| |
Rosor, zoner och härdighet? |
|
|
|
|
08-01-2008, 16:46
|

Medlem
Antal inlägg: 2 958
Medlem sedan: 30-01-2004
Medlem nr: 2 746

|
Jag älskar Noranettans underbara bilder på fantastiska rosor och slukar dem allihop Men kommentarerna till bilden på Frühlingsduft gör mig lite fundersam. Alla håller med om att det är en kink-pelle och att den möjligtvis går till z 4-5. Min stackare står blåsigt och eländigt i z 6, den har inte fryst ner en millimeter på de 5-6 år som jag haft den. Men visst, den är inte stor och den växer inte vackert, men den blommar. Hade min granne frågat om den gick i z 6 skulle jag inte tvekat om att svara ja, men ställ den lite mer skyddat än min. Jag läser alltså zon-angivelser som en fingervisning om den kommer att överleva vintern eller inte. Men det kanske är alldeles fel? Är det underförstått att rosen också ska växa snyggt och nå upp till de mått-angivelser som anges för rosen, för att den ska anses härdig i den zonen? (Nu spökar jag väl förståss fram att den här rosen kommer att vara sten-död till våren  )
--------------------
Margith, zon 6
Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst. Citat: min mor =)
|
|
|
|
|
|
|
 |
Svar
(1 - 14)
|
|
08-01-2008, 17:31
|

Medlem
Antal inlägg: 1 649
Medlem sedan: 09-10-2007
Medlem nr: 12 789

|
Intressant fråga. Jag tycker det är bra att vintilera vad man tänker på.. Det kan komma fram något intressant. Tror zon gäller om den överlever.
Redigerat av svennis: 08-01-2008, 17:31
|
|
|
|
|
|
|
flaxss
|
08-01-2008, 17:52
|
Gäster

|
men härdighet är väl att den cokås ska växa bra under sommaren plus nå en vuxen ålder och kunna blomma ev bära frukt och föröka sig . och att ha klarat minst 10 ''normala vintrar'' , men dock har väl dom här 10årens vintrar varit mildare än normalt . plus kunna växa någorlunda bra under dåliga somrar
Redigerat av flaxss: 08-01-2008, 17:53
|
|
|
|
|
|
|
|
08-01-2008, 17:52
|

Medlem
Antal inlägg: 7 705
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 276

|
Enligt Rosbibeln LÅG går Frühlingsduft i zon 5 och storlek ca 2.5 x 2.5 m, Kordes ros från 1949. Jag tänker köpa en Frühlingsduft i vår och räknar med att den blir stor här i zon 3 - 4, då har jag en zon i marginal. Blåsiga lägen gör allt lite svårare med rosor det vet jag allt för väl, då får man oftast lägga på en zon för att rosorna inte ska frysa tillbaka för mycket.
Förra vintern var bedrövlig här för en massa rosor, gröna skott på många rosor i december och som sedan frös ner helt när kylan smällde till i Jan/feb. Många av mina rosor började om nerifrån i vår.
Redigerat av Kajsa: 08-01-2008, 18:00
--------------------
Den som planterar en trädgård planterar lycka Bor i zon 3 - 4
|
|
|
|
|
|
|
|
08-01-2008, 21:48
|

Medlem
Antal inlägg: 260
Medlem sedan: 20-11-2002
Medlem nr: 387

|
Jag har zon 6-rosor som frusit ihjäl eller frusit ner hos mig. Jag har nog tagit kål på minst tre Rosa hugonis. Sen fick jag veta att den inte gillar lera, och helst bör odlas rotäkta.
Då köpte jag ett par till. Dels en vanlig okulerad som jag la uppe på jorden och sen skottade mängder med sand över, och dels en rotäkta som jag ändå planterade sandigt och upphöjt. Nu verkar det fungera. Så smaskig lerjord med dynga kan nog dra ner härdigheten för sådana rosor som är anpassade till torr mager mark.
Geranium fryser ner en hel del hos mig också, fast det är en zon 6-ros.
|
|
|
|
|
|
|
|
09-01-2008, 09:54
|

Medlem
Antal inlägg: 686
Medlem sedan: 12-03-2004
Medlem nr: 2 985

|
Vad kul att du gillar serien Margith! Tackar och bockar.  Det är nog inte bara zonen som spelar in även om det är en fingervisning. Jag har flera ställen med jättebra microklimat, där har jag tom z 2-rosor. Jordmån, läge, skugga, stående fukt - det är mycket som påverkar.
|
|
|
|
|
|
|
|
09-01-2008, 21:19
|

Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559

|
Det är nog tänkt att för att räknas som härdig ska den ha en viss storlek , blomma som den ska och ev inte frysa ner för mycket Zon är ju dock mycket mer än en siffra , läge och jordmån har stor betydelse .
--------------------
Kerstin
Ut sementem feceris, ita metes (Cicero)
|
|
|
|
|
|
|
|
10-01-2008, 11:53
|

Medlem
Antal inlägg: 1 491
Medlem sedan: 13-05-2004
Medlem nr: 3 603

|
Precis - ett rejält snötäcke kan nog rädda en hel del som går ihjäl längre söderut. Barfrost och vinterblöta kan vara nog så illa.
Men härdighet är ett knepigt begrepp - är en växt "härdig" bara för att den överlever? Som hortensia t.ex. (inte Endless Summer, utan de "gamla" vanliga hortensiorna) - de fryser nog knappast ihjäl, men om de varje år fryser ned till backen så blommar de ju inte, och det är knappast bladverket man odlar dem för....
|
|
|
|
|
|
|
|
10-01-2008, 16:07
|

Medlem
Antal inlägg: 2 958
Medlem sedan: 30-01-2004
Medlem nr: 2 746

|
CITAT (Mia, zon 3 @ 10-01-2008, 11:53)  ----- Men härdighet är ett knepigt begrepp - är en växt "härdig" bara för att den överlever? ----- Jag har läst den här tråden men avhållit mig från att svara, därför att jag uppenbarligen inte kunde formulera frågan på rätt sätt Mia, zon 3 var bättre än jag på det Jag var alltså ute efter en allmän diskussion om vad just du lägger för betydelse i begreppet härdighet och hur du tolkar zon-angivelsen på lappen när du köper en växt i handelsträdgården. Så här i efterhand inser jag att det kanske hade varit smartare att lägga inlägget under Småprat om trädgård, men det är ju alltid lätt att vara efterklok
--------------------
Margith, zon 6
Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst. Citat: min mor =)
|
|
|
|
|
|
|
|
10-01-2008, 16:26
|

Medlem
Antal inlägg: 1 649
Medlem sedan: 09-10-2007
Medlem nr: 12 789

|
Jag var alltså ute efter en allmän diskussion om vad just du lägger för betydelse i begreppet härdighet och hur du tolkar zon-angivelsen på lappen när du köper en växt i handelsträdgården. Så här i efterhand inser jag att det kanske hade varit smartare att lägga inlägget under Småprat om trädgård, men det är ju alltid lätt att vara efterklok  [/quote] Mitt svar... Kul du kom hit. Det ärr här din fråga skall ventileras. Jag hoppas nu att du inte ger upp innan du är nöjd med svaren. Skulle vi vara pefekta behövde vi inget rosfoum. Jag har skrivit mycket soom kanske inte var så bra efteråt. Men jag forsätter ändå.. Hoppas fler vill skriva här. Nu försöker jag 'Citera' första gången. Det blev inte så bra  Jag bor i södra delen av landet. Allaa vvill nog inte bo här. Jag räddar kinkiga rosor genom att sätta över en plastburk.
Redigerat av svennis: 10-01-2008, 16:43
|
|
|
|
|
|
|
|
10-01-2008, 16:26
|

Medlem
Antal inlägg: 1 491
Medlem sedan: 13-05-2004
Medlem nr: 3 603

|
Jag tycker att det låg bra här - de "gamla" zonerna ska ju inte användas för perenner sägs det numera, så då passar det väl bra att ta upp frågan bland vedartade buskar (=rosor)?
Hur tänker jag... Tyvärr tänker jag nog inte alls :-) Jag är nog sanslöst optimistisk när jag handlar (är ju mycket i Skåne, och där finns ju en hel del som nog inte ville bo här...). Hittills har det gått bra - jag resonerar nog som så att om jag inte talar om för växten att den inte tål klimatet här så kanske den inte vet om att den borde dö? Men visst har några saker strukit med, som släktingen nere i Malmö har på friland - curryört, frilandsfuchsia, något prydnadsgräs mm.
|
|
|
|
|
|
|
|
12-01-2008, 01:16
|

Medlem
Antal inlägg: 260
Medlem sedan: 20-11-2002
Medlem nr: 387

|
Om jag köper en remonterande ros som ska klara zon 4 så får jag nog räkna med att den fryser ner en del hos mig. Men den remonterar ju, så då får jag en ny fin blommande buske varje år. Men en ros för zon 4 som blommar på äldre skott får ju inte frysa ner, då blir det ingen blomning. Jag tycker nog att zonerna verkar vara satta med hänsyn till remonteringen.
|
|
|
|
|
|
|
|
12-01-2008, 21:04
|

Medlem
Antal inlägg: 7 705
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 276

|
Just nu känner jag oro för vädret, även detta år i januari + 5 - 8 grader och det har regnat hur mycket som hellst, vad hjälper zoner, härdighet nu ? Snart vaknar växterna upp och knoppas. Förra året startade vintern här 18 jan. och vi hade kyla länge sedan, ska det bli samma detta år, då kan alla rosor frysa ner hårt oavsett sorter.
--------------------
Den som planterar en trädgård planterar lycka Bor i zon 3 - 4
|
|
|
|
|
|
|
|
12-01-2008, 21:14
|

Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559

|
Owe har på Aot tagit upp dikussion om odlingsvärde kontra odlingsbarhet odlingsbar innebär att den går att odla -(men kan vara -bra , medel , eller " just se pass "överleva och ev aldrig blomma odlingsvärde är mer ett subjektivt uttryck -När det gäller rosor är det ju i allra högsta grad -i alla fall för mej Blommningen jag är ute efter Om en ros fryser mycket varje år men ändå blommar överdådigt om än på liten buske -är den för mej klart odlingsvärd En ros som blir stor , hög , med fina blad som aldrig blommar bra -är mindre odlingsvärd Sen har vi kriterierna i LÅG -Rosor ska helst vara 2 zoner ÖVER den zon du bor i -är de inte det måste de vintertäckas Att räkna med att en vanlig z5-6 ros inte fryser ner något-eg kanske torkar ut ) alls utan täckning är alltså enligt LÅG inget att räkna med jag -som försöker få ner antalet täckningsprojekt av rosor försöker ha flest av de jag vet klarar sig utan .. men lätt är det inte
Redigerat av kerstin z5-6: 12-01-2008, 21:22
--------------------
Kerstin
Ut sementem feceris, ita metes (Cicero)
|
|
|
|
|
|
|
|
12-01-2008, 21:33
|

Medlem
Antal inlägg: 7 705
Medlem sedan: 07-11-2002
Medlem nr: 276

|
Margit, jag fortsätter på vad du kallar " begreppet härdighet " Jag köper inte så mycket växter i handelsträdgårdar, det är bättre handla på nätet då kan man i lugn och ro läsa böcker, fråga här på Odla/ Rosforum/ läsa Roslistan innan man bestämmer sig slutligen. Innan jag har beställt mina rosor har jag tragglat en massa först, blött och nött, letat på allt som går. Litar mest på Lars- Åke Gustavssons Rosbibel, jag håller honom hårt i handen, läser om och om igen, men där finns inte allt, men mycket. Rosor jag impulshandlat här har varit mest rabattrosor och dom är ju alla klena. Och zoner får man ta med en nypa salt, man har blåshörn, varma söderväggar, häckar som skydd, lugna lägen och vi är omgivna av stora fält här osv allt det avgör, har nog zon 3 - 5 här beroende på var jag är i trädgården.
--------------------
Den som planterar en trädgård planterar lycka Bor i zon 3 - 4
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|