|
Gråsparv och gulsparv |
|
|
Netha
|
02-08-2007, 21:49
|
Gäster

|
Vi har ca 40 - 50 gråsparvar på besök varje dag. De äter av bröd och havregryn vi ger dem. Igår bakade jag ett långpannebröd med havregryn, grahamsgryn, rågsikt och vetemjöl... gillas högt av alla pippin. En ensam gulsparv har vi också haft i ett par veckor, den är nästan tam, äter ur hand ibland. Den kommer varje morgon så fort vi drar upp persiennerna eller öppnar balkongdörren och vill helst få serverat inne på altangolvet, för då får han behålla maten för sig själv... gråsparvarna håller sig utanför.  Idag på fm kom en flock på minst hundratalet svalor helt plötsligt, de flög runt här ett tag och sedan for de vidare. En häftig syn och deras kvitter var så vackert.  Jag har aldrig tidigare under mina 44 år här, sett någon svala här i stan. På em såg jag en rovfågel (örn?) den gled så vackert... flaxade två vingslag och gled sen igen.. vet inte vad det var för nån. Vi har drygt 130 olika arter fåglar här i området... man blir så glad varje gång man ser någon ny.   
|
|
|
|
2 sidor
1 2 >
|
 |
Svar
(1 - 19)
|
03-08-2007, 04:53
|
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34

|
Fina bilder. Läs gärna Göran Bergengrens bok "Pilfink", den handlar visserligen inte direkt om gråsparvar. Men den innehåller många fina generella iakttagelser om fåglar.
|
|
|
|
Lars-Olof Arvids
|
03-08-2007, 07:17
|
Gäster

|
Jättefina bilder! Roligt att du har så mycket fåglar omkring dig.
Olle
|
|
|
|
|
03-08-2007, 07:25
|

Medlem
Antal inlägg: 6 105
Medlem sedan: 25-04-2004
Medlem nr: 3 398

|
Så trevligt och fint!!
--------------------
Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
|
|
|
|
Netha
|
03-08-2007, 21:39
|
Gäster

|
Ja tänk att det är först senaste åren... sen jag blev med här på Odla.nu som jag lärt mig att fåglarna faktiskt har ett namn... att inte alla heter bara "småfåglar"  Ikväll har jag gått igenom mina bilder och också skrivit upp alla vi haft här alldeles intill huset eller en liten bit ifrån..´. fick ihop till 30 olika arter varav vi har fotat 26 -27. Sedan har vi ju en massa olika sjöfåglar i sjön härintill... inte så många vi vet namnet på... ännu.  Bergfink Björktrast Blåhake Blåmes Buskskvätta Domherre Duva Gråsiska Gråsparv Grönfink Gulärla Gök Korp Kråka Lövsångare Mindre hackspett Nötskrika Pilfink Rödvingetrast Skata Svarthätta Snösparv Sparvhök Svala Sädesärla Sävsparv Talgoxe Talltita Tornfalk Trädpiplärka Kurt.. Tack för boktipset!...tror att jag letar efter den på biblioteket så småningom. Pilfinken är i minoritet i år... tvärtemot för i fjol... då var de dominerande och gråsparven fanns bara i några enstaka exemplar.
Redigerat av Netha: 03-08-2007, 21:40
|
|
|
|
|
04-08-2007, 06:40
|

Medlem
Antal inlägg: 3 562
Medlem sedan: 20-06-2007
Medlem nr: 11 124

|
Vad gulligt att baka bröd till fåglarna  Gråsparvar är faktiskt väldigt fina. De har väl blivit färre, mer sällsynta? Vad många arter ni har. Är det bättre att mata fåglarna med bröd och havregryn istället för frön?
Redigerat av MimmiH: 04-08-2007, 07:54
--------------------
MVH Mimmi zon 2-3
|
|
|
|
|
04-08-2007, 08:41
|

Medlem
Antal inlägg: 2 425
Medlem sedan: 12-06-2007
Medlem nr: 10 996

|
Jag för också bok över mina fåglar, här kommer otroligt många sorter, bl a Steglits, stenknäck, stjärtmesar, tofsmesar och en hel drös andra. Jag har vid mitt matställe följande att bjuda: ost, äpplen, talgbollar, jordnötter, fröblandningar, det finns nåt för alla smaker.
//Mollis
|
|
|
|
|
04-08-2007, 13:12
|

Medlem
Antal inlägg: 4 644
Medlem sedan: 06-03-2005
Medlem nr: 5 125

|
Jag tycker det börjar bli svårt att få tag på frön nu. Har en känsla av att handlarna väntar tills vintern kommer innan man fyller på frölagret. Jordnötter hittar jag ingenstans nu utan det får bli hasselnötter i stället, men det blir ju rätt dyrt i längden. Jag har pilfinkar, gråsparvar, nötväckor, grönfinkar, gulsparvar, talgoxar och blåmesar som håller till här just nu. Och en och annan bofink. P1010731a.jpg
|
|
|
|
|
04-08-2007, 17:11
|

Medlem
Antal inlägg: 544
Medlem sedan: 06-03-2007
Medlem nr: 9 233

|
Men behöver du mata dom nu, jag brukar ta fram min fågelmatare okt-nov o ta in den på våren, men däremot har min särbo byggt holkar som han har satt upp fick gäster på en gång svartvitflugsnappare vilket slit för dom o mata de små o sen brukar ju svartviten ha flera fruar så han får ju ännu mera jobb.
|
|
|
|
Netha
|
04-08-2007, 22:22
|
Gäster

|
Vet inte om det är bättre att mata med bröd och havregryn, men det finns inte att köpa vare sig solrosfrön, jordnötskärnor eller talgbollar i någon affär. Vi hade kvar en talgboll sen i vintras men den tog snabbt slut. Vet heller inte om jag skulle behöva mata dem... tror nog att de klarat sig utan min mat... men det är så roligt att se när de kommer i stora flockar så fort man går ut och så har grannens småttingar också kul när de ser alla fåglar... som t.ex idag då vi hade fler än nittio st samtidigt. Gulsparven kom också idag och satte sig några cm från mina fötter där den åt av brödet.
|
|
|
|
|
05-08-2007, 08:01
|

Medlem
Antal inlägg: 6 105
Medlem sedan: 25-04-2004
Medlem nr: 3 398

|
Jag tror att man ska tänka sig för lite, innan man börjar sommarmata fåglarna. Främst tänka över vad det är man matar dem med.
Det är ungarna och de växande ungfåglarna som får sin start i livet på detta vis. De behöver massor med proteiner (som finns i bl.a. insekter) och andra viktiga ämnen, så som alla barn och växande varelser behöver.
De ska ju växa till starka, motståndskraftiga individer, som klarar vintern bra, och så småningom klarar det påfrestande blivande föräldraskapet bra.
Man kan faktiskt av välgärning förstöra deras förutsättningar. Att låta dem växa upp på "bukfylla" som bröd och havregryn är knappast att rekommendera. Förra årets frön har dessutom mindre näringsvärde nu, och årets frön är ännu inte skördade.
--------------------
Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
|
|
|
|
|
05-08-2007, 08:13
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
CITAT (amaira @ 05-08-2007, 09:01)  Jag tror att man ska tänka sig för lite, innan man börjar sommarmata fåglarna. Främst tänka över vad det är man matar dem med.
Det är ungarna och de växande ungfåglarna som får sin start i livet på detta vis. De behöver massor med proteiner (som finns i bl.a. insekter) och andra viktiga ämnen, så som alla barn och växande varelser behöver.
De ska ju växa till starka, motståndskraftiga individer, som klarar vintern bra, och så småningom klarar det påfrestande blivande föräldraskapet bra.
Man kan faktiskt av välgärning förstöra deras förutsättningar. Att låta dem växa upp på "bukfylla" som bröd och havregryn är knappast att rekommendera. Förra årets frön har dessutom mindre näringsvärde nu, och årets frön är ännu inte skördade. Det där tål att tänkas på...
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
Netha
|
05-08-2007, 09:13
|
Gäster

|
De matas så klart inte hela sommaren med bröd ... havregryn fick de innan brödet bakades och sedan fick de äta resten av det som var kvar i påsen. Solrosfrön och jordnötskärnor kommer de att få igen så fort vi hittar och så matar vi ju inte heller dem hela dygnen runt.. de hinner nog äta en hel del annat mellan. Så här har vi gjort i alla år... och eftersom vi har så gott om fåglar här året runt, så har de nog inte farit illa.
|
|
|
|
|
07-08-2007, 09:30
|

Medlem
Antal inlägg: 35 147
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 447

|
Fina bilder på dina sparvar Netha. Själv har vi nötautomaterna uppe året om, och Coop Forum här hos oss har nötter att sälja året om.
045.jpg ( 46.4k )
Antal nedladdningar: 41
052.jpg ( 42.56k )
Antal nedladdningar: 61
082.jpg ( 33.9k )
Antal nedladdningar: 32
126.jpg ( 44.57k )
Antal nedladdningar: 30
133.jpg ( 39.28k )
Antal nedladdningar: 47
--------------------
Biggan ***************** Systematik är att sätta den ena foten framför den andra när man går och inte tvärtom. Eyvind Johnson 
|
|
|
|
Netha
|
07-08-2007, 21:10
|
Gäster

|
Åh.. har ni blåmes nu på sommaren... jag har inte sett den på länge. Fotar du med stativ när du har fått så fina skarpa bilder? En sådan nötautomat såg jag på Coop Forum idag, de hade inga nötter men väl några talgbollar. Vi köpte såna och sparvarna var som tokiga och slogs vid den vi la på marken. Hörde att ICA som ligger närmast oss, hade fått hem solrosfrön, kanske har de också nötter.. då köper jag en sån automat.
|
|
|
|
|
08-08-2007, 06:19
|
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34

|
CITAT (Netha @ 07-08-2007, 21:10)  En sådan nötautomat såg jag på Coop Forum idag, de hade inga nötter men väl några talgbollar. Vi köpte såna och sparvarna var som tokiga och slogs vid den vi la på marken. Hörde att ICA som ligger närmast oss, hade fått hem solrosfrön, kanske har de också nötter.. då köper jag en sån automat. Jag såg en sådan nötautomat med metall nät på ett tv-program med veterinärer. Det var en ekorre som fastnat inne i metallnätet!
|
|
|
|
Netha
|
08-08-2007, 19:35
|
Gäster

|
CITAT (KURT @ 08-08-2007, 07:19)  Jag såg en sådan nötautomat med metall nät på ett tv-program med veterinärer. Det var en ekorre som fastnat inne i metallnätet! Det kan inte ha varit likadan, för i denna kan ingen ekorre komma in, den har både botten och tak.
|
|
|
|
|
11-08-2007, 19:35
|

Medlem
Antal inlägg: 35 147
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 447

|
CITAT (Netha @ 07-08-2007, 22:10)  Åh.. har ni blåmes nu på sommaren... jag har inte sett den på länge. Fotar du med stativ när du har fått så fina skarpa bilder? En sådan nötautomat såg jag på Coop Forum idag, de hade inga nötter men väl några talgbollar. Vi köpte såna och sparvarna var som tokiga och slogs vid den vi la på marken. Hörde att ICA som ligger närmast oss, hade fått hem solrosfrön, kanske har de också nötter.. då köper jag en sån automat. Jodå, vi har mängder med blåmesar, talgoxar och pilfinkar. Nej jag fotar inte med stativ, jag använder "sportknappen" som tar bilder hela tiden man håller knappen intryckt. Då brukar det bli många misslyckade men en del lyckade bilder också. Jag har också lånat sambons objektiv som är bra när man vill komma fåglarna "nära" utan att dom blir skrämda. Bilderna har jag tagit på ca 2 meters håll. Nötautomater har vi tre stycken i olika modeller. Inga ekorrar kan komma in i dom.
200.jpg ( 43.96k )
Antal nedladdningar: 36
199.jpg ( 67.58k )
Antal nedladdningar: 40
201.jpg ( 62.57k )
Antal nedladdningar: 45
--------------------
Biggan ***************** Systematik är att sätta den ena foten framför den andra när man går och inte tvärtom. Eyvind Johnson 
|
|
|
|
Netha
|
11-08-2007, 19:57
|
Gäster

|
Häromdagen då en granne kom hit med ett antal talgbollar och en påse jordötskärnor som vi hängde upp i rönnarna kom flera talgoxar, ett par talltitor och några pilfinkar. Vi fick också tag på massor av talgbollar på Coop i går... de letade fram ur gömmorna  Det var så kul å se i morse då talltitan stod vid den oöppnade talgbollspåsen på balkongen... h*n lyckades till slut få hål och smaska i sig av godiset.  Den ensamma gulsparven fortsätter att komma in på altanen och få maten serverad för sig.
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|