Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Matkällare, Kommer den att hålla temperaturen?
          Molngrabb
          Inlägg 17-03-2009, 14:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          11-07-2008
          Medlem nr: 17 416



          I vårt nyköpta hus har vi en matkällare med en ventil som vetter mot norr. Min stora fråga är om matkällaren kommer att hålla sig lika kall till sommaren som den gjort nu under vintern? Vilka åtgärder bör jag annars vidtaga?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 4)
          Sussie F-Flower
          Inlägg 17-03-2009, 15:14
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 217
          Medlem sedan:
          25-03-2008
          Medlem nr: 14 814



          Jag har också en matkällare, med betonggolv samt ventilation högt upp på väggen, mot väster. (Har du betong eller jordgolv?)

          Jag brukar proppa ventilen full med gullfiber sent på hösten, ca nov-dec. (gör så med ALLA ventiler) Annars får jag nog minusgrader i matkällaren samt väldigt kallt i den övriga källaren. I ungefär maj månad plockar jag bort isoleringen och under sommaren så är det väl ca 11-15 grader där. Beroende på värmen ute. Det är ungefär samma på vintern MED isolering.

          Har man jord/singelgolv i sin matkällare (ja det finns faktiskt dom som har det, även fast matkällaren ligger i huset) så kan det nog bli några grader svalare.

          Det du kan göra är väl att se till att dörren till matkällaren inte glipar någonstans utan att den är tät både mot golv och dörrkarm. Då läker det inte in någon värme ifrån den övriga källaren.
          Tänk på att inte ha dörren öppen långa stunder så att luften hinner värmas upp i matkällaren.
           
          Citera
          Vippan
          Inlägg 17-03-2009, 15:50
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 4 078
          Medlem sedan:
          14-03-2008
          Medlem nr: 14 624



          Jag har en matkällare i sommarstugan, den vill jag inte vara utan.Golv av betong och vitkalkade väggar och en massa hyllor, vi har även gjort halva delen till vinkällare, perfekt förvaring av vin,det brukar hålla sig omkring 11-12 grader varmt där nere sommartid.






           
          Citera
          KURT
          Inlägg 17-03-2009, 16:57
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Man har ju i allmänhet inte riktigt samma behov av förvaring sommartid, då har man i alla fall mindre som man har skördat som behöver försvaras svalt. Är det inne i en källare så blir det oftast runt 12-15 grader sommartid, är det i krypgrunden under ett hus, så kanske det kan bli lite svalare.
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 17-03-2009, 18:22
          Länk hit: #5


          Gäster






          CITAT (Molngrabb @ 17-03-2009, 14:59) *
          I vårt nyköpta hus har vi en matkällare med en ventil som vetter mot norr. Min stora fråga är om matkällaren kommer att hålla sig lika kall till sommaren som den gjort nu under vintern? Vilka åtgärder bör jag annars vidtaga?

          Fukten kan göra illa, men är ventilationen bra så ska du inte behöva passa på det. KALLT lär du ju inte få men SVALT. Mumma för potatis, lök, morötter med mera.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 08:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon