Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förvaring tomat och chili, Hur kallt kan de stå?
          Beatis
          Inlägg 25-05-2011, 09:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          02-07-2010
          Medlem nr: 31 706



          Hur kallt klarar tomatplantor och chiliplantor? På chiliplantan (apache) står det att den ska stå i växthus eller i uterum, men betyder det att den aldrig kan stå ute? Tomatplantorna är sådana som ska klara att stå ute vid en skyddad vägg, men frågan är hur kallt. Jag har söderbalkong i Lund och just nu är det inte så varmt ute.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 6)
          Iren
          Inlägg 25-05-2011, 09:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 981
          Medlem sedan:
          08-11-2010
          Medlem nr: 35 230



          Det är ju lite kyligt/blåsigt nu men sen då det blir "sommar" ska ju en söderbalkong i den zonen vara helt ok... Ska själv ha ute mina (platsbrist) senare mot södervägg o lä.


          --------------------
          Irene zon 3 :-)
           
          Citera
          Platinum
          Inlägg 25-05-2011, 20:40
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 212
          Medlem sedan:
          13-06-2008
          Medlem nr: 16 777



          Tomater som avhärdats enligt normens alla regler överlever så länge det inte är under noll, däremot så stannar tillväxten av om temperaturen faller under tio grader. Samma sak gäller för många chilis (inte alla), däremot behövs högre temperatur än för tomater för synbar tillväxt.

          Det är åtminstone min erfarenhet. Jag odlar tomater i kallväxthus och tomaterna flyttar ut i början på maj, chili odlar jag på friland och utplantering sker mitten-slutet på maj och om risk för frost dyker upp så täcker jag dem med fiberduk. (Tillägg: Jag odlar i Gästrikland).

          Redigerat av Platinum: 25-05-2011, 20:41


          --------------------
          Ooops!

          Fotobloggar och Makrofotobloggar gör jag när jag inte gör annat. Titta in om du har lust.
           
          Citera
          Beatis
          Inlägg 26-05-2011, 07:56
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          02-07-2010
          Medlem nr: 31 706



          Tack för svar!

          Kan du inte berätta om avhärdning enligt konsten regler? smile.gif Jag köpte ju plantorna i en trädgårdsbutik för några dagar sen så de är redan ca 2-3 dm höga. Tror du att de avhärdat dem på affären? Och om de inte är avhärdade, hur kallt klarar de då?
           
          Citera
          Larsrune
          Inlägg 26-05-2011, 11:38
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          18-05-2007
          Medlem nr: 10 503



          CITAT (Platinum @ 25-05-2011, 21:40) *
          Tomater som avhärdats enligt normens alla regler överlever så länge det inte är under noll, däremot så stannar tillväxten av om temperaturen faller under tio grader.


          Kommer tillväxten igång när det blir varmare igen? Jag planterade ut ett några Wilma vid påsk (zon 1) och tomaterna ser fina ut men plantorna har inte växt något de sinaste veckorna då det varit runt 10 grader varmt och regn.
           
          Citera
          rosita
          Inlägg 26-05-2011, 12:49
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          Jag har tomater på friland sedan ett par veckor och de växer bra. Efter att ha avhärdat dem noga, d.v.s. haft dem ute på dagarna under väv eller i skuggan och i växthuset på natten, så planterade jag dem i marken och skyddade dem med väv de första dagarna. I dag tog jag av väven eftersom det var molnigt.

          Jag tror nog att du kan ha dina tomater på balkongen om du först avhärdar dem noga i 4-7 dagar. Under avhärdningen bör du skydda dem mot sol och vind.

          Tomater kan stanna i växten om det blir kallare än 10 grader en längre tid. Mina växer bra, trots att det varit 8 grader på nätterna och dagtid blir det varmare 12-18 grader.


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera
          Beatis
          Inlägg 26-05-2011, 13:48
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          02-07-2010
          Medlem nr: 31 706



          Gick genast ut på balkongen och tog bort plantorna från solen. Nu får de stå lite mer skuggigt. Man tror ju att ju mer sol desto bättre, men så är det tydligen inte då. smile.gif Det är svårt det här med odling...
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 04:06
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon