Medlem
Antal inlägg: 1 153
Medlem sedan: 22-04-2009
Medlem nr: 22 570
Verkar vara någon slingerväxt. Finns det blommor eller blomknoppar på den? Är den ung eller gammal? Sådd från frö eller planterad från stickling? Bilden är ganska suddig, svårt att se.
--------------------
/// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika. Och mitt kostval är vegg.
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889
Det är en kompis växt och ja det är något slags lian/slingerväxt. Hon fick den som stickling för några år sen och jag tror inte den har blommat nån gång. Den påminner om murgröna fast bladen är inte lika läderartade som murgrönans och är ljusare. Och så är de lila på undersidan. Det är allt jag vet.
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889
Tack så mycket för svaren! Jag tror dock inte att det är en Senecio macroglossus. Min kompis planta har lite flikigare blad. Jag tycker inte bladen är så köttiga, men de är rätt blanka.
Medlem
Antal inlägg: 1 257
Medlem sedan: 17-03-2004
Medlem nr: 3 013
Du har, som vanligt, helt rätt Alexander! Saknar SKUD för där såg man så tydligt. Tror också på sommarmurgröna. Den ser i alla fall ut som den jag en gång i tiden hade.