Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > toppa blomman för dagen?
          Emmzen
          Inlägg 16-04-2009, 13:14
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          07-04-2009
          Medlem nr: 22 142



          sådde purpurvinda & månvinda & har nu planterat om dm i en stor kruka. de trivs nog bra för de växer som fanken, har redan klättrat in i gardiner & annat rolleyes.gif nu undrar jag o man kan toppa dem lite? känns nästan omöjligt att ha dm inne nästan en månad till annars. första gången jag så inne så jag vill absolut inte fördärva mina fina små plantor. tacksam för all hjälp! rolleyes.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kolonin
          Inlägg 19-04-2009, 20:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 32
          Medlem sedan:
          15-09-2007
          Medlem nr: 12 493



          Det här med att toppa, hur tidigt gör man det? Mina stockrosfröer t.ex, de börjar få ytterligare blad förutom hjärtbladen och bli alldeles för skrangliga, toppar jag nu? Eller är det först när växten tagit sig att par cm? dm?
           
          Citera
          Nauti
          Inlägg 19-04-2009, 20:34
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          CITAT (kolonin @ 19-04-2009, 21:26) *
          Det här med att toppa, hur tidigt gör man det? Mina stockrosfröer t.ex, de börjar få ytterligare blad förutom hjärtbladen och bli alldeles för skrangliga, toppar jag nu? Eller är det först när växten tagit sig att par cm? dm?
          Toppa när plantan tagit sig och fått några bladpar.

          För övrigt toppad jag min blomman för dagen i går och klöpp bort säkert flera meter av den. Det var mer bladmassa bortklippt än det var kvar på plantan tongue.gif De sticklingar jag satte i vatten för ca. en vecka sedan har rotat sig allihop smile.gif


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-07-2025, 12:10
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon