Medlem
Antal inlägg: 4 792
Medlem sedan: 29-05-2005
Medlem nr: 5 891
Det finns något som gör hål i gräsmatta och rabatter, antingen är det sorkar eller så är det mullvad - men det sistnämnda är väll ganska stort ? Någon som vet ?
Till saken, oavsett vad det är måste det bort, någon som har tips för det räcker med snigel d...j, mer fiender vill jag inte ha.
Medlem
Antal inlägg: 9 608
Medlem sedan: 31-08-2003
Medlem nr: 2 237
Ja vi har då inte lyckats bli av med mullvadarna--tyvärr! Trots alla våra katter....................... Har försökt med vitlök, tomatrens, rutten fisk o s v. Icke!!
Medlem
Antal inlägg: 2 524
Medlem sedan: 22-02-2005
Medlem nr: 5 050
Och vi har massor av sork. Gillrar fällor med nötchoklad och tar mängder.... Men ändå känns det som om alla var kvar och åt upp mina peneér och annat gott.
Medlem
Antal inlägg: 311
Medlem sedan: 05-04-2005
Medlem nr: 5 324
När vi hade sorkar köpte vi ett batteridrivet metallrör som trycktes ner i ett av sorkhålen. Röret gav ifrån sig ett sorkovänligt ganska svagt pip varje minut eller så.
Det hade köpts på Granngården eller ett liknande ställe men var ganska dyrt. Runt 300 kr tror jag det kostade. Men det var faktiskt mycket effektivt.
Medlem
Antal inlägg: 311
Medlem sedan: 05-04-2005
Medlem nr: 5 324
Jag minns tyvärr inte riktigt hur stor radien angavs till - 50-100m kanske. Det sorkgrävda området inom tomtgränsen var på ca 50kvm. Katten, som tidigare tagit en och annan sork vid hålen, flyttade ut i periferin - vi såg henne sedan vänta på sork på gärdena några hundra meter från huset istället. Har du en tomt på ca 1500 kvm bör det nog räcka med ett rör. Be att få höra det pipa innan du köper, en del människor tycker ljudet är jobbigt (men man vänjer sig snart!), däremot tycktes varken hund eller katt bry sig.
När man blivit av med sorkarna tycks det dröja ett tag innan de kommer tillbaka igen - de vi fick bort med röret var tillbaka (i mindre omfattning) året därpå. Detsamma lär gälla om man använt gas, bra sorkgångar är tydligen poppis i flera generationer.
Medlem
Antal inlägg: 16
Medlem sedan: 02-06-2005
Medlem nr: 5 919
Hade fullt med sork i mina rabatter i fjol. Fullt med stora hål och åt upp allt under jorden... men i år är de borta. Jag testade många olika knep men vet inte riktigt om det var pga av dem som de försvann. Köpte sorkmedel. Stank så in i... Dränkte trasor som jag petade ner i varenda hål. Har en långhårig katt som jag måste klippa med jämna mellanrum. Håret petade jag ner i hålen. Nu började det att minska med aktivitet i hålen. de som jag hade täppt igen var inte "öppna" dagarna efter. Stoppade ner enriskvistar runt om i rabatten. De ska väl inte tycka om dem.(gammalt tips från gammal vis dam) Man kan också sätta ner flaskor i rabatten och fylla dem med hälften av vatten. har inte testat men de ska tydligen inte gilla vibrationerna och ljudet när vinden blåser i dem. Vet inte om detta kan vara till hjälp, men det är kanske värt att testa. MVH / Anna