Barrved är lika god ved som björkved. Bästa värmeeffekt har
torr ved. Varför man oftast pratar om att björkveden är bäst är att den i en öppen eld inte sprakar så mycket och inte kastar ut så mycket glöd som barrveden gör, men det är absolut ingen skillnad med att elda med barr- eller björkved. Allting annat är nonsens.
Gammalt talesätt är: All ved som skall eldas under nästa vinter, skall vara huggen och under tak före midsommar, dvs fälld under vinter (förrän saven har stigit), klyvd förrän veden har hunnit torka för mycket, och under tak före midsommar.
Med andra ord, ta vara på den ved ni kan få av detta stora barrträd. Men se till att veden är ordentligt torr förrän ni eldar, och det samma gäller om ni eldar med björkved. Det viktigaste är att elda med
torr ved oberodende vilken typ av trädslag det är.