Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > På tal om ohyra
          Tsambiko
          Inlägg 05-09-2005, 20:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 54
          Medlem sedan:
          22-04-2005
          Medlem nr: 5 544



          Hej allesammans, idag gör jag min premiär på småprat.

          Väljer ett ämne som jag började med häromdagen i avdelningen krukodling.
          Nämligen löss!!!!!

          Jag har just stått i timmar, ja, det var fler än en timme och behandlat min dotter för huvudlöss. Inte särskilt kul måste jag erkänna.

          Behandlade henne för ca 2 år sedan men då var det knappt ens ägg, men den här gången , wow....

          Jag är 42 år och har aldrig haft huvudlöss, aldrig sett en ens och nu ikväll när jag kollade igenom tösens hår, så såg jag hur det kröp i huvudet på henne. Jag hade mina misstankar men var inte 100%, så jag hade behandlingsmedel hemma.
          Nu kliar det på resten av oss, har kollat igenom men det verkar OK. Bara att tänka och prata om löss gör att det kliar på oss alla.

          Vad är detta, förr i tiden berodde det väl en hel del på bristande hygien, men nu ska väl inte detta vara ett problem.
          Men tydligen så fort skolorna sätter igång efter lov så är detta ett problem och man får genast papper hem från lärarna.

          Nåväl, man är väl en erfarenhet rikare, men jag lovar, detta är inget jag kan rekommendera.
          Hoppas ni slipper gå igenom detta. ( jag svär över min dotters långa hår i vanliga fall, och säger att kan hon inte sköta om det och kamma det så klipps det av). Jag önskar ikväll att jag verkligen gjort det, klippt av det alltså.

          Ha det
          MVH Lena
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 10)
          Fialotta
          Inlägg 05-09-2005, 20:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 731
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 49



          Välkommen hit ska du vara smile.gif
          Ja visst är det konstigt att det blir löss på snart varenda unge så fort skolorna börjar, men tydligen smittar det någe enormt oxå unsure.gif


          --------------------
          *maudan*
           
          Citera
          Ophelia
          Inlägg 05-09-2005, 20:38
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Det spelar ingen roll hur noggrann man är med hygienen då lössen lever av blodet. Tyvärr kan det, även efter behandling, finnas lusägg som inte försvinner och man måste alltså klippa av håret för att de ska försvinna (men de är är döda).
           
          Citera
          wolkenkrabber
          Inlägg 05-09-2005, 20:39
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2 199
          Medlem sedan:
          23-04-2004
          Medlem nr: 3 388



          har aldrig haft löss eller änd sett det i min närhet förutom en gång när en elev på min skolla hade det. men ingen fler fick det, löss verkar vara en grej som har kommigt på senare år. eller?


          --------------------
          -=Har inte alla flingorna i stallet=-

          Grönasidan, Ett trädgårdsfourm för alla
           
          Citera
          LadyG
          Inlägg 05-09-2005, 20:56
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Löss är ganska vanligt, fast det talas oftast inte om det eftersom det tydligen ska vara något man ska skämmas för. Det har jag inte riktigt fattat varför, en läkare sa till mig att ju renare hår dessto bättre trivs lusen.

          De sprids inte bara genom huvudkontakt tyvärr. De kan vandra mellan mössor på hatthyllan, sitta i kammar och borstar (och ramla av när man lånar kammen) och de är mycket livskraftiga.

          Man kan lägga in mössor och andra huvudbonader i frysen över natten, så dör alla kryp där åtminstone (sen är det "bara" de i huvudet kvar). Någon timme i rumstemperatur, så blir mössorna inte så obehagliga att ta på. Skaka ur dem ordentligt först, luslik i håret är inte kul. smile.gif

          Fast det viktigaste fick jag lära mig var att kamma regelbundet, och noga. Man ska arbeta sig igenom håret systematiskt, flera gånger om dagen. Lusägg, gnetter, går att plocka bort med fingrarna om de inte följer med luskammen. SÅ hårt sitter de inte. Fast lite pilligt är det, och slarvar man med schamponeringen (lusgiftsschampo som jag glömt namnet på tyvärr) är lössen tillbaka på två veckor.

          Det finns få saker jag tycker är så trist som luskamma ledsna barn. För luskammen rycker ju i håret och gör ont, barn som är så hårömma. Fast vad har man för val, egentligen? Stoppa ungen i frysen över natten? wink.gif Nej, det är bara att kamma och trösta.


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera
          Reserv
          Inlägg 05-09-2005, 21:11
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 6 877
          Medlem sedan:
          21-04-2005
          Medlem nr: 5 537



          Lillflickan fick sin första luskur i Fredags, sen var det juh bara att klippa av det mesta av håret, det vart helt otroligt tovigt av dropparna som skulle smörjas in i hårbotten. Hon hade innan ett änglahår som gick ända nedanför svanskotan, nu är det bara till skulderbladen, inte nog med det, nu tala några bekanta om att det finns lusshampo att köpa som tar ihjäl lössen under shamponeringen så hon skulle kunnat slippa 24 timmars kletet i håret. Sånt skulle dom juh informerat om på apoteket tycker man, men vi ska använda det medlet när kuren egentligen ska göras om efter två veckor. Hela helvetets bedrövelser håller på att falla just på min familj just nu, så roligare hade man juh kunna haft det.
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 05-09-2005, 21:17
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Uschja....... det kliar bara man tänker på det mad.gif

          Väl erfaren med de små liven, efter mångårigt arbete inom skola och fritis..... allt får saneras, sofföverdrag, gosedjur, utklädningskläder, fast det är svårt wink.gif

          Barn sitter tätt intill och vips smiter en liten lus över....... nästan hart omöjligt att skydda sig. Men luskam är väldigt bra, för då ser man gnetterna sleep.gif

          Idag tror jag inte att det är så skambelagt som tidigare, eftersom det är så vanligt och barn har gudselov en rakare och naturligare inställning än många vuxna tongue.gif
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 05-09-2005, 21:18
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          tenutex-tiden är över tack och lov smile.gif smile.gif
          det finns utmärkta schampon mot huvudlöss numera sleep.gif
          min dotter har fått löss vid två tillfällen och behandlats mot det.
          KLIPP INTE AV HÅRET!!!!! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
          hon hade långt hår och det fungerade utmärkt. smile.gif
          när hon slutade låna ut kam/hårborste och hade sin mössa i skolväskan, slapp hon huvudlöss flera gånger smile.gif smile.gif
          det kommer altid på hösten och våren, i samband med skolstarten, och har inget med dålig hygien att göra unsure.gif


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Reserv
          Inlägg 05-09-2005, 21:25
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 6 877
          Medlem sedan:
          21-04-2005
          Medlem nr: 5 537



          CITAT (pejori @ 05-09-2005, 22:18)
          KLIPP INTE AV HÅRET!!!!! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

          To late sad.gif
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 05-09-2005, 21:31
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (Reserv @ 05-09-2005, 22:25)
          CITAT (pejori @ 05-09-2005, 22:18)

          KLIPP INTE AV HÅRET!!!!! ohmy.gif  :o  :o

          To late sad.gif

          jaja det växer snabbt på småtjejer laugh.gif laugh.gif laugh.gif


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Tsambiko
          Inlägg 05-09-2005, 21:33
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 54
          Medlem sedan:
          22-04-2005
          Medlem nr: 5 544



          Hej igen ,
          jag lider med dig reserv. Tösen är väl inte så glad att få håret avklippt kan jag tro.

          Jag fick hem information i brevlådan om ett nytt medel som heter "Licatack".
          Innehåller nån skumlotion, specialkonstruerad metallkam, luskam och information. 199:- på apoteket. Man ska behandla håret dag 1, 7 14.

          Ska innehålla kokosnötoljederivat som ska tränga in i lössens andnings-
          vägar, så de dör av kvävning och uttorkning, vidare löser det upp klistret som håller fast äggen vid hårstråt, samt, sist men inte minst, gör håret mjukt, smidigt, glänsande och lättkammat.
          Låter vackert eller hur, kan knappt bärga mig för att se hur det funkar i praktiken, borde göra det för det priset.

          Mvh Lena
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-09-2025, 20:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon