Medlem
Antal inlägg: 117
Medlem sedan: 29-01-2005
Medlem nr: 4 928
har paprika fröer i torvkrukor, men innan kändes dom för torra så jag gav dom vatten, men sen kändes dom lite för fuktiga (vet inte om ja ba oroar mej i onödan) så då drog jag av plasten o lätr dom luftas ett tag, nu imorse kändes dom torra igen, känns som torvkrukan drar åt sej all fukt eller nåt, nån som har nå tips o råd på hur ja ska sköta dom?
Medlem
Antal inlägg: 407
Medlem sedan: 28-08-2004
Medlem nr: 4 382
Egentligen kan jag inte hjälpa dig,men själv har jag slutat med torvkrukor.Man för ju vattna i ett .....(det går inte att placera krukan i en plastpåse??,man tycker att det borde dli mindre torrt då )/jessica
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
Det är bla därför jag rek sålåda -ett större kärl , särskilt om man är ny i så racet Det är så lätt att det blir för torrt eller för vått i mindre kärl men Helen vet mer om torvkrukor än jag ..