Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Linas matkasse, nån som provat?
          Margith
          Inlägg 08-03-2012, 17:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          och om ni provat, vad tycker ni?


          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 18:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Har inte råd att prova. 150 kr / måltid för 4 personer ( 37:50 / portion ) får iaf mig att rygga tillbaka.

          Om det hade funnits ett erbjudande att få prova på till ett rimligt pris så kanske..............

          Vi är tre vuxna varav en är vegetarian , finns det kassar som passar oss ?

          Redigerat av mamamaggan: 08-03-2012, 18:17


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-03-2012, 18:12
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Jag hade velat testa men dels är vi bara två och dels levereras den inte på min ort.
           
          Citera
          Eva i Skåne
          Inlägg 08-03-2012, 18:44
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 24 744
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 110



          Jag har aldrig testat, men min arbetskamrat är helnöjd. Snabbt, enkelt och gott, säger hon.
          Dom är bara två, men då räcker det till morgondagens lunchlådor också.
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-03-2012, 19:01
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          CITAT (Eva i Skåne @ 08-03-2012, 18:44) *
          Jag har aldrig testat, men min arbetskamrat är helnöjd. Snabbt, enkelt och gott, säger hon.
          Dom är bara två, men då räcker det till morgondagens lunchlådor också.

          Ja, då får jag hoppas på att jag behöver lunchlåda då så småningom och att de börjar leverera på min ort. smile.gif
           
          Citera
          Margith
          Inlägg 08-03-2012, 19:12
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          De är nya på att leverera på min ort och jag stör mig lite på att det är mat för 4 pers.
          Vi är vanligtvis 3, men ibland 2 eller 4 som vill ha middag.
          Lunchlådor är inget som behövs hos oss.
          Men jag tänker att ingredienser som blir över kanske går att använda till nån ny maträtt en annan dag.
          De levererar ju en matkasse varannan vecka.
          Rätt eller fel? Erfarenheter?

          Blir det bara en massa mat över i kylen som slängs bort för att ni vägrar äta det, eller har ni fått nya favoritmaträtter?



          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera
          Margith
          Inlägg 08-03-2012, 20:02
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 18:09) *
          Har inte råd att prova. 150 kr / måltid för 4 personer ( 37:50 / portion ) får iaf mig att rygga tillbaka.

          Om det hade funnits ett erbjudande att få prova på till ett rimligt pris så kanske..............

          Vi är tre vuxna varav en är vegetarian , finns det kassar som passar oss ?


          Nu är de ju nya på min ort, men jag har fått ett erbjudande om att prova på en kasse för 499:- Då är en maträtt helt vegatarisk. Vilket fick resten av min familj att bli lite tveksamma till att prova på det här laugh.gif


          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera
          Annana
          Inlägg 08-03-2012, 20:30
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 183
          Medlem sedan:
          01-07-2010
          Medlem nr: 31 692



          Vi har vår egna lokala ICA butiks matkasse. Samma koncept, en kasse var 14e dag med middag för fyra personer i fem dagar.

          Anledningen till att vi valde det och inte tex. Linas matkasse är att Linas kasse har ett lägre värde, men kostnaden för kassen är den samma. Se inslaget nedan.

          http://svt.se/2.146563/1.2574451/matkassen...oretaget_pastod

          men i vår butik kostar kassen 795:- men maten har alltid ett värde på minst 700:- (i snitt 703:-) så vi valde den för då får vi "mer matför pengarna" samt stöder den lokala butiken.

          Vi är jääääättenöjda med det! Så bra! De har mycket lokalproducerat och ekologiskt, samt minst en fisk och en vegetarisk rätt. Ett par dagar innan får vi mail om vad recepten är så man kan komplettera sitt basskafferi och då även köpa till ngt om man så önskar. Ibland kompletterar vi den vegetariska rätten med ngt för mannen anser att man inte blir mätt på bara vegetariskt wink.gif

          Har fått flera nya favoriträtter och vi brukar spara de rätter som var goda och gör en egen liten favoritbok av recepten. Ffa har vi sänkt våra matkostnader, eftersom vi annars är sådana som spontanhandlar massor när vi är i butiken, samt att vi ofta får halva förpackningar av saker som aldrig används upp. här är rätterna planerade så att alla ingredienser ska ta slut! Superbra!:D


          --------------------
          *Trädgårdsland * Växthus * Höns *- livet på landet leker!
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 20:46
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          CITAT (Margith @ 08-03-2012, 20:02) *
          Nu är de ju nya på min ort, men jag har fått ett erbjudande om att prova på en kasse för 499:- Då är en maträtt helt vegatarisk. Vilket fick resten av min familj att bli lite tveksamma till att prova på det här laugh.gif



          499 kr gör att det i alla fall kostar 100 kr / måltid , 25 kr /portion , och så mycket kan vi inte lägga på mat . Vi lägger just nu c:a 5000 kr /månad på mat . Fast då är t ex tvättmedel , toapapper mm inräknat. I den där kassen är det " bara " mat.

          Månadskostnaden med en kasse blir först c:a 3200 kr bara för middagen , så tillkommer frukost och lunch plus det övriga. Skulle tro att vårat matkonto skulle dra iväg till c:a 7500 kr om vi köpte matkasse.

          Är det sedan bara en vegetarisk måltid per vecka så funkar det inte för oss. Förresten , vegetarisk mat för 37:50 / portion låter ännu dyrare än för den " vanliga " maten.

          Redigerat av mamamaggan: 08-03-2012, 20:50


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-03-2012, 20:50
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Visst är det dyrt, men å andra sidan får man maten planerad och man får maten hem till dörren. Det är detta man betalar extra för. Dessutom lagar man mat aldrig annars skulle komma på att prova. Om det är en fördel är upp till var och en att bestämma.
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 20:56
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Om det var en rimlig kostnad så skulle jag prova ibland mest för att " tvingas " till att laga och äta lite nya rätter.

          För mig är det inte värt att betala 2.500 kr / månad bara för planeringen och leveransen. Så lång tid tar det inte att planera och storhandla en gång i veckan.

          Även när barnen var små så veckohandlade vi och gjorde det till en familjangelägenhet. Barnen var med och planerade veckans matsedel och tyckte det var roligt att få vara med och bestämma vad vi skulle äta.

          Redigerat av mamamaggan: 08-03-2012, 21:38


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Annana
          Inlägg 08-03-2012, 20:59
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 183
          Medlem sedan:
          01-07-2010
          Medlem nr: 31 692



          CITAT (Anma @ 08-03-2012, 20:50) *
          Visst är det dyrt, men å andra sidan får man maten planerad och man får maten hem till dörren. Det är detta man betalar extra för. Dessutom lagar man mat aldrig annars skulle komma på att prova. Om det är en fördel är upp till var och en att bestämma.



          Precis!

          Vi är annars usla på att laga fisk en gång i veckan, och gör vi det så är det mest lax. Nu får vi tillaga kolja, sej med mera och det är recept som vi annars inte skulle prova om vi läst de i ngn mattidning.

          Sedan är det ju så att vi idag i Sverige betalar mindre för maten än vi någonsin gjort! Idag hetsar folk mer efter att tha så låga matkonton som möjligt och tummar då på kvalité och då tex. kött på lågpriskedjor där köttet kommer långväga ifrån tex Tyskland. Grönsaker mm som växer under besprutade förhållanden och mycekt tillsatser och kemikalier för att maten ska hålla längre än tidigare. Med matkasse får vi automatiskt "lite bättre mat" om ni förstår vad jag menar och då känns det ibland lyxigt att tillaga den även bara för en vardag!

          Och de vegetariska rätterna kan tex. vara paj med getost, honung och spenat, eller cammenbertpaj eller svamp och fetaostbiffar med pasta och kjall chilidressing. Så det är inte en massa konstiga saker såsom tofu och sådant som "icke vegetarianer" ofta verkar avvaktande till.


          --------------------
          *Trädgårdsland * Växthus * Höns *- livet på landet leker!
           
          Citera
          Annana
          Inlägg 08-03-2012, 21:06
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 183
          Medlem sedan:
          01-07-2010
          Medlem nr: 31 692



          CITAT (mamamaggan @ 08-03-2012, 20:46) *
          499 kr gör att det i alla fall kostar 100 kr / måltid , 25 kr /portion , och så mycket kan vi inte lägga på mat . Vi lägger just nu c:a 5000 kr /månad på mat . Fast då är t ex tvättmedel , toapapper mm inräknat. I den där kassen är det " bara " mat.

          Månadskostnaden med en kasse blir först c:a 3200 kr bara för middagen , så tillkommer frukost och lunch plus det övriga. Skulle tro att vårat matkonto skulle dra iväg till c:a 7500 kr om vi köpte matkasse.

          Är det sedan bara en vegetarisk måltid per vecka så funkar det inte för oss. Förresten , vegetarisk mat för 37:50 / portion låter ännu dyrare än för den " vanliga " maten.


          5000/månad är ju i såfall 1250:-/vecka för mat och dagligvaror.
          Då borde ni ju inte förlora på att handla matkasse för 800:- för du kan väl inte handla toapapper och tvättmedel för över 450:- i veckan?!!?

          Matkassen kostar ju 1600:-/månad och hade du haft det varje vecka så hade det kostat dig. 3200:- och då har du ju 1800:- över till toapapper och tvättmedel mm varje månad och ÄNDÅ har du inte överskridigt den matkostnad du har idag.

          Men en skollunch får ju inte ens kosta en tia nuförtiden, men sedan är maten därefter. Så vill man pressa matpriserna under de knappa 40:- som en portion kostar i matkassarna, då betvivlar jag att man kan äta så allsidigt med kött,fågel och fisk varje vecka och ändå få bra mat och mycket ekologiska och färska varor.


          --------------------
          *Trädgårdsland * Växthus * Höns *- livet på landet leker!
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-03-2012, 21:10
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Mamamaggan har ju i för sig rätt i att i matkassen saknas frukost, mellanmål och lunch, om man nu äter alla måltider hemma.
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 21:11
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Att äta så billigt som möjligt är ingen " sport " utan en nödvändighet för väldigt många. Blir lite förskräckt när jag hör sådant resonemang för även om man själv inte behöver ha koll på matkostnaderna så är det den krassa verkligheten för väldigt många som sagt var.

          Inte behöver man äta " usel " mat bara för att man har koll på sina matkostnader. Alla har heller inte råd att så att säga " kasta " bort 2.500 kr / månad .

          Vi äter fisk som vi köper hos fiskhandlaren, kött ifrån kötthandeln med närproducerat kvalitetskött , ägg från frigående höns från bonden utanför stan, grönsaker från grönsakshandlaren osv.

          Men har man ingen fantasi när det gäller mat och tycker att 2.500 kr / månad är rimligt för att få vara bekväm så får man väl göra det .





          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 21:20
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          CITAT (Annana @ 08-03-2012, 21:06) *
          5000/månad är ju i såfall 1250:-/vecka för mat och dagligvaror.
          Då borde ni ju inte förlora på att handla matkasse för 800:- för du kan väl inte handla toapapper och tvättmedel för över 450:- i veckan?!!?

          Matkassen kostar ju 1600:-/månad och hade du haft det varje vecka så hade det kostat dig. 3200:- och då har du ju 1800:- över till toapapper och tvättmedel mm varje månad och ÄNDÅ har du inte överskridigt den matkostnad du har idag.

          Men en skollunch får ju inte ens kosta en tia nuförtiden, men sedan är maten därefter. Så vill man pressa matpriserna under de knappa 40:- som en portion kostar i matkassarna, då betvivlar jag att man kan äta så allsidigt med kött,fågel och fisk varje vecka och ändå få bra mat och mycket ekologiska och färska varor.



          Hur räknar du ? 5 x 4 middagar är vad du får för 3200 kr / månad . Vi äter iaf frukost och lunch också och middag alla veckans sju dagar.

          Klart man kan äta bra varierad mat för under 40 kr / portion !! Inga som helst problem . I våran matbudget finns det utrymme för t ex 500 gram färska räkor 3 - 4 ggr / månad och färsk hummer varannan månad.


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 08-03-2012, 21:29
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Jag tror inte att Linas matkasse är tänkt för dem som måste spara och vända på slantarna, utan för dem som har råd och kanske skulle annars äta middag ute för att de "inte vet vad man ska laga till".
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 08-03-2012, 21:33
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          CITAT (Anma @ 08-03-2012, 21:29) *
          Jag tror inte att Linas matkasse är tänkt för dem som måste spara och vända på slantarna, utan för dem som har råd och kanske skulle annars äta middag ute för att de "inte vet vad man ska laga till".



          Där slog du nog huvudet på spiken och så för att Lina ska tjäna pengar förstås.




          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Margith
          Inlägg 08-03-2012, 22:00
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          Nu ber jag, som TS: kan ni vara snäll och hålla er till min ursprungsfråga och inte göra det här inlägget till en diskussion om vem som har råd/inte har råd med det ena eller andra?


          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera
          Peztis
          Inlägg 08-03-2012, 22:02
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          En på jobbet har Linas matkasse och är jättenöjd, de är två perosner och har lev varannan måndag. Portionerna är så stora att de räcker till lunch dagen efter.

          Nu ska de dock ta en paus då de har så många recept som de gärna vill prova igen och som de tycker var jättebra!

          En fördel med att få maten levererad är ju alla dessa småköp av godis och delikatesser so liksom slinker ned i vagnen för att man just då känner isg sugen på det - och sedan är man inte lika sugen när man kommer hem och så slutar det med att man slänger det... Jisses vad mycket pengar man bara slänger!


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 09:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon