Jag har haft en Dvärgpalm som klarat vintrar ute utan skydd mer än -15c, en som klarade två vintrar. Men det gör dom ändå inte härdiga här. Chanserna är tyvärr inte jätte stora att dom kommer klarar sig i ett kallväxthus i zon 3 (dock denna höst som det är fortfarande är ju såpass mild att det inte är någon fara än och kommer kanske inte heller bli någon fara denna vintern när den nu ev kommer, det kan ändras snabbt), Växthus har ju både för och nackdelar
Fördelar - länge sommar, något varmare (om än när det väl är kallt ute så blir det även kallt där, beror ju också på vad för typ av växthus), vindfritt och regnfritt. Nackdelar - Varma dagar följt av frost, torka, ingen skyddande snö.
Vill du skydda och vet hur du ger ett bra skydd så är det bara att köra på och testa på

Utan skydd nej tror jag inte den klarar, även om den skulle klara denna vintern. Hur dom klarar vintern i andra länder hjälper inte oss då vi har avskanaden av bra sommar. Längre och varmare en sommar är desto bättre klarar sig nerium (och dvärgpalm) kyla.
Fördelen med nerium är ju att dom är hyfsat enkla att ta sticklingar på och inte extremt dyra så man har råd att testa. Har redan testat nerium gick inte i skåne zon 1-2.