Det finns säkert fler varianter, men jag har sett fyra typer av kattsand:
granulerad lera (bentonit), pelleterat papper/sågspån, granulerad majsstärkelse, samt krossad kiselgel. Jag kan inte tänka mig att nån av dem orsakar problem i en kompost, och i en välfungerande varmkompost borde ev. parasiter i bajset dö också.
Askan är en annan sak. Träaskan har väldigt högt pH, och kan innehålla tungmetaller och/eller impregneringsmedel. Jag är väldigt osäker på vad komposten tycker om sånt.
EDIT; Har försökt kolla på nätet, och generellt avråds man ifrån att ha kattsanden i komposten pga risken att komposten inte blir så varm att ev. parasiter dör, medan träaska anses vara ett bra tillskott till komposten förutsatt att den inte är från impregnerat virke och förutsatt att man bara tillsätter små mängder (upp till 16% av komposten,
enligt en studie).
Redigerat av Azur: 12-08-2008, 13:52