Medlem
Antal inlägg: 180
Medlem sedan: 12-03-2004
Medlem nr: 2 979
Hej, jag köpte idag en citron timjan i kruka, tyckte den doftade så gott. När jag kom hem så började jag fundera på vad den används till? Går den att använda i matlagning eller till nåt annat?
Medlem
Antal inlägg: 18 595
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 31
Den går mycket bra att använda i matlagning ex. till fisk och kyckling. Den är även en fin marktäckare i soligt och väldränerat läge. Den kan skördas även på vintern, bladen blir lite rödaktiga under vintern. Jag har grävt fram någon kvist ibland under vintern och det har inte varit något fel på smaken.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
Medlem
Antal inlägg: 9 115
Medlem sedan: 04-11-2002
Medlem nr: 126
Gott till omelett och äggröra också. Samt till couscousrätter och att smula över kokta morötter, om man gillar sådana.
Jag tillhör också dem som gillar timjan till pasta och på hård bröd. Cintrontimjan är lite mindre stark än många andra timjansorter så det är bara att strö på och testa.
Medlem
Antal inlägg: 257
Medlem sedan: 10-02-2003
Medlem nr: 710
Å som "gratisfinhöstkrukefyllning" om ett par år, när den blivit så stor att det går att nalla i utkanterna på den, utan at det märks nämnvärt. Särskilt de veriegerade & brokiga sorterna är mkt dekorativa. Blir bara vackrare & vackrare i färgerna, allt eftersom hösten lider.