mullbäret ''mulle'' är ju ganska tåligt (zon 4(5)), men tråkiga bär och ganska tråkiga blad. verkar frysa i topparna innan den etablerat sig även i varmare zoner. ger mycket bär som mognar även en sämre sommar, men tråkiga bär som sagt. växer sakta. är inte alls nöjd med mulle, är mer nöjd med det svarta.
svart mullbär, ja är läget skyddat och varmt som huggorm skrev så kan det gå, till åtminstone det bättre områdena inom zon 3-4. bären kan det bli så där med som skrivits, i zon 2 mognar dom oftast. skyddat och varmt, upphöjt i lucker jord. täck det med mycket snö. jag har inget svart här i zon 3-4, men ska testa ett. fikonen gick ju så då borde mullbäret vara en lätt match. härdighet är nåt som kommer med tiden, alla mullbär kan frysa i topparna i början även i zon 1-2.
vitt och rött mullbär har jag inte så mycket erfarenhet av, men har för mig att det vita är något tåligare än det svarta.
Redigerat av flaxss: 23-04-2011, 22:04
|