Medlem
Antal inlägg: 31
Medlem sedan: 29-07-2008
Medlem nr: 17 842
Jag undrar vilket som är det bästa, innan knoppen visar sig på amaryllislöken, ska man vattna en nyplanterad lök? Jag har läst råd som säger bägge delar. Har planterat två stora lökar, jag gav dom lite vatten då, nu avvaktar jag.
Medlem
Antal inlägg: 4 173
Medlem sedan: 28-09-2003
Medlem nr: 2 369
Så gör jag med. Har du egna drivna lökar eller har du köpt? Jag har tre st ute i boden i vila, en av dem blommade fint till midsommar..... De har sin eg blomningstid vår-försommar.
Medlem
Antal inlägg: 31
Medlem sedan: 29-07-2008
Medlem nr: 17 842
I år har jag köpt några nya lökar, de jag haft innan har jag inte haft nedgrävda, så dom verkar ganska kraftlösa. Det är väl det bästa sättet annars att förvara dom. Tack för tipsen med vatten, jag avvaktar knopparna.
Medlem
Antal inlägg: 7 985
Medlem sedan: 04-10-2007
Medlem nr: 12 723
tack för fråga: efter plantera lökar det är vikigt att de står på fuktigt jord med mörkt och kalt för att rötter växa bra före bladen. Tips så du behöver vattna sparsam. H:Bassam
Medlem
Antal inlägg: 31
Medlem sedan: 29-07-2008
Medlem nr: 17 842
Nu har det gått ett tag, sedan jag planterade mina amaryllislökar. Den ena löken kändes rutten efter ett tag, så den kastade jag. Igår tittade jag på den andra och nu var där en knopp på väg upp! Den som väntar på något gott.....ska bli spännande att se, hur blomman kommer se ut! Den har jag bara vattnat ytterst lite.