Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > räkna kalorier
          marie86
          Inlägg 15-09-2011, 10:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          08-07-2010
          Medlem nr: 31 928



          Jag undrar hur man eg räknar ut hur mycket kalorier det är i en hemmagjord maträtt/bakverk.
          det verkar ju vara så att vissa livsmedel blir mindre kalorier om man blandar det med något annat, alltså att man inte bara kan plussa alla ingredienser och få ett rätt svar. eller?



          du som tänker svara att det inte är bra/lönt att räkna kalorier behöver inte ta sig tid att skriva svar.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 5)
          *Stintan*
          Inlägg 15-09-2011, 10:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Det finns bra matdagböcker på nätet du kan ta hjälp av när du ska räkna ut kalorier. Jag har aldrig hört att ett livsmedel plötsligt skulle innehålla färre kalorier för att man blandar det med något annat. 100 g socker får inte färre kalorier för att du blandar det med vatten men däremot blir det färre kalorier i 100 g av sockervattnet.



          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          Piccante
          Inlägg 15-09-2011, 10:33
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          enda sättet att få färre kalorier vid blandning och tillagning är ju om någon beståndsdel i maten bryts ned vid uppvärmning. Men det krävs väl nästan total förbränning (äta kol) eller kraftiga processer för att det ska ske.


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera
          Jubbe063
          Inlägg 15-09-2011, 10:52
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 578
          Medlem sedan:
          27-02-2011
          Medlem nr: 40 199



          Menar du inte kolhydrater när du frågade om det går att blanda med annat för att minska kolhydrater? För det kan göras med spjälkande medel och vissa enzym som binder upp dessa till andra ämnen.

          Men en kalori är alltid en kalori oavsett om det är VIA protein, fett eller kolhydrater. Kalorier är ett mått på energimängd. Protein, fett, kolhydrater etc innehåller energi, dvs kalorier. Sen varierar ju mängden kalorier per gram mellan olika kolhydrater, fetter etc...... Så vill du minska kalorier i en maträtt måste du använda indigrienser med lågt energiinnehåll. Eller späda ut kalorimängden med kalorier substans.

          Alla livsmedel innehåller energi i någon form och mängden mäts i kcal och kJ. Fettinnehållermest energi och i runda tal innehåller 1 gram fett 9 kcal. Proteineroch kolhydrater har en lägre energitäthet och innehåller 4 kcal per gram.

          Energiintag och energiförbrukning bör hos individer i vuxen ålder vara lika stora om inte viktökning eller viktminskning önskas. Problemet är att vi har olika verkningsgrad vilket vid lika energiintag gör att den energimängd som en individ kan utnyttja i arbete är olika vilket leder till olika vikt. Över- respektive underkonsumtion av energi leder inte alltid till negativa konsekvenser för hälsan. N
           
          Citera
          Carl
          Inlägg 15-09-2011, 12:30
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 1 222
          Medlem sedan:
          18-04-2007
          Medlem nr: 9 850




          Vatten är väldigt kalori snålt. Drick bara inte kolsyrat vatten då påskyndar du växthuseffekten.
           
          Citera
          Christa
          Inlägg 15-09-2011, 18:50
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          Livsmedelsverket har en databas där kaloriinnehållet finns med.

          Du kan sänka GI på en maträtt eller måltid genom att blanda in mer hårdsmälta livsmedel men antalet kcal påverkas inte. Om du t ex har hela korn i ett bakverk så får du lägre GI.

          Lägre GI på en måltid innebär att det tar längre tid innan kolhydraterna brutits ner och kommit ut i blodet.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-06-2025, 04:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon