Medlem
Antal inlägg: 354
Medlem sedan: 25-05-2004
Medlem nr: 3 710
Min stora fina High Chaparall på 165 cm har gått hädan men jag har räddat en stängel som verkar frisk. Den har legat på mitt köksbord i några dagar nu eftersom jag inte vet hur jag ska göra... Ska jag skära nytt snitt och sätta ner den i jord bara? Hurdan jord? Fuktig eller torr? Kan jag skära av stängeln en gång till så att jag får två eller blir den ledsen om den är skuren i bägge ändar?
Tacksam för hjälp.
--------------------
Bor i lägenhet med balkong och har ett litet torp där det finns oändligt mycket att göra!
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34
Du behöver inte skära av den igen (då kommer den bara att blöda och det riskerar att ruttna), sätt den i fuktig lucker (sand eller torvblandad) jod. Håll den fuktig, sätt ev en påse över för att hidra avdusntning. Men det får inte bli alltför bött, har man påse så bör man göra hål i den och/eller ta ev den en gång per dag. Kapar man den i "båda ändar" så ökar avdunstningen.
om orsaken till frånfället är okänt. Ta ny kaktusjord och ny/ren kruka om den dog av smittosamma orsaker kan du eliminera det på det sättet. lycka till
Medlem
Antal inlägg: 750
Medlem sedan: 28-05-2004
Medlem nr: 3 737
Du skriver inte var du bor? Men här i Stockholm brukar dom alltid finnas på tex. bergianska trädgården (ja vad nu affären där ute heter) även inne i city har jag sett dom på tex. weibulls, och andra mindre butiker så visst finns dom.
Medlem
Antal inlägg: 1 130
Medlem sedan: 19-11-2002
Medlem nr: 382
Jag hittade nyligen en mindre planta av high chaparall på en loppis (!), där en dam sålde plantan för 10 kr. Ibland ser man dem i blomaffärerna också häruppe, men det är ganska sällan.