Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vända komposten?
          Madeleine1
          Inlägg 12-08-2003, 21:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 699
          Medlem sedan:
          12-08-2003
          Medlem nr: 2 086



          Hur är det egentligen? huh.gif
          Jag har en "vanlig" trädgårdskompost som jag fyllt på under säsongen. För kanske en månad sedan vände jag över hela komposten till binge nr 2, blandade innehållet lite bättre och vattnade en skvätt eftersom den avstannat totalt. Jag fick liv i den igen och det börjar synas att det är påväg att bli nåt!

          Nu undrar jag - hur länge ska jag låta den ligga innan jag ger mig på den igen? Man pratar så mycket om att vända komposten, låta den vila osv, men jag har aldrig riktigt lärt mig när det är dags för vad.

          Nån som kan dela med sig av sina kunskaper?


          --------------------
          Madeleine i Mälardalen *

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          Ella
          Inlägg 13-08-2003, 00:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 517
          Medlem sedan:
          22-04-2003
          Medlem nr: 1 209



          På den gamla goda tiden när jag hade plats till en riktig komposthörna så brukade jag varje vår tömma över den aktiva komposten (med en hel del köksavfall i) i en annan kompostbinge. Sen började jag om igen i den aktiva komposten. nästa år gjorde jag om proceduren igen. Den enda omrörning som jag gjorde utöver det var när jag skulle gräva ner köksavfallet.

          Det enda som man behöver tänka på när det gäller komposten, förutom att varva dött och levande material, är just fuktigheten. Jag gjorde så att jag hela kompostens aktiva tid hällde i 10 liter vatten i veckan. På vintern när den var frusen och/eller näst intill frusen vattnade jag inte. Kanske behöver du vattna mer eller mindre än jag gjorde men du har ju lite känsla för det så du finner nog din väg.


          --------------------
          Ella
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 21:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon