den blommar på dom skotten sen till hösten-vintern-våren. om du kan så ställt ut den vid +10c (ta in vid frost). sätt den först i halvskugga sen i maj soligt. har du den ute så får du inte dessa långa och taniga skott.
sedan har du den ute till hösten( ta in den innan frosten kommer), och då är det den tiden som den oftast bildar nya knoppar. tar du sedan in den och placerar den ca +15c +20c och extra ljus så blommar den sen hela hösten-vintern , äldre ex kan fortsätta in på våren. när den blommat klart kan du placera den lite svalare och sedan tar du ut den igen.
ska du klippa den så gör du det direkt efter blomningen. och då kan du toppa dom skotten som blommade ner till hälften, dom äldre skotten ska du spara.
Redigerat av flaxss: 11-04-2009, 15:44
|