Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hembygdsdag i Ödsmål 14/6, med bl a växtförsäljning
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 11-06-2009, 12:25
          Länk hit: #1


          Gäster






          Nu på söndag (14/6) har Ödsmåls hembygdsförening sin årliga hembygdsdag. Ödsmål ligger ca 5 km norr om Stenungsund i Bohuslän, där hembygdsdagen hålls på den fina hembygdsgården Humlebråten nära rondellen. Efter en friluftsgudstjänst kl 11.00 blir det försäljning av hantverk mm, kaffeservering med lokala specialiteter som äggost och brynost samt sång av kören Ucklums Förenade Röster. Jag är med och säljer växter som astilbe, hosta, kinesisk kärleksört, citrontemynta, kungsmynta, isop, trädgårdsiris, strandiris, fjädernejlika, rosenbräcka, pelargoner m fl.
          Välkomna!!!

          Olle
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 13-06-2009, 22:45
          Länk hit: #2


          Gäster






          Nu är första lasset med växter på plats. I morgon tar jag dit lika mycket till, och så börjar försäljningen vid 12-tiden. Då är alla varmt välkomna! smile.gif

          Olle
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 14-06-2009, 18:15
          Länk hit: #3


          Gäster






          Undrar hur det gått idag tro? Här har både regnat och haglat..... sad.gif
           
          Citera
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 14-06-2009, 21:36
          Länk hit: #4


          Gäster






          Regnat och haglat? Här har det varit soligt och fint under större delen av dagen. Det kom lite mörka moln ett tag, men ingen nederbörd. Hembygdsdagen blev riktigt lyckad med en bit över hundra besökare. Växtförsäljningen gick också hyfsat bra, även om jag inte sålde lika mycket som i Uddevalla.

          Bifogad fil  Hembygdsdag.jpg ( 452.33k ) Antal nedladdningar: 146


          Nu blir det inga fler arrangemang där jag kan sälja växter på ett par månader, men den som har vägarna förbi är välkommen att handla av mig privat. Ni får gärna PM:a om en vägbeskrivning eller en aktuell växtlista.

          Olle
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 07:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon