Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tips på bra potatissorter
          anax
          Inlägg 17-04-2013, 10:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          29-04-2008
          Medlem nr: 15 675



          Hej, är det någon som har tips på goda, tidiga och friska potatissorter för kokning som färskpotatis och att steka/rosta hela i ugn?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          EKLO
          Inlägg 17-04-2013, 14:38
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          Jag brukar ha 4-5 olika sorter varje år, det är ju så kul och gott med potatis. Förr provade jag nya jämt, nu har jag mer fastnat för några, och provar bara ngn ny.

          Ett måste hos mig de senaste åren har varit Cherie - en vackert rödskalig sort som hos mig både ger mycket och kommer igång tidigt, och som är himla god! Också amandine är fin o god och rätt tidig. (allra tidigast är väl swift, helt ok men ingen favorit hos mig, Timo gillar jag då bättre, t ex)

          Som vinterpotatis har jag i år asterix, och blue belle. Asterix är ju fast, och blue belle kanske lite mjöligare. Båda bra och goda. Passar bra för ugn.

          Men testa dig fram - på Plantagen brukar de numera ha väldigt många sorter, och det är roligt att pröva lite olika från år till år.

          Jag som är potatisnörd har läst mig till att jorden ger större smakskillnader än sorterna, kanske stämmer det också.

          Lycka till!

          PS. Ny för i år blir hos mig mandelpotatis. Har eg. inte ngn optimalt sandig jord för dem, men måste pröva. De är ju underbara också ugnsrostade!

          Redigerat av EKLO: 17-04-2013, 14:43
           
          Citera
          Piccante
          Inlägg 17-04-2013, 15:08
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          Har testat Amandine men är mest nöjd med Asparges (sparrispotatis) som är ett bra alternativ till mandelpotatis i södra Sverige.


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera
          anax
          Inlägg 17-04-2013, 17:08
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          29-04-2008
          Medlem nr: 15 675



          Tack för bra tips...Cherie ska jag defenitivt testa. Asparges låter också intressant. Det får nog bli en sväng till närmaste Plantagen tummenupp.gif
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 11:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon