Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Meloner hur gör man?
          Jeanette/Lapplan...
          Inlägg 23-07-2003, 18:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          12-11-2002
          Medlem nr: 337



          Hejsan
          Det är första året som jag odlar melon i växthuset. Mina funderingar gäller om man ska toppa plantorna efter honämnet eller??? hur många meloner klarar en planta en eller???
          Hoppas på svar av en lite mer erfaren melonodlare...
          Hälsningar Jeanette
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 23-07-2003, 19:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Själv har jag bara lyckats få 2-3 frukter per planta (jag har bara kallväxthus så odlingssäsongen är inte så lång) men Runåbergs fröer rekommenderar att man låter max 4-6 frukter utvecklas på plantan.

          Runåbergs har dock en intressant sort som jag nog ska prova något år ´Golden Crispy´ den ska kunna ge 10 frukter ifall den toppas när den är liten, frukterna är små 10-13cm, men det ska vara en snabb sort vilket är en fördel när odlingssäsongen är kort.

          Man kan toppa sidoskott med småfrukter några blad efter frukten, det behövs blad i toppen på skottet för att näringen ska komma upp till frukten, men man måste inte toppa, själv har jag låtit meloner växa fritt och bundit upp rankorna + gjort små hängmattor åt melonerna.

          När stjälken har små sprickor vid fruktfästet och frukten doftar melon så brukar melonen vara skördeklar. (vattenmelon ska dock inte gå så lätt att avgöra på ifall den är mogen eller ej)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 03:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon