Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ny här på Odla.nu!
          Filurifax
          Inlägg 29-03-2007, 20:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          29-03-2007
          Medlem nr: 9 535



          Hej, hej...behöver tips från alla er erfarna odla.nu medlemmar!

          Var hittar jag fakta och tips om plantering i krukor (STORA krukor) utomhus?
          Jag har aldrig förr planterat och nu är det dags att ta tag i det här, min trädgård ska minsann stråla i år!

          Alltså, finns det konkreta tips, vilka växter jag bör välja (söder och norr läge) och HUR man planerar? Ni kanske har tips på en bok, en sajt, en tålig växt osv.

          Tack, tack!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 4)
          vickeva
          Inlägg 29-03-2007, 20:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          Hej och välkommen
          Bästa rådet är nog att du surfar runt på balkong- och terras-avdelningen här på Odla. Kommer man med lite mer specifika frågor, så brukar man få gott om svar.
          Hoppas att du kommer att trivas här! biggrin.gif


          --------------------
           
          Citera
          Anki V
          Inlägg 29-03-2007, 20:51
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Har du tillräckligt stora krukor kan du odla precis vad du vill, se bara till att det du planterar är tillräckligt ”härdigt” och att du har bra dränering i krukorna. Proffsen brukar säga en/två zoner över. Bor du i zon 2…välj väster för zon 4.

          Vad som är farligt för växterna är när det fryser och tinar och fryser och tinar igen så det är viktigt att isolera krukorna väl både höst och vår. Det är lika viktigt att isolera mot värme som mot kyla.

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera
          evely
          Inlägg 29-03-2007, 20:53
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 141
          Medlem sedan:
          15-03-2007
          Medlem nr: 9 360



          Välkommen Filurifax. rolleyes.gif
          Det tar tid och kraft att få en strålande trädgård men du kan ju börja med att fundera och planera. Titta på jordtyp, odlingszon mikroklimat såväl som vilka växter du tycker om och vilka växter som redan finns. Finns där mördrsniglar osv, osv Sedan ska man också fundera på hur mycket tid man vill lägga i trädgörden. Timmarna där ska vara lyckliga timmar inte råslit under stress. Flyttar man in i en villa och får en uppvuxen trädgård på köpet ska man bara titta och funder första året. Det är ännu viktigare om man aldrig har haft en trädgård förr!

          Att börja med krukodling är en jättebra ideé.

          När jag såg detta inlägget kom jag på att jag inte presenterat mig i forumet thumbdown.gif Nåväl det är kanske regler från den gamla netiquetten som inte känns så aktuella längre, men jag vill ju gärna följa den.

          2003 och 2004 tror jag det var som jag skrev här under aliaset Ella. Det var under uppbyggnadsfasen av min förra trädgård, när den var uppbygd så sysslade jag med lite annat en tid och nu har jag flyttat.
          Jag har haft tur måste jag säga som har fått en av de få lägenheterna i Lund med en ganska stor uteplats i västerläge. Jo där finns ett hus norr om trädgården oxå men det märks bara bara på vinterhalvåret. Med mig har jag en hög med växter bland annat en klätterros (flammentanz) ett antal kaprifoler och några klematisar.

          Jag har beställt en Änglatrumpet i födelsedagspresent och tänkte dra upp några ricin för att få lite höga växter i den annars så platta trädgården och så är det planeringsår här med funderingar på vad jag vill ha. Vad kan läa, skydda mot insyn och vad behövs för att under hela trädgårdsäsongen ha något vackert blommande att titta på som trivs i min lerjord

          Redigerat av evely: 29-03-2007, 20:55
           
          Citera
          Filurifax
          Inlägg 29-03-2007, 21:12
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          29-03-2007
          Medlem nr: 9 535



          Tack för dessa små tips...jag antar att jag måste planera lite mer innan jag beger mig iväg och köper växter!

          Ska surfa runt lite här på sajten och lära mig mer om odlingar i krukor...
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 03:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon