Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > VARNING ALLA KATTÄGARE, Rädd om missen
          storm
          Inlägg 14-09-2008, 23:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 892
          Medlem sedan:
          26-11-2005
          Medlem nr: 6 799



          Tar min kvällsrök på balkongen ser fyra ungdomar som kelar med en kelsjukkisse,de har en mobil som filmar ,de sprutar nogot på katten och tänker elda ,men snabbt ner frånförsta våningen där jag bor, lyckas stoppa fanskapet ,Jag säger bara d
          et var rädd om era katter,får jag tag i katt ägaren till nästan levande brinnande YouTube kisse så .Fan vad jag hatar folk som inte tar ansvar för sina katter.


          --------------------
          hellre äta gröt tillsammans än äta oxfile ensam.
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          Ingrid Zon3
          Inlägg 14-09-2008, 23:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 228
          Medlem sedan:
          11-03-2005
          Medlem nr: 5 153



          Det var bra gjort att stoppa det, storm!

          Sen kan jag inte låta bli att anse att ungdomarna (och ev. deras föräldrar) hade haft större skuld till det än kattens ägare. Även om min katt är inne på nätterna.


          --------------------
          Erfarenhet är värdelöst, du har den alltid strax efter att du behövde den.
           
          Citera
          storm
          Inlägg 14-09-2008, 23:52
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 892
          Medlem sedan:
          26-11-2005
          Medlem nr: 6 799



          Det jag såg ikväll!!! ungdommarna är sjuka de ska spärras in men hadde jag haft katt så aldrig att jag skulle släppa ut den ,kastrera vad som hälst ,ett jamande i ett halvår men icke ut till katt plågare..


          --------------------
          hellre äta gröt tillsammans än äta oxfile ensam.
           
          Citera
          DragonLady
          Inlägg 15-09-2008, 00:58
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 762
          Medlem sedan:
          10-10-2005
          Medlem nr: 6 663



          CITAT (storm @ 15-09-2008, 00:34) *
          Tar min kvällsrök på balkongen ser fyra ungdomar som kelar med en kelsjukkisse,de har en mobil som filmar ,de sprutar nogot på katten och tänker elda ,men snabbt ner frånförsta våningen där jag bor, lyckas stoppa fanskapet ,Jag säger bara d
          et var rädd om era katter,får jag tag i katt ägaren till nästan levande brinnande YouTube kisse så .Fan vad jag hatar folk som inte tar ansvar för sina katter.



          Fy fan vad jag hatar föräldrar som inte tar ansvar för sina skitungar... eller övriga ondsinta som inte har några äpplen i trädet..
          Hoppas du anmält dem så ögonen öppnas på de berörda vilka skitungar de avlat..


          --------------------
          I mitt nästa liv skall jag vara en katt hos en snäll gammal dam!!

           
          Citera
          blomkronan
          Inlägg 15-09-2008, 01:23
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 3 467
          Medlem sedan:
          28-07-2008
          Medlem nr: 17 820



          Ansvaret ligger hos ungdomarnas föräldrar... inte kattägaren.
          Som tidigare kattägare vet jag att det inte alltid är så lätt att få in katten på kvällen, samtidigt vet jag att det heller inte är så lätt att få in sin ungdom på kvällen heller ranting.gif .
          Som förälder tror man ju alltid att ens ungdom sköter sig när den är ute, tills man får reda på via andra att så inte är fallet. Då ska man som förälder reagera. Det finns föräldrar som aldrig får veta, och det finns föräldrar som får veta men skiter i det, och så finns det föräldrar som får veta, och som gör något åt det!.
          Det finns tre sätt för föräldrar...så min slutsatts är var tredje strulig ungdom blir tillsagd men dom andra två drar med sig sina vänner i galenskapen utan föräldrarnas vetskap... Där kommer kommunen in med sina fältassistenter som gör ett otroligt bra jobb. Men dom kan inte vara med överallt, så en eloge till dig Storm som reagerar, mycket bra. Vi måste bli flera som "vågar" reagera. Har man inte själv ungdomar och vill agera kan man ringa fältassistenterna och man har såna i sin kommun, ring till kommunen. Vi är lyckligt lottade som har tre st. Nu bor jag i stockholm tättbebyggt. Hur ni har det som bor utåt i landet och inte har tättbebyggelse vet jag inte hur ni har det med fältare.
          //Mari
           
          Citera
          Anki på Öland
          Inlägg 15-09-2008, 08:43
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 6 847
          Medlem sedan:
          26-05-2004
          Medlem nr: 3 723



          Det är ju inte mindre plågsamt för katten bara för att någon annan borde bära ansvaret....
          Anki


          --------------------
          Hundar och pelargoner....... sen är man sysselsatt året om :)
          Huserar på södra Öland

          mitt album
           
          Citera
          Anic
          Inlägg 15-09-2008, 09:25
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 1 595
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 429



          ranting.gif ranting.gif

          Vidriga människor, hopas du såg vilka det var och kan anmäla idioterna.

          Sen tycker jag ablsolut du ska för ska få kontakt till kattägaren så h*n har en möjloghet att välja att ha katten inne, finns det halsband kan du sätta ett medelande till h*n eller så kan man sätta på ett halsband med meddelande, om du nu träffar på katten igen.
           
          Citera
          Azur
          Inlägg 15-09-2008, 16:39
          Länk hit: #8


          Gäster






          Barn och ungdomar är anledningen till att våra katter aldrig får gå ut här i stan, bara när vi är på landet. Biltrafik & aggressiva hundar är ett mycket mindre hot än fulla ungdomar och empatibefriade barn.

          Redigerat av Azur: 15-09-2008, 16:40
           
          Citera
          Myosotis
          Inlägg 16-09-2008, 19:24
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          sick.gif Varför får jag lust att hälla bensin på ungdomarna och tända på? Tänk att man kan bli så full av hat så man får såna hemska tankar. Hoppas verkligen att de får ett straff. Menar du att det finns filmer på youtube som visar sånt?! sick.gif Fy fan.
          Hörde att de använde kattungar till att göra brandgator när det var så mycket skogsbränder i Italien eller var det var i fjol; elden tar sig inte över där det redan brunnit, så de tände katter och lät dem springa där det behövdes. Jag mår så illa när jag hör sånt. sick.gif Och jag tycket allvarligt att straffet borde vara att man gör likadant mot dem. ranting.gif


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera
          Azur
          Inlägg 16-09-2008, 21:28
          Länk hit: #10


          Gäster






          CITAT (Myosotis @ 16-09-2008, 20:24) *
          Menar du att det finns filmer på youtube som visar sånt?! sick.gif Fy fan.

          En snabbsökning visar att det finns en uppsjö såna och liknande videos på youtube, den ena mer "humoristisk" än den andra.
          CITAT
          elden tar sig inte över där det redan brunnit, så de tände katter och lät dem springa där det behövdes.

          Svepskäl. Sånt gör de för att det är "kul".

          Empatibefriade, som sagt.
           
          Citera
          Monaxe
          Inlägg 16-09-2008, 21:45
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 3 326
          Medlem sedan:
          23-10-2007
          Medlem nr: 12 962



          Jag blir så förbannad och vansinnigt lessen när jag läser sånt här , HUR kan man ens komma på taken att tända eld på ett levande djur för att det är kuL???
          Det är ju för f*n sjukt!
          Visst är det föräldrarna som ska veta vad ungdomarna gör, men vad är det för föräldrar som inte lärt sina ungar att djur ska ha kärlek och omtanke precis som människor? Misstänker att det kan finnas djur i dessa familjer som inte heller mår så bra pga vanskötsel.

          Glömmer aldrig när några påtända puckon tände på en levande åsna i slottskogen i göteborg för 20 talet år sedan, den dog, och ni kan ju bara tänka vika smärtor den hade innan den äntligen blev medvetslös av smärtan.

          VARFÖR ska människor ge sig på djur som inte kan försvara sej, som förmodligen tror att människor är goda och inte kan förstå varför de möts med sparkar och slag och tom sätts eld på.

          Hoppas du hann se dess odräglige yngel och kan polisanmäla dom.

          Inte för att det händer något speciellt ändå, våra djur är skamligt eftersatta i lagtexten, det skall mycket till innan man får djurhållningförbud, och det innebär att många oskyldiga djur hinner plågas ihjäl. Kände förr en djurskyddsinpektör i GBG, de historier han kunde berätta när han kom hem från jobbet fick mej att gråta blod...


          --------------------
          Monaxe zon 2 på västkusten
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 16-09-2008, 21:48
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          Så sanslöst! Tror och hoppas att mina barn aldrig ens tänkt tanken....


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          Magdis
          Inlägg 17-09-2008, 00:36
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          Skulle jag få veta att nåt av mina barn gjort nåt sånt så skulle jag se till att de låstes in på psyk och inte kom ut förrän de var botade.
           
          Citera
          Boxer
          Inlägg 17-09-2008, 07:01
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 3 234
          Medlem sedan:
          09-07-2004
          Medlem nr: 4 038



          CITAT (Myosotis @ 16-09-2008, 20:24) *
          sick.gif Varför får jag lust att hälla bensin på ungdomarna och tända på? Tänk att man kan bli så full av hat så man får såna hemska tankar.


          Jag blir så arg att jag skakar och tårarna rinner, när jag läser detta.

          Hoppas jag aldrig behöver försvara ett värnlöst djur mot djurplågare, för jag tror uppriktigt sagt att jag inte skulle kunna kontrollera mig i en sådan situation. Förmodligen fullkomligt rabiat och hamna på hispan.

          What Comes Around Goes Around


          --------------------
          Allt är relativt. För en mask är det en större avkoppling att gräva i den hårda jorden än att vara med och fiska.
           
          Citera
          Miro
          Inlägg 17-09-2008, 07:11
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 362
          Medlem sedan:
          07-01-2008
          Medlem nr: 13 515



          Sitter bokstavligen och gråter framför datorn efter attt ha läst den här tråden...
          Man blir ju alltid upprörd när man hör hur folk (oftast unga) misshandlar djur på "kul" men det blir på ngt sätt så mkt värre när det är så överlagt och filmas. Och det är ju alltid de keliga, snälla kissarna som åker dit. Ännu värre.

          Det värsta är att, hur gärna man vill tro att alla de här ungarna är helt sjuka i huvudet (för det de gör är vidrigt) så tror jag inte det är hela saken. Jag tror att samhället/föräldrar/skola missar ngt i uppfostran. Mitt argument för det är att när jag gick i högstadiet (inte SÅ många år sedan) hörde man om liknande saker hela tiden. En del var nog bara snack, men en del stämde säkert. Och de här killarna var inte avvvikande, kom inte från dåliga hem (föräldrarna skulle reagerat som alla här om de vetat), hade husdjur, och blev så småningom medel-medborgare som aldrig skulle göra ngt liknande igen. Moral och medkänsla är delvis inlärt och tydligen lyckas inte nå fram till alla tillräckligt tidigt.

          Visst får man lust att sätta eld på idioterna. Bara lite, så de får veta hur det känns, det kan de ju omöjligt förstå.
           
          Citera
          Ralf
          Inlägg 17-09-2008, 07:13
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 3 539
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 36



          Någon som vet hur det gick för denna snubbe i Skåne??

          http://sydsvenskan.se/skane/article193435/...m-pa-natet.html

          Rik Skånsk snubbe som nog fick bra Skånsk advokat... Undrar om det ens gick till rättegång.


          Redigerat av Ralf: 17-09-2008, 07:16


          --------------------
          Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter.
          Danny Kaye (1913-1987)


          Mitt andra liv.
           
          Citera
          Miro
          Inlägg 17-09-2008, 07:26
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 362
          Medlem sedan:
          07-01-2008
          Medlem nr: 13 515



          CITAT (Ralf @ 17-09-2008, 08:13) *
          Någon som vet hur det gick för denna snubbe i Skåne??

          http://sydsvenskan.se/skane/article193435/...m-pa-natet.html

          Rik Skånsk snubbe som nog fick bra Skånsk advokat... Undrar om det ens gick till rättegång.



          Ja man blir illamående. Dels för vad han gör, dels för att ingen gör ngt åt det. Djurskyddet i sverige är klart för dåligt.
           
          Citera
          Myosotis
          Inlägg 17-09-2008, 07:47
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          CITAT (Ralf @ 17-09-2008, 08:13) *

          tänker inte läsa detaljerna. Ingen aning hur det gick, hade inte hört talas om det. sick.gif


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera
          Azur
          Inlägg 17-09-2008, 10:35
          Länk hit: #19


          Gäster






          Jag tror tvärtemot att det är fel på såna här personer. Inte på barnet som på impuls kastar en sten på en duva, men en grupp undomar som skaffar kamera och köper tändvätska och går ut och letar efter en katt? Jadå, personlighetsstörning.

          Och hur mycket jag än avskyr sånt här så tror jag ändå man mest skall se det som ett symptom - för hur tror ni nån som på kul torterar djur behandlar klasskamrater? Sin flickvän? Sina framtida barn?

          Jag tror inte svaret är "med respekt, kärlek och hänsyn".
           
          Citera
          Whiskuchi
          Inlägg 17-09-2008, 10:51
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 2 911
          Medlem sedan:
          31-07-2005
          Medlem nr: 6 274



          CITAT (Ralf @ 17-09-2008, 08:13) *
          Någon som vet hur det gick för denna snubbe i Skåne??

          http://sydsvenskan.se/skane/article193435/...m-pa-natet.html

          Rik Skånsk snubbe som nog fick bra Skånsk advokat... Undrar om det ens gick till rättegång.


          Jag har för mig att han inte fick något straff (för det var inte filmat exakt när han sköt katten). Är liiiite osäker dock.


          --------------------
          Don't argue with idiots, they will drag you down to their level and beat you with experience.
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-01-2026, 22:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon