Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > amaryllis, vad göra?
          Elizabeth
          Inlägg 16-10-2004, 15:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 210
          Medlem sedan:
          18-11-2002
          Medlem nr: 376



          Jag sparade 3 amaryllislökar från förra året och hade dem i var sin kruka på balkongen under sommaren. För ca 3 v. sedan tog jag in dem och tänkte låta dem torka och vissna för att sedan plantera om dem i en ny jord och ställa på fönsterbräda. Jag placerad dem i ett mörkt hörn i ett icke uppvärmt rum (har tyvärr ingen möjlighet att förvara dem svalt) med en papperspåse på. Efter 2 v. tog jag bort påsen för att kolla statusen på lökarna och då visade sig att en av dem hade redan en stängel på ca 20 cm och de två övriga ville inte alls att vissna utan fortsätter att växa trots mörkret.
          Jag ställde nr 1 på fönsterbrädan och den växer jätte bra trots att jag aldrig hann plantera om den så om ca 1 månad kommer den att blomma. Jag får nog gödsla den med flytande gödsel, det blir väl inte så bra att plantera om den nu och störa rötterna.
          De två övriga (utan blomstänlar men med blad) undrar jag över. De verkar inte vilja ta en paus. Ska jag plantera om och ställa på fönsterbrädan eller har någon ett bra tips? jag skulle vilja att åtminstone någon av dem blommade lagom till jul.. unsure.gif

          Elizabeth
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          Elizabeth
          Inlägg 17-10-2004, 18:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 210
          Medlem sedan:
          18-11-2002
          Medlem nr: 376



          Ingen som kan tipsa något? sad.gif
          //E
           
          Citera
          Christer i Falkö...
          Inlägg 17-10-2004, 19:02
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3 056
          Medlem sedan:
          18-10-2003
          Medlem nr: 2 460



          Ibland vill de bara inte vissna ned, så låt dem stå i fönstret och sköt dem som vilken krukväxt som helst. Troligen lär de inte blomma då heller.
          Christer.


          --------------------
          Varför inte kika in på min blogg? dronten1.tradgardsblogg.se
           
          Citera
          Annki
          Inlägg 17-10-2004, 21:26
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 978
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 40



          Julamaryllisar är drivna för att blomma till jul. En övervintrad amaryllis blommar oftast till våren. Det finns olika teorier om hur man ska göra om de inte vill gå till vila (vissna ned). Men jag föreslår att du ställer den så mörkt du kan och bara "överlevnadsvattnar", dvs ge den en pytteliten skvätt/månad eller så. Tvinga den till vila. Sen borde den komma tillbaka på vårkanten om du planterar om den och börjar vattna igen. Men att den blomamr om till jul... näe. Inte om den har gröna blad nu.


          --------------------
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 02:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon