Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur gräva trädgårdsland?
          februaribarn
          Inlägg 25-03-2014, 09:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          18-01-2008
          Medlem nr: 13 651



          Efter flera år av misär i lägenhet thumbdown.gif så ska jag äntligen ut på landet till hus och egen trädgård igen wink.gif

          Behöver lite tips och råd om hur jag ska göra med trädgårdslandet. Det finns ett mindre befintligt land (ca 2*3 m) redan som dock är fullt med kirskål och maskrosor! Funderar på om jag ska täcka det under ett par år och ägna mig åt pallkragsodling i sommar?

          Tanken är ju att jag ska"offra" en del av gräsmatten och göra ett till, betydligt större land. Och då är frågan hur man gör då, är det idogt arbete med jordfräsen, direkt i gräset som gäller?

          Har också funderat på att låna in grannens gris, om den kan hjälpa med kirskålsproblemet, och kanske till och med böka upp ett helt nytt land? Vad tror ni? yes.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 10)
          fvd
          Inlägg 25-03-2014, 10:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 371
          Medlem sedan:
          21-08-2009
          Medlem nr: 25 623



          Det beror på vilket sorts ogräs, maskrosorna dör och fröar sig inte kirskålen vissnar och sprider sig utanför landet om du har gräsmatta bredvid hamnar den där. Jag skulle ha grävt upp landet det är inte så jobbigt som man tror,


          --------------------
          Zon 1
           
          Citera
          Lasse Be
          Inlägg 25-03-2014, 12:20
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          15-03-2014
          Medlem nr: 79 570



          Du kan ta en titt i mitt album. Jag har ganska så rådjurstätt så ogräs är för mig ett sekundärt problem.
          Som du ser grävde jag för hand. Först "hyvla"av gräset d.v.s. spadbladet vågrät och trycka till, det underlättar om hjälpen drar i grässvålen. Därefter grävde jag för hand, lander är ju bara 8x8 meter så det var inte så svårt men krävde en hel massa kaffepausar.
          Lycka till


          --------------------
          60+are som kryper runt i gräset på sommaren och åker på isen på vintern
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 25-03-2014, 13:46
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          med det du beskriver , massor av kirskål skulle jag definitivt mörklägga och täcka marken väl i två år och pallkrageodla ovanpå.
          Många lägger igen sina grönsaksland och övergår helt till enbart pallkrageodling för kryddor och grönsaker då den metoden har en hel del fördelar.

          'Mindre eller nästan obefintlig ogräsrensning. Höjd bädd= dränering och varm jord.Lätt att variera och vackert att se medan det växer. Lättskött även när man blir lite skraltigare i muskler och inte längre klarar att stå på knä för länge. Tidig skörd.
          Efter 2 år bör det mesta av kirsen vara dött och du har en fuktig fin maskfylld jord under täckningen.

          Duken du täcker med bör släppa igenom vatten men inte ljus och ha ett lager grus ,eller annan täckning ovanpå minst 10 cm tjockt.

          Redigerat av kerstin z5-6: 25-03-2014, 13:48


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Gåsis
          Inlägg 25-03-2014, 19:13
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2 524
          Medlem sedan:
          22-02-2005
          Medlem nr: 5 050



          Mitt bästa land är Fd gräsmatta som grannen plöjt upp, sen har jag odlat potatis under rejält lager halm i två år. Nu är det trädgårdsland. Visst kommer det ett och annat rotogräs men jag tror de blir snällare vid plöjning än med jordfräs.

          Jag har gjort kragar i mitt land men har bara jord från marken i dem och ingen spärr underifrån. Det blir lätt att rensa i kragen och gångarna går att täcka. Jag har ingen kirskål men maskrosor och tistel.
           
          Citera
          februaribarn
          Inlägg 18-04-2014, 06:07
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          18-01-2008
          Medlem nr: 13 651



          Tack för era tips, jag vet inte riktigt vad jag har för uppfattning om yta, men hela landet är runt 3*6 m och inte vad jag skrev i första inlägget wink.gif

          Jag har grävt ungefär hälften, och det har tagit sin lilla tid. Ett antal fyllda skottkärror med ogräs har det blivit (mest muterade maskrosor och prästkragar samt kvickrot) ... Och nu kunde jag inte hålla mig längre, så första fröerna är sådda, tillsammans med lite sättlök smile.gif

          Andra halvan av landet kommer att täckas, den är nog hopplöst förlorad = i princip bara kirskål. Antar att trots täckning så kommer rötterna leta sig in i den halva där jag har sått? Får väl ha någon form av mitt-del (gång) där jag kan gräva utan att riskera skada sådden. Funderar på om man kan gräva ner någon kant som avskiljare, men kirskålsrötter går väl bra djupt?

          Har ett antal pallkragar som står redo att använda också smile.gif
           
          Citera
          Lasse Trädgårdsn...
          Inlägg 18-04-2014, 10:51
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 52
          Medlem sedan:
          23-10-2013
          Medlem nr: 79 163



          Grannens gris låter som en bra lösning.
           
          Citera
          Bassam
          Inlägg 18-04-2014, 13:29
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej

          Om man vill spara tid och f¨bra resultat, så ska man göra upphöjde.

          Hur kan man göra upphöjde: man ska lägga svart plast påsar på marken sen ska man lägga gamla tidningar och efter ska man göra kanten på 30 eller 40cm höjde eller kan man lägga Pallkragar sen fylla på bra jord och plantera vad som helst utan problem.
          H.Bassam
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 18-04-2014, 20:49
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Håller du gräsmattan klippt utanför landet så överlever ingen kirskål där. Att sätta potatis ett eller två år i nygrävt land är bra då det tar död på en hel del ogräs samt att jorden bearbetas med kupning och vid plockning.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          cobbe
          Inlägg 23-04-2014, 11:24
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          23-04-2014
          Medlem nr: 79 835



          Väldigt mycket bra info här för en nybliven villa/tomtägare. Inflyttning i slutet av sommaren så det börjar bli dags att lära sig ett och annat efter ett liv i betong.
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 23-04-2014, 18:27
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Välkommen!Cobbe, och starta gärna nya trådar när du vill fråga något!


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 12:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon