gröna, efter två säsonger har de i princip nått sluthöjd.
Redigerat av Huggorm: 21-03-2011, 20:56