Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Citrus marmelad, Mummms
          LasseB
          Inlägg 03-02-2010, 19:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 513
          Medlem sedan:
          16-08-2007
          Medlem nr: 12 065



          Gjorde marmelad i förra veckan grapfrukt, citron och apelsin i lika delar. Bittert syrligt och gott.

          Nu är jag lite nyfiken på hur man får till den där engelska smaktonen på marmeladen.
          Har hört att man kan blanda lite lite wisky i hur blir det?
          Hur blir det med bergamot eller pommerans?
          Någon som har erfarenhet

          Redigerat av LasseB: 03-02-2010, 19:46
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 3)
          ingrids
          Inlägg 03-02-2010, 20:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 677
          Medlem sedan:
          16-10-2006
          Medlem nr: 8 727



          De gånger jag kommit närmast är när jag har hittat färska pommeranser på affären, senast förra veckan. Denna gång blev den inte perfekt men tricket jag kör är att skala av det yttersta av det väl skrubbade och sköjda skalet från vilken citrus det nu är (minst hälften bör vara apelsiner, men jag är lite känslig för det bittra och kan egentligen inte äta grapefrukt alls). Skala av det vita från citrusen och om det är hårda hinnor "filéa", annars bara skära i lagoma bitar. Väg fruktköttet för att ha koll på hur mycket socker som behövs. Koka skalet (senast hade jag i sockret samtidigt, men jag tror inte det var bra så i vatten är bättre. Då kan man också kolla så att man har rätt mängd vätska i proportion till frukt och socker). När skalet är mjukt kokar man fruktköttet och sockret till en fast marmelad. Beroende på proportionerna bittert/sött reser sig håret mer eller mindre. Och som sagt, jag tror på att det är pommeranserna snarare än wiskey som gör den engelska tonen (därmed inget illa sagt om wiskey). Jag har också testat att pressa frukten och helt skippa fruktköttet, men då blev det svårt att dosera pektinet.


          --------------------
          Trädgården blir aldrig klar, men vissa dar känner jag mig rätt färdig
           
          Citera
          LasseB
          Inlägg 04-02-2010, 18:56
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 513
          Medlem sedan:
          16-08-2007
          Medlem nr: 12 065



          Hej du gör precis som jag då. Kokar också skalen för sig. Jag fuskar och kör med syltsocker tycker det blir bra. Har också försökt mig på att göra en priskoll syltsocker = socker +pektin och det blev nog dött lopp.
          Har visserligen inte letat efter pommerans men passerat fruktdisken. I vilken affär har du hittar pommeransen
           
          Citera
          ingrids
          Inlägg 04-02-2010, 19:24
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2 677
          Medlem sedan:
          16-10-2006
          Medlem nr: 8 727



          Coop forum, "vår" ligger i ett område med folk från många länder och frukt och gröntavdelningen är med norrlandsmått fullständigt fantastisk smile.gif


          --------------------
          Trädgården blir aldrig klar, men vissa dar känner jag mig rätt färdig
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-07-2025, 01:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon