CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 21-11-2013, 09:11)

Fast det är ju inte odlingsområdet jag pratar om utan skötsel och anläggning, bostadsbolag, kyrkogårdar mm de brukar vilja ha nån som har ett litet hum om vad trädgård innebär de har så pressade tidsplaner att de inte hinner börja på ruta ett med att lära upp någon. Visst kan de ju anställa öststatare men då blir det ofta problem med kommunikation och det kan bli fel vilket inte uppskattas av företagens kunder. De ungdomselever jag placerade på såna praktikplatser (de hade praktik 5ggr på 3år) hade ofta 2-3 seriösa jobberbjudanden när de slutade gymnasiet utan att de ens behövde söka ett enda jobb själva.
Utbildningar behövs men det är ju som sagt ingen brist på detta och kyrkogårdsförvaltningar, bostadsbolag osv kräver ju inte direkt skyhöga utbildningsnivåer då det överlag ligger på en simpel nivå där. Här hemma hade vi ett debackel för något år sedan då kyrkogårdsförvaltningen anställde utbildad personal med högre lönenivå och de fick ju till en början högre lön än de som jobbat(utan utbildning) i många år men efter ett jäkla liv så fick de äldre igenom sitt krav dvs att de skulle ha samma lön. Kyrkogårdsförvaltningen sänkte helt enkelt lönerna till de utbildade trädgårdsanläggarna vilket gjorde att de sa upp sig då de har ett yrke som ska medföra en viss timlön.
Många anläggninsbolag använder ju med mening outbildade och lär upp dem plus att då de styr arbetet så behöver inte de anställda vara proffs.