Ser ut som en Hosta (funkia på svenska). Mycket härliga och frodiga växter som finns i div. bladfärger. Ofta brukar det även komma blommor men man brukar oftast odla dem för bladen
Det bästa sättet att minska ner dem är att gräva upp hela klumparna när skotten börjar titta upp på våren, sedan tar du spaden och delar dem mitt itu så de blir mindre. De klumpar du får kvar när du minskat ner klumpen kan du plantera på annat ställe, ge bort eller slänga.
Alternativt så flyttar du hela klumpen på våren till ett annat ställe där den inte konkurrerar med några andra växter. Eller så flyttar du de växter som verkar kvävas av Hosorna (jag tycker det ser fint ut med de där frodiga gröna bladen runt altanen).
Har ingen bild på enbart hosta i mitt album men här ligger Ronja framför en lite gulgrön Hosta som passar utmärkt till daggkåpans(växten till vänster) gulgröna blommor.