Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Min plan! Ska jag ändra nått eller köra?
          Nickan74
          Inlägg 18-04-2009, 08:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 40
          Medlem sedan:
          24-01-2009
          Medlem nr: 20 719



          Nu har jag köpt pallkragar! På blocket för 80 kr st...jag är nöjd. Jag vill ha dem träfärgade. Behöver jag olja in dem eller så eller håller de ändå?

          Ska jag klä dem med plast?

          Min plan är som följer....

          3 stycken bäddar, 2 kragar höga. En med djup jord till potatis och morötter och lite sockerärtor som klättrar. En med låg jord och lock med plast till dill, persilja, gräslök och sallad. Till sist en mittemellan utan lock till smultron och lite blommor. Tomat i nån kruka brevid.

          Vilken behöver mest ljus? En kommer skymmas lite av en buske. Kan jag direktså de under lock nu? Är det vettigt att ha potatis och morötter i så liten skala? Ska nånn ha nån speciell jord eller köper jag bara vanlig planteringsjord till alla?

          Å jag vill sätta igång!!!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KURT
          Inlägg 18-04-2009, 09:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Om du oljar in den så blir den inte grå lika fort. Potatis och morötter klarar lite skugga utan problem. Förutom tomaten som behöver mera näringsrik jord, å klarar sig de andra med samma jord. Det kommer nog att komma kallare perioder, men dessa växter (förutom tomaten) tillhör inte de mest känsliga för kyla, så det går nog att så.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 23:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon