Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rosfrågor!, bevara eller slänga?
          Miss_Berggren
          Inlägg 24-04-2007, 14:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 67
          Medlem sedan:
          13-01-2007
          Medlem nr: 8 963



          Bifogad fil  Rosor_004__Small_.jpg ( 46.54k ) Antal nedladdningar: 29
          Bifogad fil  Rosor_010__Small_.jpg ( 60.44k ) Antal nedladdningar: 36


          Hej!

          Har inventerat lite i nya trädgården och ser att varenda ros har massor av svartfläcksjuka på förra årets skott. Nya fina skott växer fram blad det sjuka. Svartfläckarna finns ända ner till marken på vissa ställen. Går det att rädda dessa plantor eller är det bättre att köpa nya?
          En del skott kommer vid sidan av själva mamma-rosen. Ska man ta bort dessa? Har hört att skott som kommer under ympningsstället ska putsas bort.
          Rosen blommade sent i september förra året. Jag skulle gissa att det är någon rabattros för den hade få och ganska stora, röda blommor. Men jag bor i zon 4-5 och rosorna har inte varit täckta och ändå klarat sig bra. Av härdighetsskäl skulle jag vilja behålla dem, men samtidigt går det ju inte ha sjuka rosor i trädgården..

          Jättetacksam för svar!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 4)
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 24-04-2007, 15:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Det som finns på grenarna är inte svartfläckssjuka det är barkfläckssjuka. Detta kan du klippa bort och till rosor som drabbas av detta ska du vara lite snål med kvävegödsling (samt undvika täckning i framtiden). Det är ganska vanligt med lite barkfläckssjuka det är inget man måste gräva upp rosorna för. Annars finns det ju ganska många rosor som är härdigare ännu längre upp än zon 5 så det finns ju en massa andra rosor man kan byta ut dem mot ifall man vill ha någon annan ros (måste byta jord dock p.g.a jordtrötthet)

          Alla skott som kommer från marken är inte vildskott okuleringsstället (ympstället) ska finnas ca 15cm under jordytan och många skott som kommer nerifrån marken kommer från de delar som är ovan ympstället och dessa ska vara kvar.



          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Miss_Berggren
          Inlägg 24-04-2007, 15:17
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 67
          Medlem sedan:
          13-01-2007
          Medlem nr: 8 963



          Tack Åsa!

          Då kan jag kanske behålla rosorna i år i alla fall smile.gif Har tänkt anlägga en lite större rosrabatt om några år och kan ju i så fall byta ut dem då. Det kommer ganska mycket skott från plantorna så de verkar växtkraftiga iaf. Jorden ser dock ganska tråkig och torr ut. Ska man jordförbättra nu i vår? Eller kan det bli för mycket kväve då?
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 24-04-2007, 18:11
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          sådana fläckar har vädigt många rosor , denna tid -de kan vara hur friska och blommande som helst ändå under sommaren -svartfläck sitter på bladen ..
          Ska man odla och glädjas åt rosor får man blunda med ett öga -och bortse från diverse skavanker coolgleam.gif
          vanlig jordförbättring med plantjord går fint nu -och börja vattna !

          Redigerat av kerstin z5-6: 24-04-2007, 18:12


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Miss_Berggren
          Inlägg 25-04-2007, 21:42
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 67
          Medlem sedan:
          13-01-2007
          Medlem nr: 8 963



          Tack Kerstin!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 09:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon