Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Trädgårdskonst..., blir lätt konstigt.
          Tingstäde
          Inlägg 04-01-2004, 15:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591





          Det där med "utsmyckning" av trädgården är inte lätt. Ofta blir det uppseendeväckande, för att uttrycka sig hövligt. Ibland katastrofalt. Och alla och envar har ju inte en Michelangelo i Carreramarmor liggandes att damma av och placera ut.
          Själv har jag ett knähögt kalkstensbord med tjock skiva ca 75x200 cm som står på en jordkullen som inte vill ha stolar på sig i en skuggig del av trädgården med en jätteal och stor, skuggande hasslar som grannar. Bordet fanns där när jag flyttade in 1981. Många gånger har jag funderat på att ta bort det för jag tycker det ser makabert ut - som en plats för ett vikingablot - "men kalkstensskivan är ju fin - och tung som f..n".
          Tips på vad man kan göra med detta emottages med tacksamhet.
          huh.gif sad.gif wacko.gif
          Tingstäde


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          2 sidor V   1 2 >  
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 19)
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 04-01-2004, 16:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Todeloo,

          Totalvilda spånerier här-> den stokastiska generatorn är på full fart här i skallen :-D

          Jag tycker bordet och omgivningen är jättefina! Ett 'enkelt' sätt att förändra looken är ju att få dit några pallar, kanske göra en markering runt bordet med sten och nån häftig buske ( jag ser en bambu nånstans i huvet), och sittmojänger så skulle det vara en viloplats i skuggan.

          Vill Du göra drastiska förändringar så en liten formell damm( en LITEN) elelr ett fågelbad, eller vaaaarför inteett flätat pilstaket/pilgrotta/pilgazebo hade gjort en mkt dramatisk förändring.

          Eller en formklippt berså runt eller en vild syrenberså ;-) skapa rum ;-)

          Skall man kila på det mera utsmyckningsmässiga så hade jag kanske gjort en antihelvändning ;-) det finns en hel del skumma och halvräligskojiga fåglar tillverkade av ihopsvetsat skrot och armeringsjärn. De är likso lite mittemellan. Har Du tid å ork hade jag satsat på formklippta buxbombsdjur inploppade vid trädet ;-) jag ahr sett en trädgård liknande Ditt foto med sådana buxbombsdjur och det var både roligt överraskandeoch inspirerande och itne ett dugg fult. Frågan är också vilkeneffet Du eftersträvar,att slippa vikingalbotet/Aslans offerplats eller spinna vidare på det högtidliga? Jag tycker Du har finfina möjligheter att göra någe hemskt snyggt här......i ren Hannu-stil!

          Hälsar ingrid
           
          Citera
          Tingstäde
          Inlägg 04-01-2004, 17:04
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591



          Todeloo själv, Ingrid!

          ja - nu gav du mig mycket att tugga på... rolleyes.gif rolleyes.gif

          Det där med svets och skrot har jag funderat på (har en gång i tiden gått svetskurs men när jag bad om att få gå sprängkursen också blevjag nekad). Kanske något i koppar som får ärga vackert... För några år sedan utlyste DN en tävling om "Vattenskulpturer" som lät frestande - men jag kom aldrig till skott.

          Trädgårdens ena gräns utgörs av en näckroså - så en damm blir lite tårta på tårta.

          En gång i tiden stod en C-formad almberså runt bordet. Det blev den muggigaste platsen i hela trädgården.

          Buxbomdju låter också spännande. Hur höga/breda kan dylika bli? En buxbomelefant i skala 1:2 som kommer lufsand vore trevligt.

          tongue.gif tongue.gif tongue.gif

          Tingstäde


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 05-01-2004, 20:38
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Hej hopp,

          Man måste ha mkt å tugga på så här års. Det är kallt å räligt å hemskt här till max. Förbenade fukt!

          Du den här C-formade almbersån som avr innan hur hög var den? Man kan ju göra den i lite olika höjder d v s vågformer, man kan göra en låg variant = inramning så det inte stänger in alls. En hög en tror jag också kan bli muggligt.

          Buxbomsdjur kan man ha en 30 - 50 cm höga, vad sägs om springande rävar, betande höns, kuliga klot etc etc och det finns annat är buxbom att göra djur utav med. Jag skulle misstänka att mkt av det färdigköpta konsten ( typ han i Sanda hehehehe ) inte skulle passa utan det är dte unika elelr det klassiska elelr kombinatinen av båda två som skulle fungera.

          koppar och ärga är fint fast det tar en himla tid innan rätt ärg infinner sig ( kan kanske behöva hjälp?)
          Elle rvarför inte ta en tur till ett ställe med sandsten å karva eget? Något stort vackert stentråg skulle inte sitta fel :-) hmmm mmm mmm,

          Hälsar ingrid
           
          Citera
          Tingstäde
          Inlägg 05-01-2004, 21:01
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591



          Hello Ingrid!

          Galoppen är helt OK!

          Ngt i sandsten/kalksten får det bli.

          Kram Tingstäde rolleyes.gif tongue.gif


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          Lena N
          Inlägg 05-01-2004, 21:33
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 807
          Medlem sedan:
          15-11-2002
          Medlem nr: 361



          Bordet är ju stort, hm. Tänkte att ett eller flera stentråg på bordet, med lämpliga växter, kunde vara fint. wink.gif

          Hur man tillverkar tråg i hypertufa har jag för mig att har diskuterats här på Odla tidigare. Kan materialet kanske användas till mer än tråg? Typ "stenstatyer"? tongue.gif


          --------------------
          Lena
          Norra Skåne, zon 2-3

          "Jordens frukter tillhör alla, men jorden tillhör ingen" Rousseau.
           
          Citera
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 06-01-2004, 12:55
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Nu har ju gotlänningar en enorm fördel som har råvarumaterialet till äkta tråg alldeles runtknuten...så hypertufa är nog nästan en andra plats :-))
          Suck jag vill också ha sandsten!

          eller så kan man åka till Gotlandsbrynet å shoppa ÄKTA tråg, de stora är hemskt lösliga :-)
          säger hon som har ett antal i trädgården hemmavid, ifrån dem jajemen :-))

          Jag vet en trädgårdsägare på Gotland som har som markdekoration slipstenar - kasserade sådana - wow också en tanke här,

          Hälsar ingrid
           
          Citera
          Tingstäde
          Inlägg 06-01-2004, 13:07
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591



          Vilka spännande funderingar!!!
          Först dock kort lektion: Huvuddelen av det gotländska "berget" utgörs av kalksten som är petrifierade koraller från den tid då Gotland låg närmare ekvatorn. Kalksten har således organiskt ursprung. Innehåller massor av spännande fossil.När man jobbar i kalksten riskerar man inte stendammslunga. Urberget som man ju ser på fastlandet ligger åtskilliga hundra meter ner under Gotland och tittar ingenstans upp här.
          Sandsten är petrifierad sand, alltså av oorganiskt till sitt ursprung. Sandsten finns endats på små lokaler på ön. Används till slipstenstillverkning och husornamentik. Damm från sandstensbearbetning kan medföra stendammslunga.
          Att åstadkomma vackra föremål i kalksten är inte alls omöjligt. Man jobbar med olika tryckluftsverktyg. Från Slite Stenhuggeri kan man få både material och goda råd.

          tongue.gif tongue.gif wub.gif

          Tingstäde


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 06-01-2004, 15:47
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Om platsen inte är bra att sitta vid kanske stenen passar bättre som skulptur snett vilande från ena benet ned på marken? Eller så kan en trädplanta av en kraftig trädsort planteras mitt under. Tänk en ek som omfamnar denna tunga skiva med sina grövsta grenar...


          --------------------
           
          Citera
          nilla
          Inlägg 09-01-2004, 08:38
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 530
          Medlem sedan:
          05-05-2003
          Medlem nr: 1 330



          CITAT
          koppar och ärga är fint fast det tar en himla tid innan rätt ärg infinner sig ( kan kanske behöva hjälp?)


          Man kan påskynda ärgningen med syror. Jag har ärgat koppar i mönster med vanlig citronsyra, det går på några timmar. Har inte provat med kopparplåt utan bara med pulver - kanske behövs starkare syror till plåten.
          Saltsyra t.ex borde göra susen rolleyes.gif

          Gunilla
           
          Citera
          Wargen
          Inlägg 09-01-2004, 10:28
          Länk hit: #11


          Medlem
          Antal inlägg: 633
          Medlem sedan:
          17-11-2002
          Medlem nr: 365



          Kan bara inte låta bli att lägga mig i här.... rolleyes.gif
          Varför inte spinna vidare på temat offerbord? Totempålar runt om, med slingrande murgröna och blot!röda blomsterbönor eller clematis i denna.
          Ett vitt kokranium på bordet, kanske.... ohmy.gif
           
          Citera
          Virgo
          Inlägg 09-01-2004, 11:29
          Länk hit: #12


          Medlem
          Antal inlägg: 1 934
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 17



          CITAT
          Huvuddelen av det gotländska "berget" utgörs av kalksten som är petrifierade koraller från den tid då Gotland låg närmare ekvatorn


          När och hur nära låg Gotland vid ekvatorn? Och hur har Gotland hamnat där det ligger nu?
          Är det nån som flyttat Gotland dit? Från närheten av Arabien altså, eftersom det finns en massa arabiska silvermynt nergrävda på ön.


          --------------------
          mvh
          Virgo


          Den som hittar stavfel får behålla dessa!
           
          Citera
          Katti med torpet
          Inlägg 09-01-2004, 12:04
          Länk hit: #13


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          Måste bara inflika;
          På Älvsjömässan i våras var det någon som hade helt underbara djur (älgar, hästar, getter, trollsländor osv) uppstälda till försäljning vi entrén. De fanns i alla storlekar från några decimeter till full size.
          Ja just ja, de var flätade i pil tror jag, fanns både helt täta och mer glesflätade.
          Priset var faktiskt högst överkommligt. Själva tillverkningen skedde i Polen men det var en svensk återförsäljare.

          Jag tänker mig ett rådjurspar (eller varför inte hjortar) stående vid trädet, en betar och en tittar mot bordet.

          Det skulle vara så snyggt, se alldeles lagom naturtroget ut men ändå med en konstnärlig tuch och ge lite vingar till fantasin.


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
          Tingstäde
          Inlägg 09-01-2004, 18:28
          Länk hit: #14


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591



          Tack för alla inspirerande och häftiga tips!!! Nu har jag verkligen fått en hel del att bita i.

          Virgo undrar om Gotlands relation till ekvatorn. Det är nästan ett lite för stort ämne att utveckla här. Kan rekommendera två artiklar i tidningen Forskning & Framsteg som är verkligt matnyttig för natrurintresserade - nr 7 2002 "Då fanns ett Hallands Himalaya" och nr 6 2001 "Så stiger rauken ur havet"

          Åter tack
          Tingstäde


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          renate
          Inlägg 11-01-2004, 18:17
          Länk hit: #15


          Medlem
          Antal inlägg: 5 656
          Medlem sedan:
          28-02-2003
          Medlem nr: 834



          Jag tycker platsen är fin som den är.offerplats som vargen föreslog låter inte dumt,eller några kalkstensplattor som en rundel?
          Det blir spännande att ser resultatet sedan.
          Mvh.Renate wub.gif rolleyes.gif


          --------------------
          MVH Renate zon 4
           
          Citera
          Tesa
          Inlägg 26-01-2004, 14:27
          Länk hit: #16


          Medlem
          Antal inlägg: 3 397
          Medlem sedan:
          29-10-2003
          Medlem nr: 2 483



          "knähögt" säger du, ja vore det mina knän så skulle bordet vara alldeles lagom högt att "ligga till bords" vid... och äta vindruvor och tömma bägare med ädla drycker i bästa romarstil....
          det var väl en tanke.... blink.gif


          --------------------
          Tesa
          zon 3-4
          Här finns min blogg: Uti vår hage...
           
          Citera
          Sylvia
          Inlägg 26-01-2004, 17:24
          Länk hit: #17


          Medlem
          Antal inlägg: 1 990
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 24



          CITAT (Katti med torpet @ 09-01-2004, 12:04)
          Måste bara inflika;
          På Älvsjömässan i våras var det någon som hade helt underbara djur (älgar, hästar, getter, trollsländor osv) uppstälda till försäljning vi entrén. De fanns i alla storlekar från några decimeter till full size.
          Ja just ja, de var flätade i pil tror jag, fanns både helt täta och mer glesflätade.
          Priset var faktiskt högst överkommligt. Själva tillverkningen skedde i Polen men det var en svensk återförsäljare.

          Jag tänker mig ett rådjurspar (eller varför inte hjortar) stående vid trädet, en betar och en tittar mot bordet.

          Det skulle vara så snyggt, se alldeles lagom naturtroget ut men ändå med en konstnärlig tuch och ge lite vingar till fantasin.

          Jag har t o m fotograferat dom där djuren!! Tranan var fin, liksom vargarna!! Älgar i naturlig storlek, de'du! Letade efter bilderna men har inte hittat dom ännu...


          --------------------
          Sylvia, zon 1

          Green fingers are the extensions of a verdant heart. (Russell Page)
          I think that I shall never see A poem lovely as a tree. (Joyce Kilmer)
          There are always flowers for those who want to see them! (Henri Matisse)
           
          Citera
          Katti med torpet
          Inlägg 27-01-2004, 13:58
          Länk hit: #18


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          CITAT (Sylvia @ 26-01-2004, 17:24)
          CITAT (Katti med torpet @ 09-01-2004, 12:04)
          Måste bara inflika;
          På Älvsjömässan i våras var det någon som hade helt underbara djur (älgar, hästar, getter, trollsländor osv) uppstälda till försäljning vi entrén. De fanns i alla storlekar från några decimeter till full size.
          Ja just ja, de var flätade i pil tror jag, fanns både helt täta och mer glesflätade.
          Priset var faktiskt högst överkommligt. Själva tillverkningen skedde i Polen men det var en svensk återförsäljare.

          Jag tänker mig ett rådjurspar (eller varför inte hjortar) stående vid trädet, en betar och en tittar mot bordet.

          Det skulle vara så snyggt, se alldeles lagom naturtroget ut men ändå med en konstnärlig tuch och ge lite vingar till fantasin.

          Jag har t o m fotograferat dom där djuren!! Tranan var fin, liksom vargarna!! Älgar i naturlig storlek, de'du! Letade efter bilderna men har inte hittat dom ännu...

          Och jag har faktiskt sparat deras broshyr med adress och allt! (även om jag i skrivande stund inte har direkt björnkoll på var den är)
          Tror att jag lyckades tigga några av deras bilder också, de hade ju fotostatkopior på en del.
          När vi börjar få ordning på torpet så måste jag bara skaffa några av deras små rådjur... wub.gif


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
          Tingstäde
          Inlägg 30-06-2006, 21:49
          Länk hit: #19


          Medlem
          Antal inlägg: 276
          Medlem sedan:
          29-11-2003
          Medlem nr: 2 591




          En jättegammal tråd .
          Så här ser det i alla fall ut idag. Har blivit mecenat till Annelie Scheutz, konststuderande på Gotland.
          Måhända det skulle vara bättre med tomtar eller små vindmöllor.
          rolleyes.gif
          Tingstäde


          --------------------
          Bättre en spade i handen än 10 i boden.
          What doesn´t kill you makes you stronger.
           
          Citera
          Immix
          Inlägg 02-07-2006, 09:31
          Länk hit: #20


          Medlem
          Antal inlägg: 244
          Medlem sedan:
          02-04-2005
          Medlem nr: 5 285



          Jättefint!!! Det där var riktig trädgårdskonst det! wub.gif
           
          Citera

          2 sidor V   1 2 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 17:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon