Våra katter tycker oxå om att gömma sig i garderober.........specielt där maken har sina kläder, men han har nu satt en krok på utsidan så att garderobsdörren inte går att "peta upp"
En gång "försvann" barnens favorit katt, vi letade överallt och eftersom vi har ett ganska stort hus med många skrymsler o vrår så tog det lång tid....men inte fann vi katten, den kom inte ens fast vi lockade med konservöppnaren (som vi öppnar kattmatsburkarna med) de övriga katterna däremot kom rusande.......... Vi fick ge upp till slut, katten var borta. Så efter kanske 2 timmar skulle jag se på en videofilm, och när jag öppnar skåpdörrarna och böjer mig ner för attl sätta in filmen ser jag något grått o lurvigt som ligger OVANPÅ videon, där låg katten
Nu är det så att vi har videon dvd:n och sattelit mottagaren monterade i ett "Ikea-skåp" med öppning på baksidan och stora breda hyllor o dörrar. Men ingen av oss hade tänkt på att öppna och kolla i skåpet.
Men glädjen stod högt i tak här hemma när vi fann "rymlingen"