Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bantingsmetoder, Viktväktarna GI mm
          Iza
          Inlägg 02-06-2005, 15:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 418
          Medlem sedan:
          23-09-2003
          Medlem nr: 2 351



          Hur gör ni?
          Jag har verkligen tagit till mig alla metoderna! tongue.gif
          Så här kan det bli: Jaha, bönor är nyttigt GI, potatis får man äta hur mycket som helst VV, då tar jag båda. Franska ostar får man äta enl. GI men kexen är inte feta enl.VV, då tar jag det! Häpp!
          Om man kombinerar så lovar jag man kan bli hur fet som helst.
          blink.gif


          --------------------
          zon3-4
           
          Citera
          3 sidor V   1 2 3 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          Jasmin
          Inlägg 02-06-2005, 15:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 81
          Medlem sedan:
          12-05-2005
          Medlem nr: 5 760



          Hua, vart har kostcirkelmetoden tagit vägen? wub.gif
           
          Citera
          rabalder
          Inlägg 02-06-2005, 16:07
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 145
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 717



          Bra och nyttig mat i måttliga mängder.
          motion varje dag, också i måttliga mängder.Finns inga genvägar som håller.


          --------------------
          Livet är för kort, för att inte njuta varje dag!
          ( går kanske inte alltid...)
           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 02-06-2005, 16:07
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Ingen bantningsmetod är bra skulle jag vilja säga.

          Du måste lägga om hela din livsstil vad gäller kost- och motionsvanor. Så som du äter när du vill gå ner i vikt ska du kunna äta alltid och då går det inte att hålla på att räkna kalorier, points, fetthalt etc. etc . Lagom blandning av det mesta + motion gör susen.

          Själv behöver jag inte gå ner i vikt men är ändå noga med att hålla mig i trim och äta bra - inte bara för figurens skull utan, framför allt, för hälsans skull.


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          netaave
          Inlägg 02-06-2005, 18:29
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Undrar vad det är som gör att dom som inte behöver gå ner i vikt nästan alltid har råd till oss som behöver.

          Jag har gått ner väldigt mycket i vikt under lång tid. jag började gå ner när jag bestämde mig för att aldrig mer banta i hela mitt liv.
          Jag började med att tänka efter vad det var jag absolut inte kunde avstå och gjorde en lista på det. Den blev inte så jättelång som jag trodde.
          Jag bestämde mig sen för att inte äta konstgjorda livsmedel, alltså inga lightprodukter, inget sötningsmedel utan det jag skulle äta skulle vara ur växt eller djurriket.
          Förädlade produkter ur växtriket sorterades också bort, inget blekt mjöl eller socker. Inget vitt ris.
          Jag gjorde sen en inventering i skafferi och kyl, och slängde alla sådana produkter.
          Det här lilla extra som jag inte kan avstå från, jordnötter, vissa ostar och såser äts nu bara på helgen.
          Jag äter potatis och stärkelserika rotfrukter bara 2 ggr/vecka, och aldrig kokta morötter, kålrötter och potatis samtidigt, antingen eller.
          Jag äter bröd bara till frukost, dock äter jag två frukostar eftersom jag har svårt att äta på morgonen.

          Jag äter betydligt mer grönsaker än tidigare och låter det aldrig gå mer än 3-4 timmar mellan målen.
          I övrigt håller jag den gamla tallriksmodellen ganska bra.

          Alla måste hitta sin metod som passar just den.
          Lycka till med det du hittar som fungerar för dig.


          --------------------


           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 02-06-2005, 20:07
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          CITAT (netaave @ 02-06-2005, 19:29)
          Undrar vad det är som gör att dom som inte behöver gå ner i vikt nästan alltid har råd till oss som behöver.

          Ooops, var det en känga till mig och mitt inlägg? Det var i all välmening jag skrev det jag skrev. Kan det inte vara så att vi som inte behöver gå ner i vikt kanske vill dela med oss av hur vi gör för att hålla vikten? I alla fall jag ville bara ge ett gott råd som jag vet funkar för mig. Kan det hjälpa någon annan är jag bara glad.


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          LadyAdina
          Inlägg 02-06-2005, 20:55
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 350
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 718



          Problemet är: att gå ner i vikt och att hålla vikten inte är riktigt samma sak... dessvärre. Hålla vikten kan jag nog, men att gå ner är tuffare! tongue.gif

          Jag har lyckats gå ner 10 kilo (under oktober-december förra året) med ungefär samma metod som netaave. Bort med så mycket socker och "konstgjort" som möjligt; men jag har unnat mig sånt som jag tycker om i någorlunda måttliga mängder och sällan. Jag som alltid haft problem med magen har aldrig haft så lugn och snäll mage som under viktminskningen! Och det var absolut ingen "jobbig" diet som kändes plågsam eller gav känslan av att "jag offrar så mycket gott att det inte är värt det" - utom i början då sockerabstinensen gjorde sig påmind! rolleyes.gif

          Men efter de 10 kilona kom jag ur mina goda vanor och sen har jag inte haft självdisciplin att ta tag i det igen. Trots det har jag hållit mig kvar där jag hamnade med bara något kilos plus-minus ibland.

          Men jag ska ta mig i kragen nu i sommar/höst, för jag har fortfarande 15 kilo som SKA bort. biggrin.gif

          Så trots att det kanske inte alltid verkar så, så är det skillnad mellan att hålla en bra vikt man redan står på, och att gå ner tills man når den braiga vikten. (Ingen känga till dig, Rossi, bara konstaterande utifrån egen erfarenhet. smile.gif )
           
          Citera
          netaave
          Inlägg 02-06-2005, 22:57
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Nej då det var mer ett konstaterande.
          Jag är också ganska trött på attityder när det gäller övervikt, (inte menat åt någon speciell) jag jobbade ett tag i Överviktigas riksförbund med att få ihop en ungdomsgrupp och en lokalgrupp här. Jag fick då lära mig att övervikt inte alltid är ett tecken på att man äter fel och rör sig för lite. Ja ni läser rätt, de finns de som cyklar en mil varje dag, går på vattengympa, äter hur rätt som helst, men dom går inte ner.
          Jag själv gjorde en överviktsoperation 2000, som en sista utväg trodde jag, efter det är jag väldigt begränsad i mitt ätande men jag gick inte ner. Det var tufft att ta. För två år sen tog jag tag i det här med kosten utan att banta, och har gått ner nästan 60 kg.
          Nej det finns andra orsaker till övervikt, genetiska, och annat, som tur är börjar de komma lite framåt med den forskningen.
          Så du som inte går ner, försök i stället att hitta ett sätt att äta som du alltid kan göra, stressa av, du duger som du är även överviktig. Det viktiga är att man mår bra, att man hittar en balans i kosten som gör att man inte får sockersug m.m.


          --------------------


           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 02-06-2005, 23:15
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Har själv samma uppfattning som dig netaave. Varför ska så många klanka på att vi som är överviktiga äter fel och rör oss för lite? Det finns faktiskt andra orsaker också!

          Och gudskelov för att forskningen går framåt. Men det verkar som om den gamla uppfattningen att överviktiga bara har " dålig karaktär " fortfarande finns hos många.

          Har själv gått UPP i vikt genom att följa VV:s diet. Suck!

          Om man tittar på mina två söner så är de helt olika när det gäller vikten. Den äldste är c:a 1,97 m lång och väger väl kanske 70 kilo.

          Den yngste är c:a 2,00 m lång och väger säkert 125 kilo.

          Vem tror ni äter mest och rör sig minst? Ja just det , den äldste. Dessutom är den yngste vegetarian och äter alltså inget animaliskt fett , fettsnålt i övrigt och massor med fibrer .


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Magdis
          Inlägg 02-06-2005, 23:20
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          Min man har bantat några gånger med Herbalife, ett pulver som man blandar med juice eller mjölk. Det har gett snabbt resultat men problemet är ju att när han slutar banta börjar han svulla istället och då är han ju snart tillbaka där han började. Det är nog inte bara pulvret i sig som ger resultat utan även att han i samband med det undviker godis, kakor och sånt. Han är mycket väl medveten om att det endast är ändring av livsstilen som kan hjälpa i längden men han klarar inte av det. Man kan jämföra honom med en rökare, rökare vet att det är farligt men kan inte sluta ändå.
           
          Citera
          zaaritha
          Inlägg 03-06-2005, 01:14
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 9 608
          Medlem sedan:
          31-08-2003
          Medlem nr: 2 237



          Jag följer GI-metoden, eftersom jag har diabetes. Jag äter bönor, fullkorns-
          ris, linser, grönsaker, surbröd( usch), m.m.
          Har gått ner, men behöver ner mer i vikt, tyvärr!!
           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 03-06-2005, 07:35
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Då får jag be så hemskt mycket om ursäkt. Jag inser inte hur mitt inlägg kunde uppfattas stötande på något sätt men jag förstår på era reaktioner att det gjorde det.

          Jag tillhör inte den sorten som kan äta hur mycket som helst utan att gå upp i vikt utan jag måste också tänka på vad jag äter så jag trodde att jag kanske kunde komma med ett gott råd. Bara en förklaring. Inget illa menat.


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          Wera
          Inlägg 03-06-2005, 08:07
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 75
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 643



          I vår bekantskapskrets finns ett fall där alla trodde att den överviktiga personen i fråga "åt i smyg" för han var väldigt överviktig, men utåt sett hade han normala matvanor. Då läkarna av nån orsak började utreda orsakerna till hans övervikt visade sig att han hade brist på nåt hormon. Det gjorde honom överviktig. Med medicinering som åtgärdade hormonbristen gick han ner i vikt och blev normalviktig. smile.gif Fatstän han fortsatte leva som förut!

          Så fetma hör inte alltid ihop med dåliga matvanor och för lite motion! Då skulle det kanske vara lättare att gå ner i vikt för många!

          Men kämpa på ni som har en målvikt att uppnå. Om målet då är några kilo plus eller minus! smile.gif
           
          Citera
          myskmadra
          Inlägg 03-06-2005, 09:41
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 647
          Medlem sedan:
          27-02-2004
          Medlem nr: 2 895



          Jag gick ner 22 kg med viktväktarna. Sedan årsskiftet har jag slutat skriva upp vad jag äter och vips så är jag 7 kg plus! Kanske är det förutom vettig mat och motion bra att just skriva ned vad man äter - då har man det rakt framför sig i ansiktet liksom! Ska nog börja skriva igen. Jag vill inte göra om vändan igen med viktväktarna.
          Det är en så otrolig hälsovinst att ha gjort sig av med extrakilon, det var för mig svårt att föreställa mig före viktnedgången.
          Hälsningar!


          --------------------
          "brukar är inte alltid"
           
          Citera
          Summersun
          Inlägg 03-06-2005, 10:51
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 201
          Medlem sedan:
          03-06-2005
          Medlem nr: 5 927



          Jag har precis börjat viktväktarna... igen. Jo, har gjort det några gånger och även lyckats gå ner i vikt men men... motivationen vill ta slut alltid efter en tid. Och så går man upp igen och dom gamla vanorna är tillbaka (för att det inte har gått tillräckligt länge för att bli av med dom och lära sig nya). Och det är ju för konstigt, för jag känner ju att jag mår så mycket bättre när jag äter hälsosamt och har energi osv. men ändå är det så lätt att gå tillbaka till det gamla. Sedan känns det ju inte bättre när man gått ner flere gånger och går upp igen, onödigt jobb och vid det här laget skulle jag ha nått min målvikt redan om jag skulle ha fortsatt. Men nu håller jag på igen och har börjat ett "motivationshäfte" där jag efterhand skriver upp, klistrar in bilder osv. Känns bättre redan med det att jag kommit på nåt nytt som kan hjälpa till lite. Viktväktarna funkar för mig bara jag inte tappar motivationen och man får ju faktiskt äta till och med massor.
          Har även provat annat tex. Herbalife, funkar också men passar inte mig för jag tycker om att äta och kan inte ersätta maten.
          Det gäller ju att hitta det som passar en själv. Är nog medveten om att viktväktarna inte heller passar alla, vilket ju är ok eftersom det finns många andra sätt. Men det som gäller är ju att ändra sin livsstil helt och hållet och kunna hålla det. Håll tummarna för mig nu smile.gif
           
          Citera
          yla
          Inlägg 03-06-2005, 11:12
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 5 649
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 208



          det svåra är ju att de är så gott att äta fel sad.gif
          så så länge man äter rätt så e de okey

          men så fort man börjar sluta tänka så kommer felen o vikten tebax
          socker ujuj om man kunde sluta me de helt de vore superbra
          men de känns verkligen tungt me abstinensen

          fettet är också svårt att vara utan o de behöver man ju i viss mängd o de gör de inte lättare precis

          hm hm kanske man skulle sluta ha socker hemma

          nä de e knepigt nog ändå här i livet o man lever bara en gång , men om jag bara kan de så vill jag nog kunna vara rörlig så länge de går
          lederna orkar ju inte me för mycke tyngd

          så jag fortsätter vara periodare som håller ständig koll på vågen
          de får bli upp o ner o tills jag finner en väg som passar perfekt
          fast då e de väl dags att krypa ner i träfracken wub.gif


          --------------------
          lev idag imorrn kan de vara försent
          min hemsida
          yla oldwolfie
           
          Citera
          netaave
          Inlägg 03-06-2005, 11:34
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Jag vet inte hur många ggr jag börjat på viktväktarna, har säkert försörjt en och annan där.
          Jag tycker deras upplägg är bra så länge man går ner, men efteråt är det svårt, jag känner inte någon som lyckats hålla vikten efter det att dom slutat.
          Nej jag tror på att äta "naturligt" men med måtta, att inte ha för lång tid mellan målen, och att unna sig lite på helgen då blir det mer övergripligt.
          Att hålla på väga och mäta det skapar bara stress, och stress är en stor bidragande faktor till övervikt, det är jag nästan säker på.


          --------------------


           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 05-04-2006, 12:22
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          Några har lyckats.


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          stina
          Inlägg 05-04-2006, 12:56
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 6 103
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 26



          Jag har lyckats. Fast jag körde själv - köpte deras cd-skiva som jag följde slaviskt samtidigt som jag motionerade.

          /Stina
           
          Citera
          Berta
          Inlägg 05-04-2006, 14:32
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 28
          Medlem sedan:
          25-03-2006
          Medlem nr: 7 286



          Är utbildad och yrkesverksam dietist och möter dagligen människor som fått/får kämpa med sin vikt. Viktigt att tänka på är att människor också har olika förbränning, vilket kan förklara varför annars lika syskon kan ha olika problem med vikten (ex. en för tunn, den andre för rund).
          Självklart är kosten central, för i många fall (dock ej alla) handlar det om att intaget överskridit "utgifterna".
          Bantningsdieter typ Atkins, VLCD (very low calorie diet), vissa former av GI kan vara rent skadligt för kroppen då dessa koster sällan är fullvärdiga när det kommer till att täcka kroppens näringsbehov. Att till exempel ersätta kolhydraterna med fett/proteiner ger ett ohälsosamt tillstånd i kroppen som kan resultera i njurpåverkan, förstoppning, orkeslöshet samt i vissa fall även döden....
          Än så länge finns inga genvägar utan "lagom" av allt kombinerat med regelbunden motion är det bästa och skonsammaste sättet att gå ner i vikt på. Är det så att vikten står still trots flera åtgärder gällande kost/motion, ja då kan det vara läge att kontrollera att alla hormoner etc i kroppen är på rätt nivåer. Brist på vissa hormoner styr ämnesomsättningen och har oftast viktökning/mkt svårt att gå ner i vikt, som symtom.

          Tja, det var lite kort från mig kring dieter rolleyes.gif
           
          Citera

          3 sidor V   1 2 3 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-09-2025, 12:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon