Ok låter trevligt det.

Jag fick ett ryck i morse. Jag har haft ett ställe jag tänkt vart bra men där har stått 5-6 stora tallar. Jag har oavsett tänkt ta ner dem ngn gång men högg ner dem med yxa idag. Slitit upp nästan alla stuppar som blev. Ett jäkla slit. Hållt på sedan 8 i morse tills nu. Haha
Men nu är problemet ett annat.
Tack för hjälpen förresten.
Nu finns alltså en plats men det har stått en massa halvstora tallar där plus en massa rid & några buskar.
Tätt som sjutton.
Jag har grävt 1,5 meter ner ungefär & tagit upp större rötter & stubbar. Finns ff en del rötter kvar men det orkar jag inte gräva mer efter.
Jorden är sand mestadels. Lite lera på vissa ställen. Ingen riktigt jord utan antingen sand el lera.
Går det att få till så jag under helgen kan plantera trädet där?
Hur ska jag jordförbättra?
Jag har halvbrunnen hästgödsel, halvkomposterad trädgårdskompostjord.
Ska jag slänga iväg den jord som finns & lägga dit gödsel & kompost. Behövs det blandas i vanlig jord med från trädgården?
Ska det blandas el läggas i lager?
Hur mkt ny jord behövs runt trädet?
Kan jag få hjälp med detta så ska jag nog få i trädet imorn.

Humlorna älskar blommorna på det iaf. Så gulligt träd.
Ska även jag skydda det mot harar & dylikt på ngt vänster.
Just det, tänkte först spaljera det men blir det fint & bra även friväxande?
Om jag vill spaljera från nästa år är det för sent att starta upp det då om jag inte vill klippa bort för mkt grenar?
Mkt frågor........sorry