Medlem
Antal inlägg: 384
Medlem sedan: 26-06-2003
Medlem nr: 1 783
Har haft en hoya nu i ett år, och den har fortfarande inte blommat. Den har växt sig stor och fin. Kommer blommorna eller tar den ut sig helt på att växa? Kan man göra nåt för att få den att blomma?
Medlem
Antal inlägg: 18 595
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 31
Det är olika för olika sorter Hoya en del blommar inte förren de sitter supertrångt i krukan etc. vet du vilken sort det är?
Det längsta jag väntat på blom hos Hoya carnosa är 7år från stickling till blomma jag hade satt den i en jättekruka så det tog god tid innan den hade det trångt i krukan.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
Medlem
Antal inlägg: 921
Medlem sedan: 04-10-2003
Medlem nr: 2 397
Stort OOOPS här kan jag ju säga! Satte skott förra året som vuxit som jag vet inte vad så i år satte jag om min Hoya igen, för den var trångbodd som nånting, nu har jag alltså många år kvar innan den behagar fylla huset med väldoft. Ja, ja, man lär varje dag.
Medlem
Antal inlägg: 24
Medlem sedan: 04-11-2004
Medlem nr: 4 694
Kan berätta att min mor fick en stickling av en carnosa för c:a 20-25 år sedan. Den har fortfarande inte blommat men mår utmärkt och har flera meter långa rankor. Den har stått både i soliga fönster som i norr men inget verkar fungera. Jag har tagit en bit från den som jag själv ska försöka få upp och blomma men den tar tid.