Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > björkfällning, Måste björken dö först?
          vickeva
          Inlägg 14-10-2003, 10:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          Hej
          Är alldeles ny här, detta är kanske en fråga som varit uppe förr, vad vet jag. Jag har en liten björk som står alldeles fel, mitt där jag ska ha en stor rabatt. Björken blir inga problem att fälla, men frågan är om jag behöver oroa mig för en massa skott mitt i rabatten sedan. Har försökt ringbarka en annan liten björk som ska bort, det gjorde jag förra sommaren, men det ser fortfarande helt normal ut. Hur ska jag göra?


          --------------------
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          KURT
          Inlägg 14-10-2003, 11:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Det brukar inte vara så farligt med rotskott från björkar, andra träd kan vara värre. Det går bra att fälla den som det är.
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 14-10-2003, 11:25
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          Tack för snabbt svar, bara att ta till sågen i helgen då.. smile.gif
          Vilka träd bör man vara försiktig med då (har ett par bokar som nog får gå om något år också)?


          --------------------
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 14-10-2003, 12:54
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (vickeva @ 14-10-2003, 12:25)
          Tack för snabbt svar, bara att till sågen i helgen då.. smile.gif
          Vilka träd bör man vara försiktig med då (har ett par bokar som nog får gå om något år också)?

          Rönn (stubbskott), sälg (stubbskott), asp , hägg , al och ev pil kan ge rotskott om man fäller moderträdet.
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 15-10-2003, 12:41
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Björk kan ge stubbskott, men de brukar bara bli några få och är lätta att klippa bort. Björk förökar sig i första hand genom frö och vill man inte ha spridning behöver den inte ringbarkas innan fällning.

          Ringbarkning innebär att man kraftigt förhindrar trädet från att försörja sin rot, så att denna dör. Ett ringbarkat träd kan grönska i ett par och ibland till och med tre år med sin lagrade reservenergi, men sedan dör rotsystemet och därmed också den överjordiska delen av trädet.


          --------------------
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 15-10-2003, 20:36
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          CITAT (Cilla @ 15-10-2003, 13:41)
          Björk kan ge stubbskott, .....


          Ett ringbarkat träd kan grönska i ett par och ibland till och med tre år med sin lagrade reservenergi,

          Tack för hjälpen, stubben tänkte jag ju ta bort eftersom där ska bli en rabatt, så då lär jag väl inte få problem med stubbskott heller?



          Betyder det att man måste vänta med att fälla tex en asp tills den har dött helt efter ringbarkning?


          --------------------
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 16-10-2003, 00:20
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Nej just det - om du tar bort stubben helt kommer näppeligen skott från resterande rotsystem. Jag tycker inte att skotten från björkstubbe brukar vara särskilt besvärliga heller. Man klipper av dem ett par år och sedan kommer inte fler.

          Ja, om man inte vill ha förökning av asp bör man ringbarka och vänta till dess rotsystemet har dött, vilket syns på moderaspen/asparna som då inte orkar slå ut sina bladknoppar.

          En sak som är rolig med asp, är att ungasparna inte alls ser ut som de äldre. Bladen är ofta större och avlånga med spets, och de yngsta bladen röda och oranga när de just slagit ut. Detta är ett UV-skydd som många växter har, men på aspen är det lysande i vårgrönskan, lika färggrannt som asparnas höstblad.

          Jag tycker om aspträd. Deras snabba tillväxt, som om de har bråttom upp i skyn. De söta småträden med röda blad om våren. Illgröna stammar på vintern. Härliga vårhängen. Suset i kronan om sommaren som inte liknar något annat träd. Och så höstfärgerna. Aspens blad är mer färgsprakande än lönnens.






          --------------------
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 16-10-2003, 07:33
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          CITAT (Cilla @ 16-10-2003, 01:20)
          Deras snabba tillväxt, som om de har bråttom upp i skyn. De söta småträden med röda blad om våren.

          Min mamma har en altan som ligger ca 35-40 cm ovan jord. Under den kommer småaspar till förbannelse, från en asp som grannen har. Har du kanske något tips på hur hon ska bli av med dem? Man kan inte krypa in för där är för trångt, måste man plocka upp hela altanen och gräva, eller hjälper kanske inte ens det?
          Finns det något man kan hälla ut som tar död på den??


          --------------------
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 16-10-2003, 08:30
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          vickeva, på asparna kan du skrapa bort del av barken med kniv, då dör de.

          Eller klipp några till bonsai; våra 12 år gamla aspar är bara ca 40 cm.
          Eller varför inte formklippa någon asp till boll?
          Sly ska man vara rädd om... om man har ett torrt ställe, där man vill ha något grönt.


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          Eva i Västerås
          Inlägg 16-10-2003, 09:39
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 1 341
          Medlem sedan:
          26-08-2003
          Medlem nr: 2 208



          Jag ringbarkade ett 20-tal aspar när vi flyttade in 1985. Det gick inte gå i vår skog, för aspdjungeln. Året efter ringbarkning började de stora asparna (20cm stam) skjuta rotskott i massor. Huvudträdet dog efter 3 år, men rotskotten jobbade jag väl i 5-6 år ytterligare med.
          Nu har jag lärt mig, att man ska försöka dra loss rot- och stubbskotten, för då blir det inte samma tillväxtanvisning. Alltså inte 3-5 nya skott för varje man tar bort...
          Fast då måste man ta dom medan dom är tunna. Sen blir det svårt. Var 14-e dag hela våren och sommaren, alltså.

          Förresten är det samma sak med vattenskott på fruktträd. Det bästa är att DRA lös dom under sommaren.

          vickeva:
          Aspar under uteplats måste vara ett elände. Kanske det går kapa rötterna utanför uteplatsen och se till att det är mörkt under den?


          --------------------
          Hälsningar
          Eva
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 16-10-2003, 09:42
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          "Aspar under uteplats måste vara ett elände."

          Söker sej rötterna mot huset, där det är torrt och eländigt?
          Rötterna söker sej väl mot näring och vatten?


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          Micke
          Inlägg 16-10-2003, 12:30
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 505
          Medlem sedan:
          11-04-2003
          Medlem nr: 1 111



          Skogsbranschen i Finland testar nu purpurskinn, en svamp som naturligt finns i vår natur, för att bekämpa sly (både asp och björk). Svampen angriper lövträd. Den är ofarlig för människor, djur och natur. Svampen behöver en färsk snittyta eller en barkskada för att kunna angripa ett träd. Förutom att den genom att hindra vattenupptagning kraftigt minskar slyuppkomsten, växer också det sly som tar sig upp långsammare. Det är ingen ny grej, i Kanada har den använts sedan mitten av 1980-talet, effektiviteten varierar mellan 70 och 100 procent. Så kanske svampmedlet finns att köpa i Sverige också?

          Micke


          --------------------
          Får man bara ändan ur vagnen, behöver man inte ta sig i kragen.
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 16-10-2003, 12:45
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (Micke @ 16-10-2003, 13:30)
          Skogsbranschen i Finland testar nu purpurskinn, en svamp som naturligt finns i vår natur, för att bekämpa sly (både asp och björk). Svampen angriper lövträd. Den är ofarlig för människor, djur och natur. Svampen behöver en färsk snittyta eller en barkskada för att kunna angripa ett träd. Förutom att den genom att hindra vattenupptagning kraftigt minskar slyuppkomsten, växer också det sly som tar sig upp långsammare. Det är ingen ny grej, i Kanada har den använts sedan mitten av 1980-talet, effektiviteten varierar mellan 70 och 100 procent. Så kanske svampmedlet finns att köpa i Sverige också?

          Micke

          Hur skulle det fungera praktiskt? Om varje träd/buske/sly måste rispas/skadas innan man sprider svampsorer så kommer det knappast vara lönsamt för skogsbruket.
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 16-10-2003, 16:34
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          CITAT (Hannele @ 16-10-2003, 10:42)
          "Aspar under uteplats måste vara ett elände."

          Söker sej rötterna mot huset, där det är torrt och eländigt?
          Rötterna söker sej väl mot näring och vatten?

          Grannen har en asp som står 5-6 meter från mammas altan, så vad jag kan förstå så söker sig rötterna mot huset. Men där mamma bor är det inte så torrt någonstans, grundvattnet är inte långt ner.. Och där under är det svårt att klippa bonsai blink.gif Ringbarka grannens asp är det väl inte tal om heller.. sad.gif


          --------------------
           
          Citera
          vickeva
          Inlägg 16-10-2003, 16:39
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 1 429
          Medlem sedan:
          14-10-2003
          Medlem nr: 2 441



          CITAT (Eva i Västerås @ 16-10-2003, 10:39)
          Fast då måste man ta dom medan dom är tunna. Sen blir det svårt. Var 14-e dag hela våren och sommaren, alltså.

          vickeva:
          Aspar under uteplats måste vara ett elände. Kanske det går kapa rötterna utanför uteplatsen och se till att det är mörkt under den?

          Svårt att krypa in under altanen var 14:e dag hela sommaren... biggrin.gif

          Kapa rötterna är ju en idé. Låter som lite tufft grävande, men det kanske det är värt. Vi har funderat på att försöka lägga ut en pressenning eller nåt, men jag vet inte om det skulle funka heller.


          --------------------
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 16-10-2003, 17:45
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Att försöka rycka bort skotten är meningslöst om rötterna är kvar, det slår upp igen eftersom ursprungsstammen står kvar. Aspar har ofta ett enomt ytligt rotsystem. Jag hade problem med att det slog upp aspsly i en gräsmatta av vildkaraktär. Det kvittade hur mycket jag klippte och ryckte, det var alltid mer asp än gräs.

          Till slut började jag gräva bort asprötterna. Ett sånt nätverk!!!! Nu fattade jag varför gräset växte så dåligt, det fick helt enkelt inte plats. Jag slutade med det meningslösa grävandet och sprutade Roundup på slyet. Det var förra året. I år växte gräset fint med bara ett fåtal aspskott.

          Fast att använda Roundup på ditt aspsly kanske innebär att huvudträdet dör för din granne. Att kapa rötterna vid tomtgränsen är kanske en lösning men en klart jobbig sån. I så fall, har du inte sett förr aspsly så får du se det då. I tusental.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 16-10-2003, 18:21
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          ""Grannen har en asp som står 5-6 meter från mammas altan, så vad jag kan förstå så söker sig rötterna mot huset. Men där mamma bor är det inte så torrt någonstans, grundvattnet är inte långt ner.. Och där under är det svårt att klippa bonsai Ringbarka grannens asp är det väl inte tal om heller.. "

          Kanske aspslyn hos din mamma inte har nåt med grannen att göra?
          Aspsly är ju vanligt och kan poppa upp lite överallt. Det är 'bara' att klippa bort.
          Mina formklipta aspar har aldrig gett några rotskott.


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          Micke
          Inlägg 16-10-2003, 18:59
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 505
          Medlem sedan:
          11-04-2003
          Medlem nr: 1 111



          Jo, du Kurt. Det finns en klurig gubbe i Finland som själv har byggt en röjsåg (klingan utbytt mot sågsvärd) som smetar svampextraktet på slystubbarna i samband med röjningen. I skogen kan man inte gå och smeta ut extraktet för hand eftersom det handlar om så stora ytor, men i en trädgård borde det ju kunna gå bra.

          Micke


          --------------------
          Får man bara ändan ur vagnen, behöver man inte ta sig i kragen.
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 16-10-2003, 22:19
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Kapa så mycket rötter man orkar och lägga tung pressenning under altanen är värt att testa. Fungerar inte det kan man kolla upp alternativen med svamp som dödar selektivt - dvs inte allt utan endast de aspar man vill ha bort.


          --------------------
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 16-10-2003, 22:23
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          CITAT (Eva i Västerås @ 16-10-2003, 10:39)
          Förresten är det samma sak med vattenskott på fruktträd. Det bästa är att DRA lös dom under sommaren.

          Hej Eva,

          Jag har sett detta i många sammanhang, särskilt om stamskott (alltså inte vattenskott på andra ställen) bland kommersiella fruktodlare. Men vitsen med det har ingen kunnat förklara: Varför skulle det vara bättre att rycka bort dem och skapa fnasiga tappar än att klippa bort dem?

          Att man klipper stamskott på sommaren efter midsommar är däremot logiskt - all beskärning som görs intill stam och huvudgrenar är bra att göra då läkförmågan är som bäst, och då träden sporras som minst att skjuta nya skott.


          --------------------
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 14:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon