Medlem
Antal inlägg: 90
Medlem sedan: 08-04-2007
Medlem nr: 9 680
"Puffar upp" denna tråden lite...
Vaccinium macrocarpon Early Black borde fungera om jag läst rätt. Men var var var hittar man den (utom plantskolan i Norrköping, han har ingen postorder...)???
Medlem
Antal inlägg: 81
Medlem sedan: 11-08-2006
Medlem nr: 8 380
Vi köpte på Plantagen för två år sedan, och planterade ute i kärr på vår mark. Förra året fick vi en hel del bär och i år blir det också god tillgång, färdiga i oktober månad.
Medlem
Antal inlägg: 8 486
Medlem sedan: 19-03-2007
Medlem nr: 9 409
jag köpte tranbär på Zetas i våras tror jag, satte den ner i min torra tråkiga skogsjord och den verkar trivas bra och fick några bär fin liten planta!
Medlem
Antal inlägg: 2 328
Medlem sedan: 26-06-2007
Medlem nr: 11 218
Hej Fenja! V.macrocarpum går utmärkt i Sverige. Vi har ca 20 sorter så kommer du åt det här hållet så är du välkommen. Det är mycket lätt att rota sticklingar. Jag är inte så förtjust i att skicka, men kommer du hit så ska du få en bunt sticklingar. Det enda problemet hittills har varit getter. Vi förvarade några krukor med tranbär i ladugården och getterna kom lösa. Nu vet vi att getter äter tranbärsplantor. Anledningen till att vi har så många är våra försök med bärväxter. Med fantastisk fin hjälp från myndigheter så gick det att få sticklingar från genbanken i USA. MVH Jan Lindgren