Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp mig välja växthus!
          sofiaa
          Inlägg 27-03-2008, 23:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 14
          Medlem sedan:
          22-03-2007
          Medlem nr: 9 438



          Hej.
          Det var länge sen jag skrev här inne.

          Nu är det dags att börja planera inför sommaren. Förra året hade jag lite blommor och grönsaker. Resultatet skulle varit mycket bättre om jag haft ett växthus. Så i år ska jag få ett i födelsedagspesent av min käre man. happy.gif
          I växthuset tänker jag ha grönsaker som tex gurka, tomat och kanske chillipeppar. Det skulle räcka med 5-8 kvadratmeter.

          Jag har kollat runt lite på olika sidor och är helt vilsen, vet inte riktigt vad som är bra..
          Kan ni som har växthus berätta var ni köpt dem, om ni är nöjda, fördelar, nackdelar, priser etc

          Blir jätteglad om någon svarar biggrin.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          hobbe 00
          Inlägg 28-03-2008, 16:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 146
          Medlem sedan:
          02-03-2008
          Medlem nr: 14 344



          Nu vet jag inte så mycket om priser och kvalitet på olika växthus fabrikat men det jag skulle säga är att köp inte ett för litet växthus. Jag rekomenderar ett som är minst 10 m2. För du anar inte hur snabbt ett växthus blir för litet.. Själv har jag 10m2 och det är för litet, skulle behöva ett större men då måste man ha bygglov här i Finland så det förblir en dröm...
           
          Citera
          joca
          Inlägg 29-03-2008, 20:11
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 42
          Medlem sedan:
          03-02-2007
          Medlem nr: 9 041



          Hej

          Jag skaffade växthus för ifjol och var klar med motering lagom till att bära ut plantorna på vårkanten. Det växthuset jag har är ett Willab SunSeeker med plastfönster. Enkelt och snabbt att montera. Jag fick köpa det begagnat av en mycket snäll släkting. Växthuset är uppdelat i två delar, den första delen är det "ursprungliga" växthuset på ca 10-12 m2 och sedan hade hon köpt till en del till så att hela växthuset är ca 17m2.

          Det innebär att det finns en skiljevägg mitt i växthuset med dörrar dvs gaveln på det första växthuset. Det är helt suveränt eftersom jag kan hålla varmare i den lilla delen för tomater och gurka och svalare i den större delen för perennerna under våren.

          Mitt tips är att köpa ett växthus som du tycker är allderles för stort, och då menar jag allderles jätteförstort :-) När jag bar ut mina lådor med plantor förra våren så såg de så små ut och jag tänkte att jag aldrig kommer att fylla detta jättelika hangar till växthus. En månad senare så bångnar hela växthuset av tomatplantor och gurka, man tog sig knappt fram... så satsa stort.....nu när du får bygga 15m2 utan bygglov.

          Om jag får komma med ytterligare råd så köp ett växthus i aluminium, har släktingar som har växthus i trä med återvunna fönster, och det är fantastiskt mysigt, men fukt, färg och trä är ingen bra kombination.

          Jag tror att det lönar sig att köpa av någon etablerad affär typ willab (fantastiskt bra service och snabba leveranser när jag beställt allehanda grejer till växthuset), eller Skånska byggvaror. De har funnit på markanden ett tag och har bra lösningar på hur växthusen ska vara utformade.

          Lycka till med köpet,
          Jonny
           
          Citera
          Iza
          Inlägg 29-03-2008, 22:14
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 418
          Medlem sedan:
          23-09-2003
          Medlem nr: 2 351



          Kolla även Bredegårdens växthus.


          --------------------
          zon3-4
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-07-2025, 23:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon