Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fulhörn...., det som inte hanns med
          kerstin z5-6
          Inlägg 20-10-2006, 15:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          I sommar skulle de 5 fulhörnen" åtgärdas,
          1 dike -föregående ägarspår-mitt i trädgården -ena halvan åtgärdad-rosrabatt
          andra -kvarstår i mitten finns en bro.

          Baksida woodland -gränsar mot skog -nästan helskugga med lite morgonsol, slås nu med trimmer -plan -markduk grus och pallkragar för överblivna perenner , frösådder sticklingar mm , lite fler träd

          Stort område längs ladugård 10m långt -påbörjad ökengrusodling i storformat -ej klart -plan Rosor och Clematis mot väggen




          Snutt" gräsmatta bakom gulbladig fläder mot vägen -stor sten o tuija -
          plan -grus och trågodling

          Renovering och färdigställande av gångar runt damm, växthus och rosengård
          skiffer och stenmjöl
          Arbetsbänkar ute -jättepallkrage -klar
          Sneglat på Mulles snygga arbetsytor smile.gif


          Av olika skäl , bla dödsfall i närmaste vänkretsen stannade allt av i juni .
          I juli var det tropikernahett och jag låg i poolen, och likadant i augusti
          Så nu får detta bestå till nästa vår

          Vad har ni för planer ?

          smile.gif


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          3 sidor V   1 2 3 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          Gillan
          Inlägg 20-10-2006, 16:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 413
          Medlem sedan:
          19-07-2005
          Medlem nr: 6 203



          Jag kan bara säga att det känns lite grann som en tröst att inte vara ensam om att inte ha hunnit med. Suck och pust rolleyes.gif

          Vi har arbetat och stått i precis hela sommaren och ändå blev bara en bråkdel av vad vi planerade klart.

          Vi har ju byggt pool och det i säg ledde ju til en massa mer " runtomkringarbete ". Bredvid och i anslutning till poolen är det meningen att det ska bli en ganska stor dam med lite vattenfall och annat. Dessutom blev det , vilket är myyyycket positivt tongue.gif , en massa ny rabattplats till mig, sådär runt 40 kvm. Tror ni jag ser fram emot att få planera detta rolleyes.gif .

          Dessutom är jag fortfarande inte klar med "Ekrabatten " som jag bad om hjälp med förra året. Jag kunde helt enkelt inte bestämma mig för hur jag ville ha den. Så halva den har bara varit "fuskplanterad " i år. Fast nu tror jag att jag bestämt mig. Ena halvan är grusrabatt och där planterade jag en massa olika suckluenter, vilket ser ut att bli jättebra. Dessutom har jag satt dit tre st nya Clematiser runt stubben. I den andra halvan blir det samplantering av små rosor tillsammans med nåt vackert marktäckande och lite stenblock.

          Sen är vi inte klara med Vindruvsrabatten heller, fast vi har byggt en jättespalje som går att kroka av/ner. Jättebra.

          Så nog sjutton finns att göra alltid. Jag blir ju svett bara jag tänker på det sleep.gif laugh.gif laugh.gif


          --------------------
          F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri /Gillan,zon 3-4
          De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
           
          Citera
          mulle
          Inlägg 20-10-2006, 19:18
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 629
          Medlem sedan:
          13-07-2004
          Medlem nr: 4 069



          För mig har det varit en kanonaktiv sommar, vi har fått så mycket gjort denna säsong att det bara bubblar i mig av glädje. Men så har vi också varit utomhus varje ledig timme.
          Mest nöjd är jag med att projekt som har levt i mina tankar i 4-5 år nu äntligen har förverkligats.

          Hela den västra delen av trädgården, som var en trist och ful gräsmatta, svår att klippa, är nu rabatter med små grusgångar som ringlar sig mellan dem. Det började med rosa "rossnåret" förra hösten och har nu vuxit till sig med både perenner och buskar, mera rosor och också en liten barrträdshörna. (Det finns mycket bar mylla kvar så jag räknar med ytterligare en vår med frösådder på matbordet...).

          Södra delens stora rabatter har fått en bättre form. Och grusgrångar.

          Norra delens "arboretum" (f.d. fulhörn) är klart. Med grusgångar.... (Min man skulle rita ett självporträtt i granntjejens vänbok. Han ritade sig själv med en skottkärra...).

          Hönsgården har blivit ett litet eget trädgårdsrum i stora ängen. Där skall jag böka i morgon och på söndag för idag kom nämligen alla mina 37(!) rosor från Flora Linnea.

          Jag har fått flyttat allt felplanterat (och det var inte lite... ). Och jag har delat massor av växter.

          Jag har kullerstenslagt nästan alla grusytor där skottkärran inte behöver ta sig fram.

          Och den gamla stinkande ankdammen är igenfylld...

          Min man har byggt en pergola, viltstängsel runt hela trädgården med fem portar, inhägnad runt nya blivande rosariet inklusive en klätterrosport och hundstaket runt köksträdgården. Med inspiration från trädgårdsresan till England i juni har han också byggt en ljuvlig hylla för alla terracottakrukor. Dessutom har han gjort en massa häftiga betongpyntprylar åt mig!

          Och trots att vi verkligen har jobbat hårt så har vi också kunna njuta av den här underbara sommaren med sin osannolika blomsterprakt. Vi har kanske inte varit lika mycket ute på sjön som andra somrar men vi har jobbat med många kaffe- och drinkpauser då vi bara har suttit och njutit.

          Vi har ännu lite kvar att grusa och stenlägga och jag hoppas att vi hinner få det gjort innan snön kommer så att jag kan börja utan gamla projektrester i vår. De sista åren har alla börjat med en lång lista på saker som absolut borde förverkligas under säsongen, den listan är så gott som tom nu.

          Nu har jag tre projekt kvar (känns lite futtigt...):

          En ny liten rabatt framför bagarstugan. Rosor! vilka vet jag inte ännu men jag sniffar ivrigt i den nu aktuella tråden med de rosa.... (Den rabatten är inte högst på prioriteringslistan, antingen blir den av nästa sommar eller så inte).

          En stenträdgård under de tre gamla plommonträden för att slippa alla rotskott. Markduk och grus är redan på plats och varje gång vi är i skogen eller på havsstränderna har vi stenletarblicken trimmad!

          "Röda rummet". Längst bort i trädgårdens sydöstra hörn (definitivt fulhörn) skall jag skapa ett litet rum med uteslutande rödbladiga träd, buskar och perenner. Mitt i det skall det finnas en yta för våra två mintgröna stolar och där ska vi sitta i den glödande aftonsolen nästa sommar och titta ut över hela ängen och trädgården....
          Jag var redan på rean och köpte en flikbladig japansk lönn så rummets första träd är planterat! Bara löven faller skall jag ta sticklingar av den rödbladiga flädern 'Black Beauty' för att få en bakgrundshäck. (Om jag lyckas - jag är kass på sticklingar).
          Hängblodbok, blodlönn, någon berberis,rödbladig perukbuske och smällspirean 'Diabolo' finns på listan och den rödbladiga ormhasseln skall få flytta hit.

          Det finns naturligtvis massor av foton som kommer så småningom, jag har inte riktigt haft ro att fotopyssla vid datorn ännu eftersom jag fortfarande inte riktigt har blivit du med den digitala tekniken. Och eftersom jag har varit ganska trött då jag har kommit in på kvällarna...

          Mulle
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 20-10-2006, 20:50
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Åhhh ... låter underbart -ser fram emot foton smile.gif

          Röda rummet " ingen dum idee alls hmmmm laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          ewa zon 3
          Inlägg 21-10-2006, 12:29
          Länk hit: #5


          Gäster






          Tog äntligen tag med ett fulhörn jag skapat alldeles själv genom att, av någon andledning som jag inte förstår nu, slänga ned vintergröna i en surjordrabatt med vacker torvkant med mossa och vaxter och rhododenron i milda gula nyanser. Två dagar tog det att få upp eländet höll på kväva de andra växterna plus förstöra den vacka rabattkanten. Nu se de väldigt naket ut men aldrig mer spontanplantering av vintergröna, det var dessutom den blåblommiga, hur tänkte jag rolleyes.gif

          Ett annat fulhörn som jag också skapat själv genom felplantering löste jag genom att bjuda hit bekanta som fick gräva upp rubbet och ta hem till sin betydligt större trädgård. Nu har jag satsat på en hummlesurr- och fjärilsfladderrabatt istället. Passar bättre i den här varma, soliga, slänten med sandjord och sten/berg i dagen Bara påbörjad men ett gäng självsådda lavendelplantor ca 25 st har kommit på plats tillsammans med reafyndade sedumarter. Sen har jag redan sett ut vilka plantor jag ska dra upp själv. På den här platsen kommer det bli grå-blå-vitt-violett med gula accenter. Clematis, höga allium, bolltistel, gråbladig röllika mm finns redan som stomme och uppstammad idegran mm. Två stolar och ett lite cafébord finns också på plats för fika el drink i eftermiddagssolen

          Fortfarande ser de ut som fulhörn men hoppas på att göra dem till finhörn nästa säsong wink.gif

          Intressant och roligt att få läsa om era projekt

          /Ewa
           
          Citera
          Anki V
          Inlägg 21-10-2006, 13:58
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Jag har ju mest bara "fulhörn". ohmy.gif

          Det finns någon "skönhetsfläck" här och där men jag har mycket kvar att göra innan jag kan kalla det trädgård laugh.gif.
          Senaste 10 åren har det alltid byggts något litet eller stort hus på tomten så länge har det mest varit byggarbetsplats. wink.gif

          Hjärtevännen och jag är fortfarande inte riktigt överens om vilken typ av fritidstomt vi ska ha/har. Han tror fortfarande att vi har en "naturtomt" trots att jag prånglat in lite rosor och en och annan rabatt. laugh.gif laugh.gif

          Nästa sommar så står ett grusparti på dagordningen.


          Hur det ska se ut vet jag inte riktigt ännu men läget är i en svagt sluttande slänt och sol hela dagen. Kanske det kan bli lite blåsigt när det är blåser från öster.

          Det andra projektet är ett "Surjordsparti". Vi har grävt upp ett antal stora stenar från tomten som "dumpades" i skogsbrynet och här har jag tänkt mig lite "surjordsväxter". Läget är här helt i norr men har förmiddagssol och vällssol från kl18 ungefär

          Här har jag helt enkelt tänkt flå bort mossa och bärris och lägga på markduk. Kanterna får bli av torvblock och sedan fyller ja i med torv+ gödsel. Vad jag ska plantera får jag ta reda på under vintern.

          Tips mottages gärna smile.gif

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 22-10-2006, 10:07
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Grus odling är ju jättetrevligt och passar bra där du lagt den
          Torvrabatten -japansk azalea är fin -få se hur den fixar vintern här


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Anki V
          Inlägg 22-10-2006, 12:20
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Kerstin, ditt torvparti är ju bara så tjusigt wub.gif wub.gif

          Jag vill gärna veta hur du fått kanterna (torvblocken) så där snygga.

          Och jag väntar med spänning på att höra hur det går med Azalean. Jag tar också emot tips på härdiga Rododendron (stavning?).

          Det finns inget så tråkigt som Rododendron med ledsna, hängande blad. Fast jag har förstått att det mer beror på dålig vårtäckning, (eller?)

          Gruspartiet måsta jag göra för att få plats med alla Levisior och Penstemoner som jag ska så laugh.gif laugh.gif

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 22-10-2006, 12:53
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          rensat ogräs .. ja i blocken alltså . Har du lingon i närheten kommer de att så sig där , men går att transplatera om man vill ha lite snabbare ...likaså ljung kan sättas direkt i torvblocket om det är ordentligt vått,övrigt kommer ..
          här är några av mina ...alla z5-6
          Azalea -alla Northern Hi-lights

          Rhododendron 'Helsinki University'

          Rhododendron 'Nova Zembla' Röd
          Rhododendron camtschaticum
          Rhododendron catawbiense 'Grandiflorum'

          Rhododendron luteum guldazalea -doftar starkt! Underbart !
          Rhododendron yakushimanum
          azalea "Satan





          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          linvik
          Inlägg 22-10-2006, 21:49
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 186
          Medlem sedan:
          08-01-2006
          Medlem nr: 6 919



          Rolig tråd! Vad duktigt ni jobbat i sommar. Speciellt Mulle, jag blir alldeles matt! Ska bli kul att se bilder sen.

          Jag har bott ett år nu och första året ska man ju mest bara kolla vad som finns. Det har jag gjort plus att jag rensat massor med ogräs.

          Mina projekt har varit:
          fixa trädgårdslandet
          fixa pallkrage
          gräva en ny rosrabatt
          beskära alla buskarna (rejäl gallring)
          lite perennaflytter på höstkanten
          snygga till entrérabatten
          lite buskflytter idag!

          Dagens lilla projekt beskriver jag här: Kedjereaktion

          Det är så mycket jag skulle vilja göra nästa säsong, men vi ska riva och bygga nytt garage så jag tror det kommer bli svårt att ägna sig så mycket som jag vill åt trädgården nästa sommar. Plus att det kommer vara kaos. Ajaj.


          --------------------
           
          Citera
          Karrolina
          Inlägg 23-10-2006, 11:48
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 361
          Medlem sedan:
          30-03-2006
          Medlem nr: 7 322



          Vad duktiga alla är!

          Jag har ju bara bott i hus i ett år och både huset och trädgården är renoveringsobjekt. Och så har vi småbarn. Och vi är båda studenter och det är ju inte billigt med ett trädgårdsintresse.. Men helt och hållet nödvändigt för själen, så vad gör det att jag har köpt växter så vi inte har råd att göra om dräneringen? wub.gif

          Men lite har jag hunnit och mycket har jag lärt mig mycket tack vare er!

          Dom projekt jag är mest nöjd med är:

          - planteringen av långa tujahäcken som verkligen vuxit mycket

          - Vita rabatten. I hörnet av tomten ner mot vägen står vårat enda stora äppelträd. Det vill man ju kunna sitta under men ändå vara lite avskärmad. Så där byggde vi en 12 m lång och två meter hög spaljé i vinkel. (Faluröd) Där har jag planterat diverse klätterrosor, klematis och perenner. Det mesta vitt med vissa blåa och lila inslag. Jag älskar den delen av trädgården nu!

          Annars har vi planterat 7 träd, 9 buskar och tre buskrosor. Och försökt renovera gamla rabatter. Det var ett misslyckat projekt som får göras om något annat år med markduk i botten. Jag kände inte till åkervindans kraft i våras.. rolleyes.gif

          Sen har jag målat hela huset och renoverat nästan alla fönster också. Så jag är ganska nöjd.. Men vi kommer nog aldrig hinna så mycket någon annan sommar som vi har gjort i år. Vi var båda hemma. Lyx!

          smile.gif smile.gif
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 23-10-2006, 11:55
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Jissus vad ni jobbat -renovering är tröttsamt men nödvändigt -Nu har du det roliga kvar !


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Mia, zon 3
          Inlägg 23-10-2006, 12:52
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 1 491
          Medlem sedan:
          13-05-2004
          Medlem nr: 3 603



          Jag och hjärtevännen håller (fortfarande....) på och snickrar spjälor, släpar kantsten och kör jord till staketrabatten som ersätter stor ful karaganhäck på framsidan. Skönt att ha kommit igång, men attans vilken tid allting tar! Man trodde väl att man skulle ha varit klar och kunnat plantera av hjärtans lust i nuläget, men de är inte alls klart ännu.... Och de nya stengångarna som skulle till är obefintliga, och hela den nya köksträdgården och kryddlandet som vi skulle börja på - nähädå.... Men nu gör jag sådär som jag sagt att jag INTE ska göra - stirra mig blind på det som inte blev gjort. Fy skäms! Jag har också varit duktig! (*klappar mig själv uppmuntrande på huvudet*)
          Tröstande att se/läsa att det är fler än jag som inte blev "klara" med allt i sommar.... laugh.gif
           
          Citera
          mulle
          Inlägg 27-10-2006, 20:15
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 2 629
          Medlem sedan:
          13-07-2004
          Medlem nr: 4 069



          Nu har jag väl varit duktig... Här är bilder!

          Först nya lilla rosariet (f.d. hönsgården) då det blev klart i söndags. Bakom syns den fulhörna som ska bli "Röda rummet".





          Undrar ni vad som står på podiet? Jo:



          Ett loppisfynd från Paris, gissa om säkerhetsvakten var road då han plockade fram denna ur handbagaget...
          Vi hade grisar i hönsgården en sommar, Piff och Puff, de höll på att knäcka oss helt och detta är ett minnesmärke över dem...

          Nya pergolan. Stolparna är lodräta, bildoptiken ljuger...



          Ny rabatt invid pergolan



          Nya rabatterna på gårdens framsida





          Nu är det väl mycket sten men så småningom tar marktäckarna över. I albumet 2006 finns bilder av äldre rabatter med lammöron, aubrieta, lysimachia, vinca - det mjukar upp stenarna och gör dem mindre dominanta.

          Och till sist, pågående kullerstensläggning...



          Mulle
           
          Citera
          Kajsa
          Inlägg 27-10-2006, 20:46
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Underbara bilder, har just kikat i ditt album, så fint det ska bli i ditt rosarium och grisen inte fick den plats i handbagaget den ser stor ut.
          Va ni har jobbat, jätteimponerad, det röda gruset ligger det kvar tro så där genom åren eller får man fylla på varje år ?
          Vad var det nu för rosor du tog ? biggrin.gif


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
          mulle
          Inlägg 27-10-2006, 21:04
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 2 629
          Medlem sedan:
          13-07-2004
          Medlem nr: 4 069



          Jodå, grisen rymdes i ryggsäcken!
          -Wat iz tät, frågade säkerhetsvakten med äkta Peters Sellers fransk-engelsk brytning när ryggsäcken gick igenom röntgenmaskinen.
          -It is a pig with wings, svarade vi
          Vakten bara tittade på oss och öppnade säcken
          - Oh la la, you aaarrrr rrrright - it iz ö pig witt wings!

          Och gruset, jo det är lagt i ett ganska tjockt lager så det hålls kvar. Vi har det lite överallt i trädgården sedan några år tillbaka.

          Rosorna: Agnes, som häck runt det hela och i trianglarna Goldbush, Golden celebration, Graham Thomas och Rhapsody in Blue (tack vare dig!). På porten skall Rosa helenae Hybrida klättra.
          Som marktäckare i trianglarna blir det den mörk- och smalbladiga ajuga reptans och på utsidan av Agnesrosorna blir det nävor.

          Mulle
           
          Citera
          ewa zon 3
          Inlägg 28-10-2006, 17:55
          Länk hit: #17


          Gäster






          CITAT (mulle @ 27-10-2006, 21:15)
          Nu har jag väl varit duktig... Här är bilder!

          Jamän varför har du lagt det här under fulhörn?
          Snyggt och enhetligt med det röda gruset överallt
          Kommer bli som en dröm med rosorna nästa år smile.gif

          /Ewa
           
          Citera
          malin72
          Inlägg 28-10-2006, 20:35
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 4 829
          Medlem sedan:
          17-04-2006
          Medlem nr: 7 440



          ohmy.gif ohmy.gif ojojoj vad vackert ni har det wub.gif vad jag längtar efter att få äga en tomt rolleyes.gif sambon letar hus jag letar tomt laugh.gif laugh.gif laugh.gif men det ligger några år fram i tiden nu ska det bli bostaderätt här sen rustas höja standard fixas inne (mest ute för mig då tongue.gif ) sen säjlas får att kunna köpa upp oss till hus....behöver jag säga att jag lääääängtar smile.gif

          det jag pysslar med nu är fulrabatten som jag visade förut den har tagit form och börjar bli klar...har någon dag på mig innan snön kommer biggrin.gif sen ska jag lägga in bild så får ni se före och efter bilder och då vill jag ha kritik och om ni tycker förslag wub.gif wub.gif

          men det ska bli kul att se i vår/sommar hur ni fick det


          --------------------
          mvh / malin zon 2 - 3


          yg400.gif

          "För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig.
          Källa: Nalle Puh - A.A. Milne"

          välkommen till min nya blogg!!!!!:
          min trädgårdsdröm
           
          Citera
          fruberglund
          Inlägg 29-10-2006, 21:52
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 3 590
          Medlem sedan:
          04-08-2004
          Medlem nr: 4 227



          En sån gris skulle ju vi haft biggrin.gif

          Ser underbart ut Mulle men HUR ORKAR NI???

          Jag tycker det är jobbigt bara att gräva en grop och plantera en växt, haha smile.gif Jag är väl bara lat antar jag, hur jag ska orka sköta alla rosor jag satt senaste 2 åren och alla andra projekt man vill göra som står halvklara (pallkragelandet halvklart, stenpartiet halvklart osv.)

          Med en 1 ½-åring nästa år lär man ju få springa efter honom, blir nog inte mycket gjort då. I år har vi målat huset men inte ens det blev klart eftersom dels vädret var som det var och att vi var tvungna att köpa ny panel som självklart inte fanns att få tag på längre = specialbeställning som tog tid mitt i semestrarna.

          Finns så mycket vi vill göra, nästa år ska vi försöka måla klart huset i första hand + måla allt det vita. Sen måste vi försöka bygga nytt vedförråd för i det gamla ska grisarna bo, deras nuvarande fula nätgård ska bort och där ska det bli grus/sten med en sån där stenfontän, höga gräs och en granitbänk.

          Sen så har vi ju allt det här att göra nåt med smile.gif Jodå, nu är tomtköpet klart, vi har köpt till 1173 extra sköna kvm orörd hage *lycklig* wub.gif




          (de vita strecken gäller, lite ändring sen jag ritade den här men jag hittar inte originalbilden nu).

          Längst ut mot hagen ska det bli järsgård precis som vi har ut mot vägen, så att det känns mer som en tomt + att jag kan ha massor med klätterväxter som klättrar på staketet och så blir det en fin bakgrund mot eventuella rabatter.

          Till våren ska jag ta hit en trädgårdsdesigner tror jag som kan hjälpa oss planera vår nya helt tomma yta. Det vi vet är att vi vill ha en ny uteplats eftersom solen stannar kvar mycket längre ute på ängen och så ska vi ha ett förråd nånstans där.

          Det blev långt det här men konstigt nog så är inspirationen som störst när man sitter och funderar och tittar på era bilder, sen när man kommer ut i trädgården i verkligheten så blir man bara tom i huvet, står och stirrar och har glömt allt man nyss ville göra. Är nog för det känns så överväldigande med allt som man vill och behöver göra biggrin.gif

          Har en till yta jag vill göra om men vet inte rikigt hur. När de ändå kommer hit och gör järsgården skulle jag vilja göra om järsgården som redan finns. Vi har en sned yta som är helt meningslös. Skulle vilja flytta ut järsgården men problemet är vår entréportal som inte är så enkel att flytta + att jag inte vet hur man skulle flytta det för att få det både snyggt och praktiskt. Nån som har några förslag??? Här är bild så ni ser hur det ser ut, vill nog flytta järsgården dit det svarta strecket är, eller alternativt som bild 2, flytta taket på portalen och ha ingången rakt fram istället:





          P.S. Hoppas du inte tycker jag snor din tråd Kerstin wub.gif D.S.


          --------------------
          Hälsningar, fru Berglund

          "Just remember in the winter, far beneath the bitter snows
          lies the seed that with the sun's love, in the spring becomes the rose!"


          Min trädgårdshemsida (hemsidan är nere för tilllfället men kommer snart tillbaka med ny och förbättrad design!)
           
          Citera
          Kajsa
          Inlägg 29-10-2006, 23:21
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Det kommer att bli så fint med tiden, ta vara på småbarnsåren dom kommer aldrig igen. Mina ungar pluggar på högskolan och jag har en massa tid över till trädgården nu, egen tid.
          Med all den marken ni har köpt där kan du skapa en underbar trädgård med åren, det ska ta tid, inte som på TV klart på en ggn.
          Ta lite rosor i taget och allt annat med biggrin.gif


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera

          3 sidor V   1 2 3 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 18:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon