Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bra tomatsort i normalstorlek?
          Katti med torpet
          Inlägg 11-09-2006, 09:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          Har odlat en del olika tomater i sommar och kan konstatera att bifftomaterna blev gigantiska men smakar blä.
          Sommarens favoriter blev SunGold men de är ju så små!
          Finns det inga normalstora tomater som är goda? Nästan alla rekomenderade sorter är ju coktaltomater. Skall man göra en sallad går det ju åt mängder.
          Den enda normalstora tomat jag känner till är Dansk Export men den odlade ju pappa förr, något annat måste det väl finnas?
          (vissa av frukterna på Gardeners Delight blir lite större har jag märkt)


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          KURT
          Inlägg 11-09-2006, 09:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Åke truedsson har skrivit en bok som heter "Tomater", den tar upp olika sorter.
           
          Citera
          Gurkan
          Inlägg 11-09-2006, 10:12
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 922
          Medlem sedan:
          26-05-2004
          Medlem nr: 3 722



          Jag kan rekomendera en sort som heter Money Maker. Den beskrivs ofta som en "förbättrad variant" av Dansk Export. Betydligt bättre och jämnare skulle jag våga påstå och tomaterna smakar bra, den ger stor skörd och mognar ganska tidigt.


          --------------------
          Hannasgården utanför Hammenhög, i Hjärtat av Österlen.
          Café - Gårdsbutik - Plantskola - Trädgård
          Hannasgarden.se
           
          Citera
          Eva 33c
          Inlägg 11-09-2006, 10:40
          Länk hit: #4


          Gäster






          Förutom Moneymaker som Gurkan rekomenderade, har jag i år fått en ny favorit som jag vill nämna. Jag köpte fröerna hos Impecta och den heter Zloty Ozarowski. Den är något senare än Moneymaker, vackert orangefärgad, ganska stor och med en konsistens som påminner om bifftomaternas, alltså lite "tät" och inte så "blöt". Smakar dessutom jättegott.
          En bifftomat som jag odlat förut heter Brandywine (Runåbergs ) och den var jättegod, med som alla stora tomater tar den lite tid på sig.
          En annan fin relativt stor "vanlig" tomat är Celebrity F1 som jag haft några år (Impecta) Blir störe än genomsnittet och röd rund och fin. Medeltidig.
          Men det finns ju massor av sorter att välja på. Jag brukar alltid prova någon ny sort varje år.
           
          Citera
          Katti med torpet
          Inlägg 11-09-2006, 18:45
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          CITAT (Eva 33c @ 11-09-2006, 11:40)
          Jag köpte fröerna hos Impecta och den heter Zloty Ozarowski. Den är något senare än Moneymaker, vackert orangefärgad, ganska stor och med en konsistens som påminner om bifftomaternas, alltså lite "tät" och inte så "blöt". Smakar dessutom jättegott.

          Hm, det är just det jag inte gillar hos bifftomaterna, att de är så täta.
          Det är ju det saftiga blöta med fröna som är gott ju!
          Bifftomater och andra köttiga tomater (som plommontomater) känns mest mjöliga och är säkert bra till soppa och liknande man att stoppa direkt i munnen duger de inte till, inte de jag provat i alla fall.
          Så frågan är om vi har olika smak eller om du har sorter som smakar bättre än de jag testat...
          Tack för tipsen i alla fall


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
          Karin M i zon 5-...
          Inlägg 11-09-2006, 19:08
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 116
          Medlem sedan:
          15-02-2005
          Medlem nr: 5 017



          Hej!
          Jag har också gjort så, att jag provar lite olika sorter från år till år. En verkligen glad (eller god) överraskning i år var Tigrella. Prova den! Jag tycker att den var både saftig och välsmakande - eller så var det kanske bara ett särdeles lyckat Tigrellaår... Vad vet jag! smile.gif
          Hälsningar Karin M
           
          Citera
          AndreasBlomquist
          Inlägg 11-09-2006, 19:12
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 1 237
          Medlem sedan:
          31-01-2005
          Medlem nr: 4 935



          Jag har liksom Karin haft Tigerella i år och fått rejält med tomater från dem plantorna. De har formligen dignat av tomater. Smaken tycker jag dock är tämligen intetsägande. Jag hade hoppats på lite mer smak men näe.. den är mer som en vanlig köpetomat.

          Jag hade också en gul tomat, Golden Sunrise, vilken gav bra med tomater också. Inte riktigt lika mycket som Tigerella men i alla fall ett par kilo per planta. Den var riktigt saftig och god i smaken!


          --------------------


           
          Citera
          Gurkan
          Inlägg 11-09-2006, 19:19
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 1 922
          Medlem sedan:
          26-05-2004
          Medlem nr: 3 722



          Jag hade Golden Sunrise i år men hade lite problem med att de sprack. Har dina hållt sig hela Andreas ?? Håller med om att dom är goda och ger bra skörd (ända tills bladmöglet tog med sig hela rasket).

          Den gula som varit bäst och gett störst skörd här heter Lemon Tree. Lite problem med pistillröta på den dock.

          En annan väldigt god som jag haft i år är Beduin, den blir svart-röd ... mörklila .... lite grönstrimmig ... vet inte hur man ska förklara .... men otrolig tomatsmak, saftiga och jätteskörd ... om dom hade fått mogna klart innana bladmöglet tog dem också. Ser definitivt inte ut som en "köpetomat" men 100 gånger godare. Dom köpte jag från www.tomatsidan.se

          Rekomenderar verkligen Tomatsidan !! Många skojiga, ovanliga och gamla sorter och bra pris på fröerna (egen ekologisk produktion helt på friland i Uppsalatrakten nånstans).


          --------------------
          Hannasgården utanför Hammenhög, i Hjärtat av Österlen.
          Café - Gårdsbutik - Plantskola - Trädgård
          Hannasgarden.se
           
          Citera
          Eva 33c
          Inlägg 11-09-2006, 19:30
          Länk hit: #9


          Gäster






          CITAT
          Så frågan är om vi har olika smak eller

          Det är naturligtvis möjligt att vi tycker olika, men de bifftomater jag odlat kan i allafall inte beskrivas som "mjöliga", och de har haft väldigt god tomatsmak. Så kanske sorterna skiljer sig åt, vad vet man. smile.gif
          Personligen gillar jag att kunna skära en tunn stor skiva tomat och lägga på mackan utan att den blir blöt.
           
          Citera
          Cilla999
          Inlägg 12-09-2006, 09:03
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 64
          Medlem sedan:
          04-09-2006
          Medlem nr: 8 540



          Hej.

          Åke Truedsson har även en hemsida, www.tomatklubben.se, där man kan beställa tomatfrön, ca 300 sorter. Finns i medlemsbrevet..


          --------------------
          Cilla


          Nyblivet växthusfreak från Dalarna, zon 4-5
           
          Citera
          Alchemilla
          Inlägg 12-09-2006, 10:58
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          12-09-2006
          Medlem nr: 8 577



          Hej,

          Jag ar helt ny till det har tradgardsforumet, men nar jag sag tomat-fragan vill jag garna tipsa om en sort som heter 'Shirley'. Jag odlade den i vaxthuset forra sommaren och fick en jatteskord av mycket goda tomater i lagom storlek. Bl.a. Impecta.se saljer froer av den har sorten.
          I ar har jag provat nagra andra sorter: 'Legend', 'Cristal, och 'Harbinger' men eftersom vi haft sa grasligt varmt i sommar har i England dar jag bor, sa har jag haft problem med bade tomater som spricker och med 'blossom end rot' (som jag inte vet vad det kallas pa svenska). Forutom de har problemen, sa har skorden varit mycket mindre an forra aret, sa nasta ar kommer jag att satsa pa 'Shirley' som vaxthustomat igen.

          Mvh,
          Alchemilla
           
          Citera
          jåj
          Inlägg 12-09-2006, 14:56
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 430
          Medlem sedan:
          26-07-2004
          Medlem nr: 4 152



          CITAT (Katti med torpet @ 11-09-2006, 10:46)
          Har odlat en del olika tomater i sommar och kan konstatera att bifftomaterna blev gigantiska men smakar blä.
          Sommarens favoriter blev SunGold men de är ju så små!
          Finns det inga normalstora tomater som är goda? Nästan alla rekomenderade sorter är ju coktaltomater. Skall man göra en sallad går det ju åt mängder.
          Den enda normalstora tomat jag känner till är Dansk Export men den odlade ju pappa förr, något annat måste det väl finnas?
          (vissa av frukterna på Gardeners Delight blir lite större har jag märkt)

          Hej.
          Håller med dig om att bifftomterna är så där ... har i år haft gula röd oranga och svarta men ingen kommer med nästa år.

          Vist sungold är kanske den sötaste och växer otroligt bra en kul variant är brown berry också.

          Om du odlar för smaken så välj de "svarta" tomaterna !

          Sen fin ju färgen också till salladen gula oranga röda ....

          Min åsikt är att tomterna smakar mest när de får ligga inne i rumstemperatur en dag, smaken blir bättre !
          En kylskåpskall tomat smakar mindre än en rumstepererad också.
          Håller inte med om att de smakar bäst solvaram, men vist miljön hjälper ju till ..

          Här kan du hitta massor av tomater ...

          www.reimerseeds.com

          Lite mer än 400 sorter ...
          Lycka till jag har bara hunnit med lite drygt 100 ...

          //JÅJ


          --------------------
          Redan nästa år skall jag odla allt som inte fik plats i år
          Sen skall jag också göra om tomten.
          Är något färdigt så är det en möjlighet att förändra.
          Det svåraste är att motstå möjligheten till possetivt arbet i trädgården!
           
          Citera
          AndreasBlomquist
          Inlägg 12-09-2006, 23:34
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 1 237
          Medlem sedan:
          31-01-2005
          Medlem nr: 4 935



          CITAT (Gurkan @ 11-09-2006, 21:19)
          Jag hade Golden Sunrise i år men hade lite problem med att de sprack. Har dina hållt sig hela Andreas ?? Håller med om att dom är goda och ger bra skörd (ända tills bladmöglet tog med sig hela rasket).

          Gurkan, mina sprack lite nu på slutet då temperaturskillnaden mellan dag och natt blev för stor. Åtminstone så tror jag det beror på detta.
          Jag har fortfarande en Golden Sunriseplanta kvar och det hänger lite gröna tomater på den ännu.


          --------------------


           
          Citera
          tina82
          Inlägg 16-10-2006, 07:59
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          21-09-2006
          Medlem nr: 8 625



          odlat drygt 20 olika sorters tomater och favoriten iår förutom red sweet cherry och black sweet cherry var Lime Green. Jätte frisk i smaken och grön gul när den är färdig. kul kontrast i salladen med tomater i olika färger. JAg vet inte var i Sverige du bor men på trädgårdsdagaran på Liseberg i maj trro det var runt 4 maj eller nåt, då stod där förra året och året innan igen ett företag som sålde tomatplantor. det hade nästan 40 olika sorters plantor, jag hoppas att de ska stå där igen. jag tor att de hettte jag sökte på deras namn och fann hemsidan: www.akraberg.se
          lycka till.
           
          Citera
          jåj
          Inlägg 16-10-2006, 20:11
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 430
          Medlem sedan:
          26-07-2004
          Medlem nr: 4 152



          Mina favoriter är de normalstora "svarta" tomaterna wub.gif

          En erfarenhet om sprukna tomater.
          Alla spriker om de får hänga kvar tillräckligt läge ohmy.gif
          Jag tycker tomaterna smakar minst lika bra om de plockas i tid och for mogna en dag inne wub.gif
          Ok miljön påverkar men prova nästa år, jag hävdar att det är en myt de måste hänga där ute i solen tills de är nästan övermogna och solvarma wink.gif

          Låter det för enkelt plocka i tid innan tomterna spricker och låt mogna ett dyngn i rumsvärme ?

          /JÅJ
          P.S.
          En övermogoen tomat som är mjuk och vattnig och desutom sprucken är mat till komosten laugh.gif


          --------------------
          Redan nästa år skall jag odla allt som inte fik plats i år
          Sen skall jag också göra om tomten.
          Är något färdigt så är det en möjlighet att förändra.
          Det svåraste är att motstå möjligheten till possetivt arbet i trädgården!
           
          Citera
          Tiny_Tim
          Inlägg 01-12-2006, 23:58
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          01-12-2006
          Medlem nr: 8 864



          Jag kan tipsa om "Tiny Tim" Den är lättskött, normalstor och god" (Röd)

          På min ena sida står det lite om sorter: Tomat Odling

          Klicka dig vidare till sorter..
           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 02-12-2006, 00:38
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          CITAT (Tiny_Tim @ 01-12-2006, 23:58)
          Jag kan tipsa om "Tiny Tim" Den är lättskött, normalstor och god" (Röd)

          På min ena sida står det lite om sorter: Tomat Odling

          Klicka dig vidare till sorter..

          Håller inte med om att Tiny Tim är god, jämfört med många äldre sorter smakar den ganska tunnt. En av sorterna man började med som nybörjare var Tiny Tim men man upptäckte sedan att en tomat kan smaka så mycket mera. Testade odla den senast för ett par år sedan men den smakade uruselt jämfört med Gardeners delight och sungold så jag tror de flesta hamnade i komposten.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Tiny_Tim
          Inlägg 02-12-2006, 09:55
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          01-12-2006
          Medlem nr: 8 864



          Gardeners Delight är också god som du sa, men Tiny Tim e rätt god tongue.gif

          Tror jag sått Sungold innan, men ska iaf så den nu till våren laugh.gif
           
          Citera
          Jonas70
          Inlägg 04-12-2006, 13:12
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 928
          Medlem sedan:
          12-09-2006
          Medlem nr: 8 580



          CITAT (Tiny_Tim @ 01-12-2006, 23:58)
          Jag kan tipsa om "Tiny Tim" Den är lättskött, normalstor och god" (Röd)

          På min ena sida står det lite om sorter: Tomat Odling

          Klicka dig vidare till sorter..

          Tiny tim är en rätt trist tomat faktiskt. Varken speciellt smakrik eller ger hög avkastning.
          Själv så tänkte jag testa en hel del till nästa år. Ser verkligen fram emot de "svarta" tomaterna som jag hört så mycket gott om.


          --------------------
          Jonas

          Alldeles ny ägare av ett växthus på 10 m2
          Zon 1
          Min trädgårdsblogg
           
          Citera
          Tiny_Tim
          Inlägg 04-12-2006, 15:17
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          01-12-2006
          Medlem nr: 8 864



          Jo, lite dåligt kanske det är, men det beror ju också på hur man sår dem. Jag ska som sagt också testa lita av varje laugh.gif
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 18:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon