Ni är så gulliga som försöker förutsäga mina fredsrosors vidare öden.

.
"Som man ropar får man svar"... sägs det.
Det jag var mest intresserad av var hur det skulle gå för rosen i ett kortare perspektiv om jag gräver ner den med "blad och allt" . Jag skulle vilja få ner den så djupt att det bara är de yttersta spersarna på grenarna som sticker upp ovan jord.
Kommer skotten att förstöras eller fortsätter dom att växa under jorden för att senare komma upp som nya kvistar?
Överleva i fem år....... Jisses, jag är nöjd om den lever och blommar i år och kanske något år till.
Jag har så liten rabatt här i sta´n så det måste "dö undan" lite varje år så jag har något att bekymmra mig över och jorda ner händerna med.
Och vem vet om något /några år kanske jag vill odla etrneller eller kålrötter i den rabatten eller att det är sommarblommor som intresserar mest just då.

/Anki