Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur snabbt växer oxel?
          Nomen
          Inlägg 08-04-2009, 09:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          01-04-2009
          Medlem nr: 21 962



          Skall plantera en häck och det troligaste alternativet är oxel. Men det är ett par saker med just oxel som jag haft svårt att få bra svar på:

          Vad är egentligen skillnaden mellan vanlig oxel (Sorbus intermedia) och häckoxel (Sorbus mougeotii)? Jag vet att häckoxeln inte blir lika hög och är lite mer smalväxande, men skiljer sig deras egenskaper mycket åt vad gäller sådant som lämpliga jordtyper? Har fått lite motsägelsefulla svar på detta.

          Och så något som visat sig väldigt svårt att få svar på: hur snabbt växer de? Kan någon svara på hur lång tid det kan ta för en häck att bli två meter (under normala förhållanden) vore jag väldigt glad. Bor i Skaraborg, zon 2-3.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bassam
          Inlägg 08-04-2009, 17:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723




          Tack för frågan

          --Oxel och häckoxel har samma krävande men som skilnad att häckoxel blir inte hög plus högoxel kan man klippa till marken så ska komma måga grenar från marker och blir mycket tätt fram tiden

          - dem behöver tung jord plus ska man ordna Jordförbättra med torvmull eller liknande som luckrar och höjer mullhalten i jorden. Grundgödsla med stallgödsel eller hönsgödsel (bara på våren) några veckor före plantering eller vänta till efter planteringen. Sätt alltid barrotade plantor i ljummet vatten

          H: Bassam
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 21:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon